Reklam
Reklam

YARIDAN YARIYA DESTEK VERİLECEK AMA KİME?

YARIDAN YARIYA DESTEK VERİLECEK AMA KİME?
22 Mayıs 2021 - 18:34
Ekmeğini hayvancılıktan kazanan vatandaşlara sadece işletmelerinde kullanmak üzere yüzde 50 oranında yeni destekler verilecek. Başvurular, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak.

Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı hibe kararına göre, Büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerinin inşaat, makine ve ekipman başlıklarında yapacakları harcamaların yarısına devlet ortak olacak.

Söz konusu destekleme kararı kapsamında hayvan sahiplerine yeni ahır yapımı veya kapasite artışı için inşaat desteği sağlanacak. Açık besi yapan üreticiler de barınak amaçlı çadır desteği alabilecek. Tüm bunların dışında gübre sıyırıcı sistem, seyyar süt sağım sistemi, süt soğutma tankı, hayvan kaşıma ünitesi, otomatik suluk alımlarına da yine yarıdan yarıya katkı sunulacak.

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

Hibe desteği programına, en az 1 yıldır aktif olan, Tarım ve Orman Bakanlığı sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi yetiştiricileri başvurabilecek. Büyükbaş yetiştiriciler için en az 10 en fazla 50 baş, küçükbaş yetiştiriciler için en az 100 en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ahır, ağıl yapımı veya kapasite artırımı yapacaklara yüzde 50, hayvan barınağı için çadır alımı yapacaklara yüzde 50, makine, alet ve ekipman alımları yapacaklara yüzde 50 hibe desteği verilecek.

Başvuruları onaylanan gerçek veya tüzel kişiler, yatırım konularından yalnızca bir defa yararlanabilecek. Yatırım tutarını desteklemeye esas üst sınırı Bakanlık belirleyecek. Yatırım tutarının üst sınırını aşan kısmı ise ayni veya nakdi katkı olarak yatırımcı tarafından karşılanacak. Kararın uygulanmasına yönelik usul ve esaslar ise Tarım ve Orman Bakanlığının çıkaracağı tebliğ ile belirlenecek. Haber: Özgür Evliyaoğlu
Bu haber 1314 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum