Reklam
Reklam
ÖZKAN KARAKAYA

ÖZKAN KARAKAYA


YEREL SEÇİMLERE 2 GÜN KALA

28 Mart 2019 - 17:05

Hafta sonu sandık başına gidecek Ardahanlı seçmen, yaklaşık 6 aydır süregelen mahalli idareler seçimine son noktayı koyup, başta tüm Türkiye olmak üzere, Ardahan, Göle, Hanak, Posof, Çıldır, Damal ve Köprülü de Belediye Başkan adaylarını belirleyecek.  
Aynı zamanda Ardahan yerel parlamentosu olan 14 İl Genel Meclis üyesi seçimiyle birlikte Belediye Meclis Üyeleri, mahalle ve köy muhtarlarının da seçimi gerçekleşecek. 

ANKETLERDE CHP VE AK PARTİ KAFA KAFAYA

Ardahan’da AK Parti’nin Yunus Baydar’la seçime gitme kararı almasının doğru bir tercih olduğu kamuoyunda dillendirilirken, rakibi CHP adayı Faruk Demir’in ise çok da basit bir aday olmadığı, özellikle son iki ayda seçim çalışmalarında ve sahada gözlemledik. 
Son bir çıkış yaparak CHP’nin aday adayı iken İttifaka rağmen İYİ Parti’den Belediye Başkan adayı olan Mete Özdemir ise, 2014 mahalli seçimlerinde aldığı oya güvenerek yarışa katıldı. Ardahan’da seçim iki denklem üzerinde sürerken yarışta Yunus Baydar ve Faruk Demir birbirlerini yakın markaja aldılar. Seçimin son günlerine girilirken Baydar ve Demir arasında kıyasıya bir rekabet yaşandığı ve seçmenin her iki adaya da pozitif baktığı; ancak karar konusunda son güne kadar bekleyişte olduğu gözlemleniyor. 

Yani her iki adayın mevcut taban oylarının yanı sıra, ortada kalan seçmeni çekme noktasında yeni stratejiler belirliyorlar. Ardahan üzerinde birçok anket şirketinin ortaya koyduğu verilerde ise, CHP’nin önde olduğu yönünde sonuçlar kamuoyu ile paylaşılırken, bazı anket şirketlerin de AK Parti’nin önde gösterdiği görülüyor. Anketlere baktığımızda AK Parti ile CHP’nin Ardahan’da oy oranları birbirine çok yakın. Bazı anketlerde CHP 3-4 puan görünürken, bir anket şirketinde ise AK Parti’nin 3 puan önde olduğu görülmektedir. Bu da elimize şu veriyi yansıtıyor; Ardahan’da seçimi kazanacak aday ile diğer aday arasında 300-400 oy fark olacağını ortaya koyuyor. 

Anket şirketlerinin Ardahan üzerinde ortaya koydukları bir başka çarpıcı nokta ise kararsız seçmenlerin varlığı. Anket şirketleri Ardahan’da yaklaşık 2000 seçmenin kararsız olduğunu, ancak telefon yoluyla yapılan anketlerde vatandaşın telefonun dinlenebileceği düşünerek, anket şirketlerini yanıltmak adına farklı bir pozisyon içerisine girebileceği ve bu anketlerin sağlıklı olmadığı kamuoyunda dillendiriliyor.  
Ardahan’da AK Parti, CHP ve HDP’nin İl Genel Meclis üyeliğinde birer aday çıkaracağı yönünde kanaat oluşurken, HDP’nin iki İl Genel Meclis üyesi adayı çıkarabileceği yüksek bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. 

GÖLE’DE ORHAN ATALAY FAKTÖRÜ 

Göle’de Belediye Başkanlığı seçimi 3 denklem üzerine kuruluyor. Ak Parti, CHP ve Demokrat Parti’nin Göle kamuoyunda eşit oy oranına hitap ettiği gözlemlenirken, Milletvekili Atalay’ın varlığı AK Parti’nin seçimi kazanabileceği yorumlarına neden oluyor.  AK Parti Belediye Başkanı iken yeniden aday gösterilmeyince Demokrat Parti’den aday olan Akın İsmailoğlu’nun gösterdiği direniş nedeniyle kamuoyunun sıcak baktığı gözlemlenirken, HDP Eş başkan adayları Nizamettin Öztürk ve Akgül Manduz ise başarılı bir seçim çalışması sürdürmesi gözlerden kaçmıyor. HDP Eş Başkan adaylarının gerek kendi tabanından,  gerekse diğer siyasi partilerden ne kadar oy devşireceği merak ediliyor. CHP’nin eğitimci adayı Özel Özen’in hem eğitim camiası hem de Göle’deki kendi köy varlığının oyları üzerinde ciddi bir çalışma yaptığı, yine Senemoğlu köyünde Göle’de ikamet eden Senemoğluların oylarına talip olduğu da aşikârdır. 

POSOF’TA CHP AK PARTİ’Yİ ZORLUYOR 

Posof’ta mevcut Belediye başkanını aday gösteren AK Parti, CHP’nin hukukçu adayıyla seçime gitmesine temkinli yaklaşıyor. Posof’ta sevilen yıpranmamış bir yüz olan Avukat Onur Bayraktar’ın AK Parti adayı Cahit Ulgar’ı zorladığı gözlemlenirken, MHP adayı Cevdet Demir’in AK Parti’den alacağı oyların seçim sonucunu değiştirebileceği yorumları yapılıyor. 
Posof’ta İl Genel Meclis üyeliğinde ise AK Parti’nin çok rahat olduğu, ancak CHP İl Genel Meclis üyesi adaylarının seçimi zorlayabileceği isimler olması dikkatlerden kaçmıyor. Posof seçmeni MHP İl Genel Meclis adayına şans verip vermeyeceği pazar günü sandıkta belli olacak.

ÇILDIR SEÇİMİNDE AŞIKŞENLİK DENKLEMİ 

2014 Mahalli seçimlerinde DSP’den belediyeyi kazandıktan sonra AK Parti’ye geçip Çıldır’a birçok yatırım ve hizmet kazandıran mevcut Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu’nun CHP’nin kalesi olarak bilinen Çıldır’da işinin hiçte kolay olmayacağının, CHP adayı Mülazim Karaçay’ın Aşıkşenlik’li olmasına bağlanıyor. 

Aşıkşenlik nüfusuna kayıtlı Adnan Gündoğdu’yu İl Genel Meclis üyesi göstererek, buranın oyunun bölmeyi planlayan AK Parti, YSK’ya takıldı. YSK, Gündoğdu’nun adaylığının düşürülmesinin ardından CHP adayı Mülazim Karaçay Aşıkşenlik’ten gelecek blok oy, CHP’nin seçimde yarışta olduğu izlenimi veriyor. Yine DSP Adayı Mutlu Aksu’nun ise seçimi almak için çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürdüğü gözlemleniyor. Çıldır’da İl Genel Meclis üyeliğinde ise CHP ve AK Parti’nin birer aday çıkaracağı ifade ediliyor. 

HANAK’TA TAŞLAR YERİNDE OYNAYACAK MI? 

Hanak’ta seçimlere baktığımızda AK Parti’nin Belediye Başkan adayı Taşdemir Çoban’ın seçimlere kısa bir süre kala zor durumda olduğu, CHP’nin Hanak’ta yaptığı hizmetlerden dolayı mevcut Başkan ve Aday Ayhan Büyükkaya’nın seçimin favori ismi olacağı konuşuluyor. 
Hanak’ta DSP’nin adayı olan Necat Tuna’nın ise Ortakent’ten alacağı blok oyla CHP ve AK Parti’nin korkulu rüyası oldu. Tuna’nın Ortakent dışında Hanak’a bağlı diğer mahallelerde alacağı oyların seçim sonucunu belirleyeceği öngörülüyor.  İl Genel’ Meclis Üyeliğinde ise DSP, CHP ve AK Parti’nin birer İl Genel Meclis üyeliğini kazanmak için yoğun bir şekilde çalıştıkları gözlemleniyor. 

DAMAL’DA CHP RAHAT

2014 Mahalli seçimlerinde CHP’den Belediye Başkan adaylığını yüzde 33 ile kazanan Ergin Önal, 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiği hizmetler nedeniyle bu seçimi açık ara farkla kazanacağı ileri sürülürken, rakibi DSP adayının ciddi bir seçim çalışması ortaya koymadığı gözlendi. 
Damal’da bağımsız adayın yanı sıra, AK Parti Adayı Avukat Özge Derdiyok’un oyunu ne kadar yükseltebileceği çok merak ediliyor. Yine HDP’nin Damal’da gösterdiği İl Genel Meclisi Üyesi adaylarının ciddi bir oy alacağı konuşulurken, DSP ve CHP Adaylarının ise işi sıkı tutması gözlerden kaçmıyor. 

KÖPRÜLÜ’DE KÖPRÜLER ATILACAK MI? 

Türkiye’de seçimin en renkli geçtiği belde olan Köprülü Beldesinde ise, 8 aday yarışa katılırken, İYİ Parti adayı Cihan Gürer’in DSP adayı Acar Aras lehine çekilmesi seçime 6 gün kala yeni birleşmelerin yaşanabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. CHP’de Engin Sarıkaya ile seçime gidilirken, AK Parti’nin seçimde zorlanacağı, bunun nedeni ise Saadet Partisi adayı Suat Özyıldırım’ın Köprülü de önemli bir aile olan Polat’larla işbirliği yapmasının Saadet’in seçimi kazanabileceği yorumlarına neden oluyor. 

AK Parti’den aday adayı olan listeyi alamayınca DP’den aday olan Yener Bingöl’ün ise Durançam, Dedeşen ve diğer mahallelerde alacağı oyların seçim sonucunu belirleyeceği öngörülmektedir. 

Bu yazı 819 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum