Reklam
Reklam
Ör.Gör.Mujgan EMİNOĞLU

Ör.Gör.Mujgan EMİNOĞLU


Ardahan'da yerel seçimlere doğru

19 Kasım 2018 - 14:33 - Güncelleme: 06 Aralık 2020 - 22:47

31 Mart belediye seçimleri öncesinde Ak Parti başta olmak üzere, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti belediye başkan aday adayları açıklanıyor.

Önümüzde bir mahalli seçim var. Bu seçime hazırlanabilmek adına bir strateji belirleme zorunluluğu vardı. Bir partinin en güçlü dayanağı mahalli seçimlerle oluşmuş seçilmişleridir. Muhtarlar, belediye meclis üyeleri, belediyeler ve il genel meclis üyeleridir. Aslında partilerin itici gücü buradadır.

Genel seçim sürecinde ve öncesinde sahada tecrübe kazanmış, emeğini gayretini ortaya koymuş büyük bir fedakârlıkla çalışan kadrosuyla, (geçmiş yıllarda bir projede ters düştüğüm) Ardahan Belediye Başkanı Faruk  Köksoy’un,  iki dönemdir belediye başkanlığı yaptığı kentin her bir köşesini adım adım gezildiğini, gece gündüz dürüst  bir şekilde çalıştığını ve şehrine sevdalı olduğunu 2018 Haziran ayında bir grup   akademisiysen arkadaşımla Ardahan ziyaretinde şahit oldum ve onur duydum..

Şuan Ardahan da hangi partiden kimler aday adayı tam netleşmedi ama; Ardahan’daki seçmen artık sosyal medyayı ve küreselleşen dünyada hızlı iletişim araçlarını çok iyi kullanmakta eski seçmen yok çok bilinçli ve doğru kararlar verecek yönetime ortak olacak bir seçmen kitlesiyle karşı karşıya olduğunu bilmelidir.

ARDAHAN SEÇMENİNİN ADAYINDAN BEKLEDİKLERİ

Ardahan’a gönül bağı olmalı; şehrine sevdalı olmalı, Ardahan’ı bilmeli, tanımalı. Aday dertli olmalı, şehrinin derdini taşıyor olmalı.

Aday, seçildiği gün bir sonraki seçimi düşünen ve stratejisini buna göre belirleyen değil, geride iyi bir isim, iyi bir iz, hoş bir seda, güzel bir gelenek bırakmayı hedefleyen; dengeleri ve konjonktürü değil şehrini ve hemşerilerini gözeten olmalı.

Aday samimi olmalı, dürüst olmalı, güvenilir, adil olmalı. Samimiyeti, dürüstlüğü, eminliği ve adaleti koltukla ve parayla tanışınca sarsılmayacak kadar sağlam olmalı. Akrabasını, eşini, dostunu uzakta tutabilecek kadar dirayetli olmalı.

Milletin kaynaklarını keyfice çarçur eden değil; her kuruşa imza atarken karşısına yoksulların, yetimlerin, emekçilerin mahzun yüzü gelecek vicdanlı insanlar aday olmalı.

Aday mütevazı olmalı. Tevazuu seçildikten sonra da devam edecek kadar sağlam karakterli olmalı

Adayın mutlaka önceden açıklayacağı bir ekibi olmalı; bu ekibin içinde de, yine mutlaka en az bir tane şehir plancısı veya mimar olmalı.

Aday elbette becerikli olmalı. Kendisine emanet edilen parayı yönetecek kıvraklığa, iş bitirecek, sonuç alacak azme sahip olmalı; ama aynı zamanda tarih şuuruna, yeşile ilişkin bir felsefeye, yaşanabilir şehir hayaline sahip olmalı.

 Şehrine ilişkin hedefleri büyük gökdelenler, hızlı akan trafik, otel mahalleler, devasa projeler olan adaylar değil; artık küçük meseleleri, kaldırımları, yollardaki çukurları, çamuru, tabela kirliliğini, estetik kusurları dert edinen adaylar olmalı.

Son olarak Ardahan’da ki seçmene Özdemir Asafı’ın bir sözüyle sevgiler saygılarımı sunuyorum

“Hayattayken insanca yaşamayı unutmayın. Bir bakmışsın saat üç, bir bakmışsın saat hiç”

Ör. Gör. Müjgan EMİNOĞLU

Bu yazı 2413 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum