Reklam
Reklam
Ör.Gör.Mujgan EMİNOĞLU

Ör.Gör.Mujgan EMİNOĞLU


İLK DEFA BİR ARDAHANLI PARTİ KURDU

28 Temmuz 2020 - 21:21

Öztürk Yılmaz’ın genel başkanlığında Yenilik Partisi 20 Temmuz’da Türk siyasetine giriş yaptı.
Parti tüzüğüne baktığımızda 48 kurucu üyesinden 19’unun kadın olduğunu her kesimden katılım olduğunu yine çoğu katılımcının tüm eleştirilerine rağmen Ardahan’lıların olduğu, haksızlık ve hukuksuzluğa karşı adaletin savunulduğu, milli iradeyi ve kurumsal demokrasiyi destekleyici bir tüzük   hazırlandığını görmekteyiz..
Kurban Bayramı sonrası teşkilatlanmaya geçeceklerini, bütün Anadolu’yu ailesiyle birlikte gezerek bu ülke için kalbi atan insanları seçeceklerini, koltuk isteyenlerle değişim olmayacağını, cesur insanlarla yenilik yapacaklarını ve Partisinin Türkiye'de tek alternatif olacağını savunan Yılmaz, hazırladıkları programın milli bir uyanış programı olduğunu belirterek, bugün saat 18.00 itibariyle partilerinin internet sitesinden üye kaydına başlayacaklarını da bildirdi.
27 Temmuzda mecliste partisinin programını ve vizyonunu açıklayan Yılmaz yüzde kaç oy alır şimdiden kestirmek çok zor: ancak yeni kurulan tüm partilerin Cumhurbaşkanı seçiminde 50+1’lik oy oranı gerektiren bir oyun bile önem arz ettiği bu yeni sistemde 18 yıllık iktidarı nasıl etkiler zaman içinde gelişmeleri takip ederek göreceğiz.
“Aktif gücü elinde bulunduran sadece devlet olmamalıdır. Eğer insanlar medeni olmak istiyorlarsa, organizasyon kurma sanatı geliştirilmeli ve genişletilmelidir.”diyen  Alexis de Tocqueville Katılmamak mümkün değildir.
Sorumluluk duygusunun ortadan kalkması, otoriteye boyun eğmenin en önemli sonucudur.
Hepimiz Öztürk Yılmaz’ı kişi olarak severiz veya sevmeyiz Ardahan’a faydası dokunmuştur veya dokunmamıştır…
Ama bir Ardahanlı olarak  her şeye rağmen bir parti kurmuştur..
Tabela partisi mi olacak yoksa dediği gibi Partisinin Türkiye'de tek alternatif partimi olacak ve kendilerini eleştirenlerin aynaya bakmalarımı gerekecek bilinmez ama bekleyip gelişmeleri yakinen takip edeceğiz...
Modern siyasette demokrasinin temeli çok sesliliktir.
Siyasi partiler bir toplumda çok sesliliğin ifade edilmesine hizmet eden, azınlıkların ben de varım demesini sağlayan tüzel kişiliğe sahip yapılardır.
Ancak demokrasi açısından en önemlisi şüphesiz ki, memnuniyetsizliğin dile getirilebilmesi ve karşıt fikrin dile getirilebildiği siyasi imkanların bulunmasıyla mümkündür.
Bu açıdan yeni partilerin en büyük ikinci önemi, siyasal alanın çoğulculaşması, bu alanda seçmene yeni tercih imkanlarının doğması.
Dolayısıyla fikir ayrılıklarını hainlik gibi lanse eden demokrasiden uzak zihniyetin de artık kabul etmesi gerekir ki; demokrasi, ancak barışçıl olan her türlü düşünce, ifade edildikçe anlam kazanır.
Bu bağlamda Sayın Yılmaz’ın yeni partisinin başta bölge halkına ve Türk siyasetine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum
Saygılarımla
 Ör.Gör.Müjgan EMİNOĞLU
[email protected]
 

Bu yazı 34148 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İlhan ÇELİK
    1 yıl önce
    Değerli Hocam, Öztürk Yılmaz'ın siyasi geçmişi, söylemleri ve seçildiği ile gösteremediği ilgi ortadayken parti kurmak çok akıllıca değil. Her isteyen parti kurabilir resmi evrakları hazırla ver bu kadar. İnsanlarda biraz ar olmalı...