Reklam
Reklam
ÖZKAN KARAKAYA

ÖZKAN KARAKAYA


27 MAYIS 1992

27 Mayıs 2021 - 20:17

27 Mayıs 1992 yılında yeniden 176 binle il hüviyetine kavuşan Ardahan’da 29 yıldır büyük yatırımların bitmemesi ve var olan mevcut projelerin ise başlamaması göçü tetikleyen en büyük sorun olmaya devam ediyor. Yıl 2021 ve Ardahan’ın nüfusu 97 bine kadar geriledi. Ardahan, Kars, Erzurum ve Karadeniz lobisinin altında ezilmeye devam ediyor.

29 YILDIR BİTMEYEN ARDAHAN’IN SORUNLARI:

Posof Türkgözü Sınır Kapısı’nın modernizasyon çalışması, Aşıkşenlik Tüneli, Ulgar Tüneli, Sahara Tüneli, Ardahan Ardanuç arası Yol Bakımevi ve tünel projesi, Çıldır Yukarı Canbaz’da antrepo yapılması, Gümrük Müdürlüğünün Kars’tan alınarak Ardahan’a kurulması, Ardahan Organize Sanayi Bölgesi’nin atıl durumda olması,  Çıldır Gölü, Şeytan Kalesi ve Yalnızçam Kayak Merkezinin yeterince turizme kazandırılmaması, Ardahan’ın kendisine ait müzesinin olmaması gibi bir çok sorun yerinde saymaya devam ediyor.

Ardahan, Türkiye'nin kuzeydoğu köşesinde Doğu Anadolu Bölgesi'nde ve kısmen Doğu Karadeniz'de bulunan, Gürcistan sınırında kurulmuş olan bir ildir. İdari merkezi  Ardahan kentidir. Batısında Artvin, güneybatısında Erzurum, güneyinde Kars illeri ve doğuda Gürcistan ile sınır teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kafkaslar'a açılan kapısıdır.

1924 yılında il olmuştur. 1926 yılında Kars iline bağlı bir ilçe olmuştur. 1992 yılında Kars ilinden ayrılarak tekrar il olmuştur. Ardahan, ilin coğrafi yapısı ve tarihi geçmişinden kaynaklanan kendine özgü doğal ve tarihi değerlere sahiptir. Ardahan, Doğu Anadolu Bölgesi'ne has doğal yapısı ve ikliminin yanında Doğu Karadeniz Bölümü'nün topoğrafyasına, iklimine ve bitki örtüsüne geçiş yerleri ile farklı güzellikleri bir arada barındırmaktadır. Yüksek ovaları, akarsuları, ormanları, zengin çiçek çeşitliliğine sahip yaylaları ve iki gölü ile Ardahan keşfedilmeyi bek­leyen bir doğa cennetidir. Gürcistan - Ardahan arasında Türkgözü ve Çıldır Aktaş Sınır Kapısı olmak üzere toplam iki adet sınır kapısı bulunmaktadır. Ayrıca Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'yi doğrudan birbirine bağlayan bölgesel demiryolu hattı da Çıldır ilçesinden geçmektedir.

Bu yazı 804 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum