Reklam

Geleneğimizde sigara diye bir şey yoktur

Geleneğimizde sigara diye bir şey yoktur
17 Şubat 2019 - 23:35 - Güncelleme: 17 Şubat 2019 - 23:56

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünde düzenlenen programa katıldı.

Toplantıda İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. İshak Askeroğlu tarafından sigara ve tütün ürünleriyle ilgili sunum gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Vali Mustafa Masatlı, “Dünya da böyle günler var ancak bu tür maddelerin yaygınlaştırılmasından çok ciddi meblağlarda para kazanan şirketler ve insanlar da var. Bizim tarihimizde,  gelenek ve göreneklerimizde sigara diye bir şey yoktur. Kendi geleneklerimize göre yaşarsak daha sağlıklı bir ortamda yaşamış oluruz. Herkesin sağlıklı bir çevrede, sağlıklı bir ortamda yaşama hakkı vardır. Bizim bu hakkı güvence altına almamız için toplumun bütün katmanlarının yardımcı olması gerekir. Sigara sosyal yaşam alanlarında, otobüslerde, lokantalarda, evlerde temiz hava sahamızı zehirliyor. Ülkemizde, Hükümetimiz bu noktada hem yasal, hem de uygulama olarak çok önemli çalışmalar yaptı. Kademeli olarak taşıtlarda, kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir gelecek için el birliğiyle hareket etmek zorundayız. Gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse kolluk kuvvetleri sigarayla mücadelede çok ciddi çaba sarf ediyor. Ben, buradan bütün kurumlara ve görevlilere,  sigarayla mücadeleye destek olan başta Yeşilay’a ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim. Bu kötü alışkanlığın toplum hayatımızdan çıkarılmasını, herkesin duyarlı olmasını canı gönülden temenni ediyorum” dedi.

Toplantıda, Dr. İshak Askeroğlu tütünün ve sigaranın tarihçesinden bahsettikten sonra ilimizdeki sigara bırakma poliklinik verileriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre,  dünya üzerinde her yıl yaklaşık olarak 6 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Ülkemizde ise bu oran 100 bin kişi seviyesindedir. Hastanemizde hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniği’ne 2018 yılında 1201 kişi başvurmuştur. Kontrol edilen hasta sayısı 701 iken 500 hastaya da ilaç başlanmıştır. Sigarayı bırakan hasta sayısı ise 147’dir. Yine ilimizde tütün ihlaliyle ilgili 11006 denetim gerçekleştirilmiş, bu denetimlerde işletmelere 148.582 Türk lirası, şahıslara ise 2.604 Türk lirası ceza kesilmiştir. Ardahan Devlet Hastanesi 2018 Sigarayı Bırakma Polikliniği Verileri göre de, muayene edilen hasta sayısı 1021, kontrol hasta sayısı 701, ilaç başlama hasta sayısı 500, sigara bırakanların sayısı ise 147’dir.”
Program sonunda Vali Mustafa Masatlı, Devlet Hastanesi Sigarayı Bırakma Polikliniğinde tedavi görerek sigarayı bırakanlara teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Programa, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Selçuk Özdem, Vali Yardımcısı Mehmet Kılıç, İl Sağlık Müdürü Erkan Özdemir ve sağlık personeli katıldı. 
 


Bu haber 795 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum