Reklam
Reklam

İŞTE 7 MADDEDE YENİ DÖNEM

İŞTE 7 MADDEDE YENİ DÖNEM
31 Mayıs 2021 - 21:41 - Güncelleme: 31 Mayıs 2021 - 21:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Haziran sonrası normalleşme adımlarının ele alındığı Kabine sonrası konuştu. Alınan normalleşme kararları kapsamında; haziran boyunca sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi ve cumartesi günü için akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında devam edecek. Hafta sonu sokak kısıtlaması tek güne düşürülürken kısıtlama Cumartesi 22.00 ile pazartesi 05.00 arasında uygulanacak. 

İŞTE NORMALLEŞME KARARLARI

- Kovid-19'la mücadele kapsamında haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları, akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise cumartesi saat 22.00 ile pazartesi sabahı saat 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacak. Temmuz ayında, bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada katedilen mesafeye göre yeniden belirlenecek.

- Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerlerinde, sabah 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında, belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek, saat 24.00'e kadar da paket servisi sürdürülebilecek. Bu mekanlarda, sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecek.

- Yaklaşık 1,5 aydır faaliyetlerine ara vermiş olan kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler, belirlenen kurallar çerçevesinde, pazar günü hariç sabah 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında, yarından itibaren çalışabilecek. Diğer iş yerlerinin, pazar günü haricinde, belirlenen saatlerde ve şartlarda faaliyetlerini yürütebilmeleriyle ilgili uygulama sürecek.

- Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi, 13 Eylül itibarıyla başlayacak.

- Spor kulüpleri genel kurullarını, haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da haziranın ikinci yarısından itibaren yapabilecek.

- Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması, yeni bir düzenlemeye kadar devam edecek.

- Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren yapılabilecek.

OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM 1 HAZİRAN'DAN İTİBAREN BAŞLIYOR

Koronavirüs salgınında en çok etkilenen alanlardan biri olan eğitimde nasıl bir yol izleneceği de merak ediliyordu. Buna göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Bakanlık'tan okulların açılış tarihi hakkında resmi açıklama geldi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM HAFTADA 2 GÜN

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"1 Haziran Salı gününden itibaren tüm ilkokullarda ve okul bünyesindeki anasınıflarında haftada 2 gün yüz yüze eğitime başlanacaktır. Diğer okul öncesi eğitim kurumları mevcut durumda olduğu gibi tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edecektir. 7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerimizde haftada 2 gün yüz yüze eğitime geçilecektir.

KÖY OKULLARINDA HAFTADA 5 GÜN EĞİTİM

Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarımızda yüz yüze eğitime 1 Haziran Salı gününden itibaren haftanın 5 günü tam zamanlı olarak başlanacaktır.

YÜZ YÜZE EĞİTİME KATILIM İSTEĞE BAĞLI

Okullarımızdaki yüz yüze eğitim katılımı isteğe bağlı olup, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu'ndaki koşullar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. 2020-2021 Eğitim- Öğretim dönemi 2 Temmuz Cuma günü ise sona erecektir."

YEME-İÇME YERLERİ, 07.00-21.00 SAATLERİ ARASINDA BELİRLENEN KURALLARA GÖRE MASAYA SERVİS YAPABİLECEK

Kabine Toplantısı'ndan sonra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme takvimini paylaştı. Buna göre, yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek. Pazar günü ise yalnızca paket servisle hizmet verilebilecek.
Merakla beklenen Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı konuşmada 1 Haziran'dan itibaren uygulanacak olan normalleşme takvimini paylaştı. Yeme içme-yerlerine yönelik düzenlemelerden bahseden Erdoğan, esnafa müjdeli haberi verdi.

07.00-21.00 ARASI MASAYA SERVİS YAPILABİLECEK

Temmuz ayıyla ilgili düzenlemelerin vaka ve vefat sayısına göre kararlaştırılacağını söyleyen Erdoğan, "Temmuz ayında kısıtlama süreleri vaka ve vefat sayısında değişime göre yeniden belirlenecektir. Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah 7 ile akşam 21.00'e göre masaya servis yapılabilecek" sözlerine yer verdi.

PAZAR GÜNÜ YALNIZCA PAKET SERVİS

Saat 21.00'e kadar hizmet verebilecek olan restoran ve kafeler, paket servis ile saat 24.00'e kadar devam edebilecek. Pazar günü ise sadece paket servisi verilmeye devam edecek.

KAHVEHANE, HALI SAHA GİBİ İŞLETMELER DE AÇILDI

1 Haziran'dan itibaren kahvehane, halı saha, çay bahçesi, lunapark, spor salonu ve lunapark gibi işletmeler de sabah saat 07.00'dan itibaren akşam saat 21.00'a kadar hizmet verecek.

NİKAH VE DÜĞÜN TÖRENLERİ 1 HAZİRAN İTİBAREN YAPILABİLECEK

Buna göre, açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.
Tüm Türkiye'nin merakla beklediği Kabine Toplantısı sonra erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrasında 1 Temmuz'a kadar devam edecek kademeli normalleşme adımlarına dair bilgileri paylaştı.

BELİRLİ ŞARTLAR DOĞRULTUSUNDA NİKAH TÖRENLERİ DÜZENLENEBİLECEK

Erdoğan'ın verdiği bilgilere göre, açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASININ SAATLERİ DEĞİŞTİ

Haziran boyunca sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi ve cumartesi günü için akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında devam edecek. Bu sınırlama, cumartesi 22.00 ile pazartesi 05.00 arasında yani pazar günün tam kapsayacak şekilde uygulanacak.

ÜNİVERSİTELER, 13 EYLÜL İTİBARİYLE AKADEMİK TAKVİMİNİ UYGULAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları arasında en çok merak edilen detaylardan biri de üniversitelerin açılıp açılmayacağıydı. 1 Haziran'dan itibaren başlayacak normalleşme adımları kapsamında, üniversitelerle ilgili de bilgilendirmede bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin 13 Eylül'den itibaren akademik takvimlerine devam edeceğini belirterek, "Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır" dedi.

16 MART 2020'DE KAPATILMIŞTI

Türkiye'de eğitim veren üniversiteler, salgının etkisini göstermeye başladığı 16 Mart tarihinden itibaren önce 3 hafta olmak üzere kapatılmıştı. Daha sonra koronavirüs salgınının etkisini artırmasıyla birlikte, üniversitelerin de uzaktan eğitime geçmesine kararlaştırıldı. Milyonlarca üniversite öğrencisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kararla bir nebze de olsa rahatlamış oldu.
 
Bu haber 1265 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum