Reklam
Reklam

CUMHURİYET BAYRAMINA AZERBAYCAN DAMGASI

CUMHURİYET BAYRAMINA AZERBAYCAN DAMGASI
30 Ekim 2020 - 10:09

Azerbaycan’ın haklı davasına destek vermek için Ardahan'da kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Azerbaycan bayrakları kurtuluşa damga vurdu. Ermenistan tarafından işgal edilen topraklarını geri almak için mücadele veren Azerbaycan Devletine en büyük desteği Türkiye veriyor.

Ardahan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yılı, halkımızın yoğun katılımı ile düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. 28 Ekim 2020 Çarşamba günü Atatürk Anıtına çelenklerin sunumuyla başlayan kutlamalar, bugün Valilik bahçesinde pandemi kuralları çerçevesinde tebriklerin kabul edilmesiyle devam etti.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner’in tebrikleri kabulünün ardından Kongre Caddesinde düzenlenen tören programına geçildi. Burada ki programda Vali Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar ve Belediye Başkanı Faruk Demir, halkın, askerlerin ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Vali Hüseyin Öner, günün önemine ilişkin yaptığı konuşmada katılımcıları selamlayarak, “Büyük Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyetle taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur” dedi.

Vali Öner daha sonra şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıl dönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizler sözlerimin başında saygı ile selamlıyorum. Bilindiği gibi, Büyük Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyetle taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.
Değerli Davetliler, millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve bunun sorumluluğunu yüklemiştir. İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir “dünya devleti” olmanın kıvancına erişmiştir. Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıl dönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Kıymetli Ardahanlılar, ülkemizin, günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmemiz gerekmektedir. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz. Üzerinde bulunduğumuz coğrafya, tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz, gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.
Sevgili Gençler, Sevgili Öğrenciler, özetlemeye çalıştığım ve bir ferdi olmaktan iftihar ettiğimiz Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk, “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek sizlersiniz.” Sözü ile Cumhuriyetimizi gençliğe emanet etmiştir. Sizlerinde bu büyük emanetin değerini bileceğinize ve ülkemizin çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkması için gerekli çabayı, vatanseverliği ve sorumluluğu göstereceğinize inanıyorum. Sizlerin vatanına, milletine, manevi değerlerine bağlı çağdaş ve hür düşünceli, eğitilmiş insanlar olarak yetiştirildiğinizi görmek bu milletin en büyük idealidir.
Değerli Konuklar, Sevgili Ardahanlılar, bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran duyguları ile ve rahmetle anıyor, hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.”

Vali Hüseyin Öner’in konuşmasının ardından şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin de verildiği kutlama programı, öğrenciler ve askerlerin geçidiyle sona erdi. Vali Öner, tören programına katılan vatandaşlara ve çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
 

Bu haber 1358 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum