Reklam
Reklam

KAPALI OTOPARKIN AKİBETİ NE OLACAK?

KAPALI OTOPARKIN AKİBETİ NE OLACAK?
07 Aralık 2019 - 16:08

Ardahan gündeminin birinci maddesi olan Milli Egemenlik Parkı ile ilgili Ardahan Belediyesi, ‘yeraltı kapalı otopark ile ilgili mevcut ve olası çözüm önerileri’ başlıklı basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada şunlara yer verildi:  “Önceki dönemde yapımına başlanmış, yüklenici firmaların bir türlü bitiremediği çok sayıda müteahhit değiştiği için, belediye olarak adeta muhatap bulamadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Bu konu çok yakın bir zamanda yargıya intikal edebilir. Devlette devamlılık esastır. 31 Mart 2019’da göreve gelen yönetim Ardahan ve kamunun zarara uğramayacağı bir çalışma ile bu olayı en kısa zamanda çözüme kavuşturmak zorundadır.

YERALTI KAPALI OTOPARK İLE İLGİLİ MEVCUT VE OLASI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1)- Atılan beton yıkılıp hafriyat geri doldurulup park eski haline getirilebilir mi?
- Şu an da bu mümkün değildir. Zira orada belediyenin yapmış olduğu bir masraf var, hem israf hem de telafisi mümkün olmayan KAMU ZARARI oluşur.

2) -Belediye, öz kaynaklarıyla yeraltı otoparkını tamamlayıp hizmete açabilir mi?
- Evet yapabilir. Ancak belediyenin bir müddet daha buraya ayıracak ne imkânı ne de mali kaynağı vardır.

3) Peki hiçbir işlem yapılmayıp park öylece bırakılsa?
- Bu da mümkün değil. ‘Devlette devamlılık esastır’. Bu otopark bir şekilde tamamlanıp hizmete girecektir.

4) -Yeraltı kapalı otoparkın bitirilemeyen kısmı YAP-İŞLET-DEVRET modeliyle yeniden ihale edilir ve hizmete girer mi?
- İşte bunu yapabilmek için parkımızın otopark olarak inşa edilmeye çalışılan kısmının planda ifrazı (ayrımı) yapılıp ticari alan olarak plana işlenmesi bir zorunluluktur. İnşaat tamamlandıktan sonra belediyemizin Ardahan’daki diğer taşınmazları gibi envantere kaydı yapılarak belediyenin bir işletmesi olacaktır.

Gösterdiğimiz çabanın ve yaptığımız çalışmaların ‘MİLLİ EGEMENLİK PARKI İMARA AÇILIYOR!’ cümlesi ile alakası yoktur. Kaldı ki bu bölge; KÜTÜPHANE, ŞEHİR KULÜBÜ VE HASIR OCAKBAŞI’ nın olduğu tescilli yapılar sebebiyle ‘ANITLAR KORUMA KURULU’ denetimindedir. Hangi siyasi anlayış ya da hangi başkan gelirse gelsin, parkın imara açılması söz konusu değildir. Daha güzel bir Ardahan idealimize her geçen gün emin adımlarla hep beraber yürümeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna Saygılarımızla…

T.C. ARDAHAN BELEDİYESİ
Basın ve Halkla İlişkiler Birimi


Bu haber 1442 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • salih
    11 ay önce
    sayın halkla ilişkiler kısaca diyosunki dükkan olacak başka yolu yok 1 maddeye cevap belediye imara kent görünümüne aykırı kendine ait her yapıyı yıkabilir engel yok dükkan olacak başka söze gerek yoksa bahane üretmeye gerek yok