Reklam
Reklam

Mevcut adayların sürpriz rakibi Fakir Yılmaz mı?

Seçimlerin erkene alınmasıyla birlikte iyiden iyiye ısınan siyaset arenasında Ardahan’da sürprizlerin yaşanacağı da ileri sürülmektedir.

Mevcut adayların sürpriz rakibi Fakir Yılmaz mı?
26 Nisan 2018 - 12:40 - Güncelleme: 26 Nisan 2018 - 20:46

Bu sürprizlerin başında Milletvekili adayı olabilecek tanıdık isimlerin yanı sıra bu tartışmalarda adları çokta öne çıkmayanların da son anda partilerin milletvekili adayları listesine girebilecekleri de iddia edilmektedir.

Nisan ayının sonuna gelmesine karşın halen ısınamayan Ardahan havasına karşın, iyiden iyiye ısınan siyaset alanında adları ısıtılmaya çalışılan birçok tanıdık aday isimlerin yanı sıra isimleri çokta telaffuz edilmeyen ancak toplum nezdinde kabulleri olan bazı isimlerin Ardahan milletvekili adaylığı konusunda sürpriz yapacakları iddia edilirken, bu isimler arasında geçtiğimiz günlerde Ardahan’a bir anda gelen Gazeteci Fakir Yılmaz’ın da adı da öne çıkıyor.

BAYDAR’A, ‘İSTİFA ET’ İZNİ ÇIKTI!

Erkene alınan ve 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri iyiden iyiye gündeme oturduğu şu günlerde başta iktidar partisinden olmak üzere diğer tüm partilerde kimlerin milletvekili adayı olacağı yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz gün Ardahan’a sürpriz bir şekilde çıkarma yaparak, başta siyasiler olmak üzere Ardahan kamuoyuyla temasa geçen aynı zamanda Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) Genel Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın da milletvekili yarışına gireceği iddia edildiği bir sırada, iki dönem Ak Parti’den ikinci sıra milletvekili adayı olan ve yaklaşık 10 yıldır Ak Parti Ardahan İl Başkanlığı yapan Veteriner Hekim Yunus Baydar’ın da bir kez daha milletvekili adayı olmak için partisinin İl Başkanlığı görevinde istifa ettiği öğrenildi.

ŞANLITÜRK İL BAŞKANLIĞINA ATANDI

Mevcut milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın Ardahan’dan mı yoksa İstanbul 3. Bölgeden mi aday olup olmayacağının bugün netleşmesi beklenirken,  bugün istifa etmesi beklenen Yunus Baydar’ın yerine Göleli olan serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mutlu Şanlıtürk’ün Ak Parti Ardahan İl Başkanlığına atandığı öğrenilirken, bu partinin diğer aday adaylarının ikinci sıra yarışı içinde oldukları dikkatlerden kaçmıyor.   

CHP İL BAŞKANI DA MI ADAY?

Yaklaşık 30 yıldır Ardahan’da gazetecilik yapan aynı zamanda Ardahan Gazeteciler cemiyeti Başkanı ve bünyesinde 64 Ardahan İl, İlçe ve köy derneğinin bulunduğu İstanbul Ardahan Dernekler federasyonu Genel Başkanı Gazeteci Fakir Yılmaz’ın 24 Haziran’da yapılacak olan Ardahan Milletvekilliği yarışında yer alacağı iddiaların ın ortaya atıldığı şu günlerde Ardahan CHP’de de hareketli günler yaşlanıyor.

Mevcut İl Başkanı Yalçın Taştan’ın geçtiğimiz gün İl ve İlçe ve Belediye Başkanlarıyla yaptığı toplantıda Milletvekili aday adayı sinyali verdiği de alınan bilgiler arasında oldu.

CHP’nin mevcut milletvekilinin yeniden aday gösterilmeyeceği iddialarının gün geçtikçe kabul gördüğü Ardahan’da başta Özgür Erdem İncesu ve Mutlu Kerimoğlu olmak üzere birçok ismin CHP’de nabız yokladığı da dikkatlerden kaçmadı.

KİLİT PARTİ HDP!

Ardahan dernekler Federasyonu Genel Başkanı olduktan sonra başta bir ilk olan ve 4 gün içinde bir buçuk milyon insanın akın ettiği Ardahan Tanıtım Günleri olmak üzere birçok önemeli etkinliklere imza atan Gazeteci fakir Yılmaz’ın geldiği Ardahan’da milletvekilliği adaylığı için sabıka kaydını aldığı öğrenilirken, Yılmaz’ın hangi partiden milletvekili adayı olabileceği öğrenilemedi.

CHP’nin 15 milletvekilini istifa ettirip İYİ Parti’li yaptırarak attığı hamle ardından ne yapacağı büyük merakla beklenen Hakların Demokratik Partisi Ardahan İl ve İlçe Örgütlerinin de hareketlendiği şu günlerde HDP’nin ülke bazında olduğu gibi Ardahan’da da kilit parti olduğu da dikkatlerden kaçmıyor.

7 Haziran’da Ardahan’da Milletvekili çıkaran HDP Ardahan İl ve İlçe Örgütlerinin 1 Kasım seçimlerinin rövanşını almak için sahaya indiği gözlenirken, HDP adaylarının kimler olacağı şimdilik netlik kazanmazken Ardahanlı olan HDP eski eş Başkanı Serpilkemal Bay’ın ismi ve Av. Yaşar Kaya’nın adları gündeme gelmektedir.

SAADET, İYİ VE MHP’Yİ GEÇTİ

4-8 Temmuz 2018 tarihlerinde İstanbul Bakırköy Botanik Park’ta Bal Festivali adında yeni bir etkinlik yapmaya hazırlanan Ardahan dernekler Federasyonu Başkanı gazeteci Fakir Yılmaz’ın, 24 Haziran’da yapılacağı Milletvekilleri seçimleri öncesi geldiği Ardahan’da ayağının tozuyla Ardahan Adliyesi’ne giderek Milletvekili olmak için sabıka kaydını çıkarması Yılmaz’ın da Milletvekili aday olacağı iddialarını güçlendirirken, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erdoğan’a karşı aday gösterebileceği belirtilen Saadet Partisi de HDP gibi Ardahan’da da kilit parti olduğu gözleniyor.

Geçtiğimiz dönem Saadet Partisi’nin Milletvekili adayı olan Hakan Çapan’ın İl Başkanlığını yaptığı ve yeniden Milletvekili aday adayı olup olmayacağı Saadet Partisi’nde bu dönem kimlerin aday olacağı da merak edilen Ardahan’da İYİ Parti ve MHP’nin esemeleri çoktda okunmuyor.

Ardahan MHP’nin Ak Parti ile yaptığı Cumhur İttifakı ardından, Ak Parti’de kimlerin milletvekili adayı olacağını beklediği görülürken, aynı durumun muhalefetle koalisyon kuracağı beklentilerinin yaşandığı İYİ Parti’de gözlenmektedir.

İŞTE TAHMİNİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI:

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI:

Prof. Dr. Orhan Atalay, Hamza Bektemur, Halil İbrahim Dursunoğlu, Muhsin Koca, Yunus Baydar, Cavit Çetin, Alkan Turan, Lütfü Morkoç, Eşref Dağ

CHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI:

Ensar Öğüt, Sevim Köseliören, Öztürk Yılmaz, Engin Sarıkaya, Mutlu Kerimoğlu, Özgür Erdem İncesu, Faruk Demir, Yalçın Taştan, Metin Demir, Yunus Dündar, Deniz Aydemir, Sezgin Kaya, İlhan İlbasmış

HDP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI:

Serpilkemal Bay, Av.Yaşar Kaya, Dr. Taşkın Aktaş, Av. A. Yavuz Yılmaz, Ergün Koç,

SAADET PARTİSİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI:

Hakan Çapan, Özkan Karakaya

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI:

Çelik Demir, Osman Nuri Yıldız, Saffet Kaya, Ömer Türkoğlu, Taşkın Polat, Rıfat Çuya

MHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI

Gökhan Ağdemir, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz

Bu haber 3244 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum