Reklam
Reklam

KÖPRÜLÜ, BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ KURUYOR

KÖPRÜLÜ, BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ KURUYOR
21 Mart 2021 - 15:47
Ardahan ili Köprülü Beldesi‘nde yenilenebilir ve temiz enerji olarak bilinen biyokütle enerji santrali kurulacağı açıklandı.

Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç'un girişimleri ile ulusal bir firma tarafından yapılacağı öğrenilen Biyokütle Enerji Santrali çevreci ve temiz olarak nitelenen yenilenebilir enerji kaynakları üretim yapan tesisler olarak öne çıkıyor. Alınan bilgiye göre Biyokütle enerji santralinden elde edilecek enerji ARAS Elektriğe satılacak. Atık gübre ise üretici firma tarafından paketlenilerek büyük şehirlerde satılacak.

Biyokütle ve biyogaz santralleri, doğada çürüyerek yok olacak ve biyolojik atıkları enerji üretmek için tasarlanmışlardır. Biyogaz santralleri, üzeri sızdırmayacak biçimde kapatılmış bir havuzda biriktirilen hayvan gübresi ya da diğer organik atıkların çürütülmesiyle ortaya çıkan metan gazını yakarak enerji üretirler. Son yıllarda kent atık depolama alanlarında kurulan biyogaz santralleri, gıda atıkların çürümesiyle oluşan metan gazından enerji üretmektedir.

Biyokütle Enerjisi Biyokütle enerjisi; odun, odun kömürü, hayvan dışkısı, tarım ürünleri ve orman sektörü organik atıkları, alkol ve metan mayalanması, çeşitli su bitkileri gibi biyolojik kaynaklar yolu ile elde edilen enerji türüdür. Çoğunlukla ısınma amaçlı kullanılır. Köylerde tezek yakımı, biyokütle enerjisinin en güzel örneklerinden birisidir. Bunun yanı endüstriyel boyutta düşünüldüğünde kentsel atıklardan, tarımsal endüstri atıklarından yakma işlemi ya da farklı teknikler kullanılarak katı, gaz ve sıvı yakıtlar elde edilir ve elde edilen biyokütle yakıtlar ile ısı ve elektrik üretimi gerçekleştirilebilir. Çeşitli işlemlerden geçirilerek, biyokütlenin yakıt kalitesinin arttırılması ve alternatif biyoyakıtlar üretilmesi de mümkündür. Biyogaz Başka bir alternatif biyoyakıt da biyogazdır. Organik bazlı atıkların, oksijensiz ortamda fermantasyonu sonucu ortaya çıkar. Biyogaz, renksiz, kokusuz, havadan hafiftir. Bir biyogaz ortalama, %40-70 metan, %30-60 karbondioksit, %0-3 hidrojen sülfür ve çok az miktarda azot ve hidrojenden oluşur.

NASIL ELDE EDİLİR?

Kullanılan Bitkiler yeniden oluşturulabilir. Atık bitkilerden toplanılmıştır sonuçta. Orman Kalıntıları, Ağaç işleme atıkları, Tarımsal ürünler ve Atık malzemeler her zaman olacaktır. Bunların doğada kalmasından ve diğer yakıtlara yönelmektense verimli şekilde bunlardan enerji üretilmesi daha doğru olacaktır. Kolayca temin edilebilen hayvan gübresi ve insan atık suları ile birlikte Çöp atıkları Gıda atıklarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.
 
Bu haber 3110 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum