Reklam
Reklam

YEM FİYATLARI UÇTU, ET VE SÜT ÜRETİCİLERİ DERTLİ

YEM FİYATLARI UÇTU, ET VE SÜT ÜRETİCİLERİ DERTLİ
06 Kasım 2020 - 11:49
Yem fiyatları uçtu, süt üreticisinin zararı katlanıyor! Yem fiyatları artan döviz kurlarından dolayı çıldırdı! Piyasada besilik yemin fiyatı 120 liraya, süt yeminin fiyatı ise 130 liraya kadar çıktı. Bakan Pakdemirli süt üreticilerinden sabır istemişti.

Döviz kuru yükseldikçe yem ve gübre fiyatları da sürekli artıyor. Yem ve gübre fiyatlarının yükselmesi tarımda girdi maliyetlerinin de artmasına neden oluyor. Çiğ süt fiyatları, enflasyonu yükselteceği gerekçesiyle artırılmazken, yem fiyatlarının sürekli zamlanması anaç hayvanların kesimini hızlandırıyor.  

Yem fiyatları döviz kurlarından dolayı adeta çıldırdı! Piyasada en düşük besilik yemin çuvalı 100 liraya süt yemi ise 120 liraya kadar çıktı. Biraz kaliteli yemlerin fiyatları ise besilikte 120 lira, süt yeminde ise 130 lira. Süt üreticisinin ürettiği sütün fiyatı ise bir yıldır yerinde sayıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında süt üreticilerinden biraz sabırlı olmalarını istemişti.

Gıda Komitesi izin vermediği için Ulusal Süt Konseyi geçtiğimiz ay yaptığı toplantıda çiğ süt fiyatlarında hiçbir artış yapmamıştı. Ulusal Süt Konseyi’nin Aralık ayında tekrar toplanarak, 2021 yılı için geçerli olan çiğ süt fiyatlarını belirlemesi bekleniyor.

TÜRKİYE’YE FATURASI AĞIR OLACAK!

Gıda Komitesi’nin ve Ulusal Süt Konseyi’nin bu kararı hayvancılığa büyük bir darbe vuracak. Türkiye, üreticinin aleyhine alınan bu kararın faturasını önümüzdeki aylarda daha iyi hissedecek. Yem maliyetleri son bir yıl içinde yüzde 60’ın üstünde artarken, süt üreticisinin ürettiği süte hiçbir şekilde artış yapılmaması, üreticinin nasıl mağdur edildiğini gözler önüne seriyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ ÜRETİCİDEN BİRAZ SABIRLI OLMALARINI İSTEMİŞTİ!

Süt üreticisi, yem fiyatlarına gelen zamlara artık dayanamayarak anaç hayvanlarını kestirmeye başlarken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin üreticiden biraz sabır istemesi ise dikkat çekmişti. Bakan Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda çiğ süt desteklerinin 40 kuruş olarak ödeneceğini ve bu ödemeyi de erkene aldıklarını belirterek, süt üreticisinden biraz sabırlı olmalarını istemişti.

ÜRETİCİNİN MAĞDURİYETİ DESTEKLERLE ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

Bütün girdi maliyetleri artarken, çiğ süt fiyatlarına bir yıl içinde hiçbir artış yapılmaması, üretime büyük bir darbe olarak değerlendirilirken, hükümet buradaki üretim aleyhine politikasının üstünü örtmek için çiğ süt destek primlerini geçici olarak artırdı. 15 kuruş olarak ödenecek olan Ekim-Kasım-Aralık ayı prim destekleri 40 kuruşa çıkarıldı. Ancak bu ödemeler 2021 yılında yapılacağı için zararına üretim yapan üreticinin yarasına merhem olmayacaktı. Gelen tepkiler üzerine 40 kuruşluk destek ödemesi Temmuz-Ağustos- Eylül aylarına erkene alındı. Ancak Ekim-Kasım-Aralık ayı destek ödemelerinin kaç liradan ve ne zaman yapılacağına dair ise hiçbir açıklama yapılmadı.

SÜT ÜRETİCİSİNE 40 KURUŞLUK ÇİĞ SÜT PRİM DESTELERİ BUGÜN ÖDENECEK

Erkene alınan 40 kuruşluk çiğ süt prim desteklerinden Temmuz ve Ağustos ayı dönemi, bugün süt üreticilerine ödenecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiğ süt desteği kapsamında üreticilere 607 milyon liralık ödemenin bugün saat 18.00 itibariyle yapacaklarını açıkladı. Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz günlerde Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarına ait çiğ süt desteğini 40 kuruş olarak ödeyeceğimizi kamuoyuna açıklamıştık. Bu kapsamda ilk etapta 246.649 üreticimizin; işlemleri tamamlanan Temmuz ve Ağustos aylarına ait 1 milyon 629 bin ton çiğ sütü için 607 milyon TL destek ödemesini, bugün saat 18.00’den itibaren yapacağız. Eylül ayında üretilen çiğ süte ait çalışmalar ise halen devam etmekte olup; işlemlerin tamamlanmasının ardından bu aya ait desteği de ödeyeceğiz.”

TMO BESİCİ VE YETİŞTİRİCİYE 3 AY VADELİ ARPA SATACAK

Diğer yandan Bakan Pakdemirli, besici ve yetiştiricilere de TMO’nun 3 ay vadeli arpa satışı yapacağını duyurdu. Pakdemirli, vadeli arpa satışının detayları hakkında ise şu bilgileri verdi: “TMO tarafından besici ve yetiştiricilere vadeli arpa satışını başlatıyoruz. Bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisimiz (TMO) tarafından yem piyasalarında istikrarı korumak, besici ve yetiştiricilerimizin üretim maliyetlerini düşürmek için 3 ay vadeli vade farksız arpa satışlarına başlıyoruz. Kasım ayında, 100 bin ton arpa 1.425 TL/ton fiyattan satılacak. Buna göre, büyükbaş hayvan başına günlük 5 kg, küçükbaş hayvan başına günlük 1 kg hesabı üzerinden besici ve yetiştiricilerimize 1 aylık tüketimleri nispetinde satış yapılacak.”

Haber: Sadettin İnan Milli Gazete

Bu haber 1280 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum