Reklam
Reklam

VALİNİN ATEŞİ NORMAL

VALİNİN ATEŞİ NORMAL
17 Nisan 2020 - 12:16

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'yi de etkileyen koronavirüs pandemisiyle mücadele eden Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında kapalı halk pazarını denetledi.

İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal ile birlikte halk pazarına giden Vali Masatlı, Pazar girişinde sağlıkçılar tarafından pazara gelen vatandaşların ateşlerinin ölçülmesi, tezgah mesafeleri, pazar içerisine alınan kişi sayılarının kontrolü, sosyal mesafe, maske ve hijyen önlemlerini denetledi. Sağlıkçılar Vali Masatlı’nın da ateşini ölçtüler.  

Pazarcı esnafına hayırlı işler dileyen Vali Masatlı, vatandaşlara, maske takmaları ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri yönünde uyarılarda bulundu. Vali Mustafa Masatlı, pazarcı esnaftan alışveriş de yaptı.

81 İLDE SEMT VE MAHALLE PAZARLARINA SIKI DENETİM

İçişleri Bakanlığı, 81 ilde toplam 3 bin 95 polis ve jandarma personelinin katılımı ile mahalle ve semt pazarlarına yönelik denetim gerçekleştirdi. Ülke genelinde 772 semt ve mahalle pazarının kontrol edildiği denetimlerde maske takma zorunluluğu, ürünleri elle seçmeme, tezgah arası 3 metre mesafe ve sosyal mesafe kurallarına uymayan 342 pazar esnafı/ müşteriye adli ve idari işlem uygulandı. 

İçişleri Bakanlığı, Kovid 19 salgını ile mücadele kapsamında; 81 il Valiliğine 27 Mart tarihinde ek genelge göndermiş, genelge ile  semt ve mahalle pazarlarında, tezgâhlar arası  mesafe ve pazar yerlerindeki müşteri sayısı ve pazarlarda sosyal mesafe ve sosyal izolasyona kuraları  yeniden düzenlenmişti. 

Söz konusu genelgeye göre ülke genelindeki semt ve mahalle pazarlarında sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi dışında ürün satışını yapılmaması, tezgahlar arasındaki mesafenin en az 3 metre olması, pazar yeri alanına aynı anda alınacak müşteri sayısının esnaf sayısının 2 katını aşmaması, satıcı ve müşterilerin maske kullanma zorunluluğu, sosyal mesafe kuralları başta olmak bakanlığın illere gönderdiği genelge kapsamında dün  denetimler yapıldı. 

Denetimlerde toplam 772 semt ve mahalle pazarı denetlendi. Bu denetimlerde 342 pazar esnafı/ müşteriye alınan kurallara uymamaktan Umumi Hıfzıssıha Kanunu ve TCK’nın ilgili  maddesi uyarınca adli ya da idari işlem uygulandı. Polis ve jandarma ekiplerinin semt ve mahalle pazarlarına yönelik denetimleri artarak devam edecek.

Bu haber 860 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum