Reklam
Reklam

IĞDIRLI: KAYAALTI VE YİĞİTKONAĞI MUHTARLARI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

IĞDIRLI: KAYAALTI VE YİĞİTKONAĞI MUHTARLARI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
04 Haziran 2021 - 00:14 - Güncelleme: 04 Haziran 2021 - 00:26
Ardahan’da Mera Komisyonu kararlarını bildikleri halde Iğdır’dan koyun getiren Kayaaltı (Polatik) ve Yiğitkonağo (Türkeşen) Köyü Muhtarları hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Geçtiğimiz hafta Iğdır’dan 3 tır koyun Göle ilçesine bağlı Kayaaltı Köyü merasına geldi. Yaklaşık 1000 Baş küçük hayvanı köyün merasına indiren Iğdırlı çiftçiler, Ardahan ve Göle Jandarma birliklerine şikayet edildi.

Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile jandarma ekipleri, Iğdır’dan koyun getiren Osman Avina adlı çiftçiye, Koyunların Ardahan il sınırı dışına çıkarılması için uyarılarda bulundular.

Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile jandarma ekiplerinin uyarılarına, Kayaaltı köyünde yer kiraladığını ve para yatırdığını belirten Osman Avina, gazetemize ulaşarak yaşadığı mağduriyet hakkında şu açıklamada bulundu:

“Kayaaltı Köyü Muhtarı Sinan Aslan, azası Selçuk Karademir ve Yiğitkonağı Muhtarı Coşkun Yıldız ile kardeşi Soner Yıldız, bize mera kiraladılar. 95 Bin TL karşılığında hayvanımı getirdim ancak bana sahip çıkmadılar. Beni mağdur ettikleri gibi paramı gasp ettiler. Beni ölümle tehdit edip, her gece hayvanlarımı tuttuğum Yiğitkonağı Mevkiinde gelip dövmeye kalktılar. Bir çok koyunum öldü ve zor durumdayım. Devlet yetkilileri bana sahip çıksın ve hakkımı korusunlar” dedi.

Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı ve İl Mera Komisyonu Başkanlığına, Kayaaltı ve Yiğitkonağı Muhtarları hakkında şikayette bulunan Osman Avina adlı Iğdırlı Çiftçi, dilekçesinde şu iddialarda bulundu:

“06.03.2021 tarihinde Iğdır ili Halfeli Beldesinde Ardahan ili Göle ilçesi Yiğitkonağı köyüne İşletme kayıtlı Bin (1000) Küçükbaş hayvanımı köy muhtarı Coşkun Yıldız, Soner Yıldız, Kayaaltı köyü muhtarı Sinan bey, aza Selçuk Karademir’in hayvanlarımın otlatılacağının alanın mera olmadığını, kendi arazilerinin olduğunu belirttiler. Yaklaşık 95 Bin TL parayı şahsımdan talep etmişler ve bende Selçuk Karademir’in hesabına yatırdım. Parayı yatırdığıma dair dekontlar mevcuttur. Hayvan sevk işlemleri ile ilgili gerekli belgeler mevcuttur. Yine ilgili alana gelmemde bahsi geçen şahıslarla bağlantı sağlayan Reşat Yılmaz, Abdurrahman Mengü, başlatmış olduğum mağduriyetimle ilgili bana şahitlik yapacaktır. İsmini verdiğim şahıslardan şikayetçi olduğumu belirterek yapmış olduğum masrafların ve diğer mağduriyetlerin giderilmesi için tarafınızdan yardım talep ediyorum.”
Bu haber 2782 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Erdinç Avina
    1 hafta önce
    Haber için geldiğinizde bizde oradaydık. Çocukların durumu gerçekten perişandı. Konaklama yapamadıkları için kişisel bakımları bile yapılamıyordu, sokakta kalmış insanlar gibiydi. Umarım onlara bunu yapanların yanına kalmaz, ben devletimizin mağdur değil mamur ettiğine inanıyorum ve bu çocuklarından hakkını bunu yapanlardan soracağına eminim. Benim asıl dikkatimi çeken şey ise valiliğe mağduriyetlerini iletmek için gittiklerinde yanlarındaydım, valilik sekreterine durumu anlatırken Iğdır'dan geldiklerini söylediklerinde sekreterin tepkisi "Iğdır'lılar her sene bu durumu yaşıyor" oldu. Anlayacağınız bu İlk değil ve maalesef son da olmayacak gibi...