Reklam
Reklam

TÜRKİYE GENELİNDE SADECE ARDAHAN'DA BULUNUYOR

TÜRKİYE GENELİNDE SADECE ARDAHAN'DA BULUNUYOR
24 Mayıs 2021 - 18:00
Ardahan Valisi Hüseyin Öner, eşi Zehra Mine Öner ile birlikte Dünya Arı Günü dolayısıyla Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğünü (KAGEM) ziyaret etti.

KAGEM bünyesinde ki kovan üretim atölyesi, arılık, bal paketleme ünitesi ve laboratuarlarda incelemede bulunarak, Kurum Müdürü Sinan Aydın ve teknik personelden genel bilgi alan Vali Öner ve eşi, daha sonra KAGEM kampüsü içerisinde yapımı devam eden Kafkas Arı Konağı inşaatında incelemede bulundu.

KAGEM’in Türkiye’de arı üzerine tek gen merkezi olmasının oldukça önemli olduğunu belirten Vali Hüseyin Öner şunları söyledi: “Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi (KAGEM), ilimiz için oldukça önemli bir merkez. Kafkas Arısı dünyada ki 4 ana arı ırkından yalnız bir tanesi ve gen merkezi Ardahan. Dilinin diğer arı türlerinden uzun olması sebebiyle, çiçek özüne kadar ulaşması bakımından hem daha fazla bal üretiyor, hem de kaliteli bal sunuyor. Bu kalitenin karşılığı olarak da Ardahan balı coğrafi işaret alarak tescillenmiş durumda. Merkezimizde bal üretimi yanı sıra bölge arıcılığını desteklemeye yönelik ana arı ve kovan üretimi de yapılıyor, yine merkez içerisinde bulunan laboratuvarlarda, arı genlerinin ve tesise getirilen bal, propolis, arı sütü ve arı ile ilgili her türden analiz ve araştırmalar yapılarak, arıcılarımıza eğitimler veriliyor. Ayrıca coğrafi işaret patentli bal analizi ve paketlemesi de yine merkezimizde yapılıyor. Bu da üreticilerimizin işini kolaylaştırıyor. Yakın zamanda doğal bir alan içerisinde yer alan merkezimizde, içerisinde arı müzesinin de yer alacağı arı konağı projesi hayata geçecek.”
Bu haber 1434 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum