Reklam
Reklam

CELİL ÜNLÜ: KURA GİDERSE ARDAHAN BİTER

CELİL ÜNLÜ: KURA GİDERSE ARDAHAN BİTER
19 Kasım 2020 - 11:26

Ardahan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Celil Ünlü, Kura Nehri’nin yönünü tünellerle Karadeniz’e aktarmak için yapılacak Beşikkaya Barajı’nın Ardahan için büyük bir ihanet olacağını ileri sürdü.

Yaklaşık 10 yıldır Ardahan da ki eğitime aralıksız destek veren ve 35 farklı projeyle büyük bir çığır açan Ardahan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Celil Ünlü, eğitim dışında ayrıca bölgemizde Kültür, Sanat ve Tarih alanlarında da güzel projelere imza atmıştır. 

Ardahan’ın sembolü olan, Göle’den doğarak Ardahan üzerinden Gürcistan ve Hazar Denizi’ne dökülen Kura Nehri’nin suyu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. 

Kura konusunda Ardahanlıların kenetlenmesi gerektiğini belirten Başkan Ünlü: “Bu sorun hepimizin ortak sorunudur. Kura giderse Ardahan biter. Uyanmalıyız, doğa katliamıyla birlikte yapılan baraj ve HES’ler Ardahan’a ciddi zarar veriyor. Birde Ardahan ovasında geçen Kura Nehri’nin yönünü değiştirmek kesinlikle çok yanlış bir projedir. Cevdet Şentürk Başkanımızın duyarlı olduğu ve öncülük ettiği Kura Nehri’ni koruma çalışmasına hepimiz destek vermeliyiz. Kura Nehri’nin Beşikkaya Deresinde tutulduktan sonra debisinin yükseltilerek tünel ile Karadeniz’e akıtılmasına tepkiliyiz.

Ardahan İli hudutlarından geçerek, Gürcistan topraklarına ulaşan, Ardahan’ın coğrafyasının su gereksinimini besleyen Kura Nehri’nin yönünün değiştirilmesi durumunda Ardahan’ın doğasını bozup, geçimini tarımdan sağlayan halkımızın ekonomisine zarar verecektir. Ülkemizin şiddetle ihtiyaç duyduğu enerji açığımızı, Kura Nehri’nin Karadeniz’e akıtılarak mevcut HES’lerden elde edeceği enerjinin, Ardahan bölgesindeki mevcut barajlardan, bir kısmının da nehrin ülkemizi terk ederken Gürcistan hududunda yapılması düşünülen Gürtürk Barajından elde edilmesi ile enerji açığımızın kapatılacağı gibi coğrafyamızdaki hayvancılığa, özelliklede arıcılığa bir engel teşkil etmeyeceği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Ardahan halkı bu konuya duyarlıdır. Muhtelif dönemler mitingler düzenleyip yürüyüşler yapmış. Kura bizimdir Karadeniz’e akıtılamaz diye tepkilerini göstermiştir. Değişen iç ve dış mevzuat, uluslararası anlaşmalar ve yapılan havza plan çalışmaları kapsamında Beşikkaya Barajı ve Kura Nehri’nin Karadeniz’e tünellerle akıtılmasının yeniden gözden geçirilerek iptal edilmesini, bu konudaki alternatif projelerin değerlendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Bu haber 1988 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Çok da önemli değil
  1 hafta önce
  Biz eğitim ile ilgili çalışma beklerken direk siyasete geçmiş celil başkan :))
 • Halilefendili
  1 hafta önce
  Bu memleketin kaderi hastane var nüfus yok die bazı bölümler yok garibanı çiftçisi zengini bir avuç insan var geçimini sağlayan onunda önünü kesicekler abi bu memleketin çektiği çile ne kimin ne derdi var bu şehirle işine gelirse var işine gelmez ise yok memleket önce göç sonra il değilde ilçe adımı konulacak bizde insanız bu memlekette hastane varsa en iyisi burda da olmalı hizmetin bu memleketin insanları staj yapılsın die yaratılmadı Batı'ya neyse burayada o olmalı hizmet te nüfus sayısı gözetilmez kimsede mağdur edilemez her konu da her anlam da VAR OLSUN SERHAT ŞEHRİ ARDAHAN
 • Nuriye Bayraktar Önen
  1 hafta önce
  Bu konuda hukuksal kararlar gözden geçirilip , acilen itirazlar yapılmalıdır..Bu konuda sessiz kalınmayacağından Eminim. Başarılar..Kura aynı zamanda Gürcistan Ve Azerbaycan’dan geçtiğini biliyoruz.. Bu ülkelerinde hakları olduğunu düşünüyorum.. Fırat Ve Dicle’de olduğu gibi..