Reklam
Reklam

HAVASI EN TEMİZ İL YİNE ARDAHAN OLDU

HAVASI EN TEMİZ İL YİNE ARDAHAN OLDU
08 Ağustos 2020 - 21:29
Türkiye'de uluslararası standartlar açısından havası en kirli illerin İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Kocaeli, Edirne ve Erzurum olduğu açıklanırken, havası en temiz illerin ise Ardahan, Artvin, Rize, Tunceli ve Giresun olarak belirlendi.

Hava kirliliği dünya genelinde alarm veriyor. Yapılan araştırmaya göre, hava kirliliğinin hayati boyutuna dikkat çekildi, 10 yılda 160 bin kişinin bu kirliliğe bağlı hayatını kaybedebileceği belirtildi. Havadaki kirlilik kalp sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

Bu sebeple, sağlıklı hava kalitesini sağlayacak düzenlemelerin yasayla hayata geçirilmesi gerekiyor. Dünya genelinde hava kalitesi en kötü durumda olan şehirlerarasında Hindistan'ın başkenti Delhi yer alıyor. Delhi'yi Bangladeş'in başkenti Dakka, Afganistan'in başkenti Kabil ve Bahreyn'in başkenti Manama takip ediyor.

Ülke bazında bakıldığında ise dünyanın havası en kirli ülkesi Bangladeş, Bangladeş'i Pakistan ve Hindistan takip ediyor. Türkiye geneline bakıldığında ise yaklaşık 60 milyon kişi kirli hava soluyor. Türkiye'nin havası en kirli illeri; İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Kocaeli, Edirne ve Erzurum oldu. 

Özellikle bu illerde acil önlem alınması gerekiyor. Hava kirliliğine sebep olan şeyler ise, taşıtlar, sanayi ve kömür. Ardahan, Artvin, Rize, Tunceli ve Giresun ise, hava kirliliğinin az olduğu iller arasında.
Hatta uzmanlara göre, hava kirliliği koronavirüsten bile daha tehlikeli. Yapılan yeni bir araştırmaya göre hava kirliliği, ortalama yaşam süresini dünya genelinde iki yıl kısaltıyor. Hava değerlerinin standartlara uygun hale getirilmesi halinde Türkiye'de ortalama yaşam süresi 146 gün uzuyor.
 
Bu haber 2737 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum