Reklam
Reklam

ENSAR ​​​​​​​ÖĞÜT; HER ŞEY BİR HAYAL KURMAKLA BAŞLADI

ENSAR ​​​​​​​ÖĞÜT; HER ŞEY BİR HAYAL KURMAKLA BAŞLADI
24 Mayıs 2022 - 17:26
Ardahan Üniversitesini Kalkındırma Vakfı tarafından 1. Gerçekleştirilen Akademik Teşvik Ödül törenine katılan 22. 23. ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili ve Ardahan Üniversitesini Kaldırma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Ensar Öğüt, burada yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi.

"9 İLE ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN İLK TEKLİFİ BEN VERDİM"

Törende konuşan Ensar Öğüt; “Her şey bir hayal kurmakla başlıyor. Değerli arkadaşlar, 2003 yılında Ardahan Üniversitesi’nin kurulması için ilk kanun teklifini sunduk. Bugün burada sizlerle bir arada olmak en bizler için en büyük mutluluk. 2019 yılında Vakfımızı kurduğumuzda aldığımız ilk kararlardan biri başarılı öğrencilere burs vermek oldu. Amacımız Ardahan Üniversitesi’ni daha çok öğrencinin tercih etmesini sağlamak oldu. Akademisyenlerimizi ve başarılı sporcularımızı tebrik ediyorum” dedi.

"SAYIN ERDOĞAN, KANUN TEKLİFİMİ KABUL ETTİ"

Öğüt; “2002’de Ardahan’da Milletvekili seçildiğim dönemde, Ardahan’a bir Üniversite kurulabilir mi? Nasıl yapalım? Diye düşünürken, Mardinli bir arkadaşının Artuklu Üniversitesi kurulması için bir kanun teklifi hazırladığını gördüm. Baktım ve bunu kendim alıp düzenledim Ardahan’a Ardahan isimli bir Üniversitesi kurulması için 2003 tarihinde meclise bir kanun teklifi verdim. O zaman çok uğraştım özellikle basınla çok intikal ettim, bütün illere kuruldu ama son 9 küçük illere kurulmadı. Ardahan, Bayburt Hakkari Şırnak falan.  Çok uğraştık ikinci kanun teklifini de 2007 yılında verdim. O zaman Sayın Erdoğan Başbakandı ve kanun teklifimizi kabul etti ve 9 ilde üniversite kuruldu. 2019 da bir vakıf kuruldu bende bu vakıf da seve seve yer aldım değerli Milletvekili Orhan Atalay da yer aldı. Şuanda gelemedi sizlere selamları var. Kendisi her türlü yardım ve desteklerini sundu onunda selamlarını buradan iletmiş olayım” diye konuştu.

VAKFIN KURULMA AMACI ÖĞRENCİLERE BURS VERMEKTİR

Ardahan Üniversitesini Kalkındırma Vakfı’nın kurulması fikri Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber’e ait olduğunu belirten Öğüt, şunları söyledi;

"Sayın hocamla tanıştık ve bir gün beni davet etti. Biz bir vakıf kuralım Ardahan’da başarılı öğrencilere burs verelim ve Ardahan’a öğrenci gelsin. Kendi aramızda 200 bin lira para topladık. Bu parayla bursa verelim ki Ardahan Üniversitesi başarılı öğrencilere burs veriyor diyerek talepleri arttıralım. çünkü ne kadar çok öğrenci gelirse Ardahan’ın kalkınmasına o kadar katkı sağlarız diye düşündüm. Bu vakfın kurulmasında katkısı olan herkese çok teşekkür ederim. Hocam beni aradı ve 2021 yılında uluslararası makale yazan ve ayrıca da sporcu arkadaşlara bir ödül töreni yapacağız. 50 kişiden 20 kişi seçilmiş. Bu uluslararası makale çok önemlidir bu akademisyen arkadaşlarımız çok daha iyi bilirler. Hocalarımı kutluyorum ve tebrik ediyorum Öğrencilerimiz pırıl pırıl ve bir gün sizlere bir konferans vermek isterim. Milletvekilliğini bıraktıktan sonra Pandemi döneminde araştırmacı yazarlık yaptım. İlk kitabım “Faiz Kıskacında Devlet ve Tarım” daha sonra ikinci kitabım Alevi İnançları ve Devşirmeler, Türkmenleri nasıl dışlamış devşirmeler onu anlattım. Zarfın içinde, Meclise sunmuş olduğum Ardahan Üniversitenin kurulmasının ilk kanun teklifi var ve değerli hocamızı davet ediyorum ve kendilerine takdim etmek istiyorum. 2003 yılında vermiş olduğum ilk kanun teklifini sayın hocama huzurlarınızda takdim ediyorum. O zamanlar olur mu olmaz mı derken şuanda burada sizlerin huzurunda konuşma yapıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.”
Reklam
Bu haber 1629 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum