Reklam
Reklam

VERGİ BORCU OLANLAR DİKKAT!

VERGİ BORCU OLANLAR DİKKAT!
19 Ocak 2021 - 00:14
KYK borcu gibi vergi borçlarının yapılandırılması için süre bitiyor. Peki KYK, SGK, MTV ve diğer vergi borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Vergi borcu yapılandırmasına nasıl başvurulur?

Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırması için son haftaya giriliyor.
Vergi borçlarında yapılandırma 31 Ocak'ta sona erecek. Yeni kanunla birlikte vatandaşlar borçlarını 18 taksitle ödeyebilecek. Başvurular interaktif vergi dairesi ve e-devlet sistemi aracılığı ile alınıyor. Peki, KYK, SGK, MTV, Vergi borç yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? 

BAŞVURU SÜRESİ VE İLK TAKSİT ÖDEMESİ 

Öğrenim kredisi, prim, emlak, taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi birçok kalemde bulunan 4 milyon vatandaşın beklediği yapılandırma fırsatı başladı. Borcunu peşin ödeyenlerin gecikme faizi ile enflasyon farkının yüzde 90'ı silinecek. Daha önce 31 Aralık 2020 olan başvuru süresi ve ilk taksit süresi bir ay daha uzatıldı.

YAPILANDIRMA LİSTESİNDE HANGİ BORÇLAR YER ALIYOR?

Yapılandırma listesinde şu kalemler yer alacak.
Gelir
Kurumlar
KDV
ÖTV
MTV
KYK
Gümrük vergileri
Emlak, çevre temizlik vergileri
Ceza ve gecikme faizleri
Prim borçları
Köprü ve trafik cezaları
Öğrenim kredisi borcu
Kamunun kira alacakları
TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları
Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları
Orman köylülerinin kredileri.

BAĞ-KUR BORCU OLANLAR YARARLANACAK MI?

Bağ-Kur'lulardan 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanlar, borçlarını iki ay içinde ödemezlerse veya yapılandırmazlarsa prim borçları silinecek ancak sigortalılıkları da durdurulacak.

EN FAZLA KAÇ TAKSİT YAPILABİLECEK?
Borçlarını taksitle ödemek isteyenler 6, 9, 12 ya da 18 taksiti tercih edebilecek.
Katsayı taksit sayısına göre değişecek. Taksit sayısı arttıkça ödenecek rakamlar da artacak.
Belediyelerin borçları ise genel bütçe vergi gelirleri payından kesinti yapılmak suretiyle 120 eşit taksitte tahsil edilecek.

GECİKME ZAMLARI, FAİZLERİ SİLİNECEK Mİ?

Vergi ve diğer borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme, bazı cezaların tamamının ya da yüzde 50'sinin silinmesi, peşin ödemelerde yüzde 90 indirim, trafik ve diğer idari para cezaları peşin ödenirse yüzde 25 indirim var.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Yapılandırma müracaatları e-devlet üzerinden alınabilecek.
Bu haber 1546 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum