Reklam

Çıldır'da muhteşem şölen

Ardahan'daki Çıldır Gölü ve yörenin tanıtımı amacıyla bu yıl 5'incisi düzenlenen "Çıldır Kristal Göl Uluslararası Kış Şöleni" renkli görüntülere sahne oldu.

Çıldır'da muhteşem şölen
10 Şubat 2018 - 22:09 - Güncelleme: 10 Şubat 2018 - 22:55

Buz tutan göl üzerinde düzenlenen şölene, Vali Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez ile Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, İl Jandarma Komutanı Garip Gümüş, İl Emniyet Müdür Ayhan Taş, Vali yardımcıları, Kaymakamlar, Oda başkanları, Siyasi parti temsilcileri, Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İşadamları Derneği (KAISİAD) Başkanı Orhan Gökçe, Ankara Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Ergüder Şimdi ve Başkan Yardımcısı Hamza Bektemur, Dernek temsilcileri, sporcular, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra çevre illerden de vatandaşlar katıldı.

Yaklaşık 50 santimetre kalınlığındaki buz üzerinde düzenlenen şölende atlı kızak, rahvan ve dörtnal at yarışı, cirit, buz pateni, Kırgızların ünlü post kapma oyunu kökbörü gibi çeşitli gösteriler gerçekleştirildi. Renkli görüntülerin oluştuğu yarışlarda sporcular, birinci gelebilmek için kıyasıya yarıştı.  

Şölende konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, tarihi, coğrafi ve toplumsal açıdan Ardahan'ın önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak, “Bu şölenimizin amacı, tarihi, coğrafi ve toplumsal açıdan ilimizin sahip olduğu güzellikleri çevremize, ülkemize ve dünyaya tanıtmak,  adetlerimizi, örfümüzü ve kültürümüzü yeni nesillere aktarmaktır. Bir diğer amacı da tarih boyunca insanlarımız arasında var olan birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunu pekiştirmek ve geliştirmektir. Emperyalist güçler tarafından yaratılan ve beslenen pkk, deaş, fetö gibi örgütlerle Müslüman coğrafyası ve ülkemiz karıştırılmaya, istikrarsızlaştırılmaya ve yönetilemez hale getirilmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde ve İslam âleminde karanlık odaklarca icra edilmek istenen bu oyun inşallah devletimizin ve milletimizin öncülüğünde boşa çıkartılacaktır. Çıldır’dan, 'Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana' diyen Aşık Şenlik Baba’nın diyarından, Afrin'de, İdlib'de dünyanın birçok yerinde ve Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan Mehmetçik'e selam olsun" dedi.

Konuşmaların ardından çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Etkinlikte Vali Bilmez, diğer protokol üyeleriyle birlikte Göl’de Eskimolar gibi balık avı yapan balıkçıların ağ çekme etkinliğine eşlik etti. Vali Bilmez’in çektiği ağdan Sarı Aynalı Sazan Balığı çıktı.

Vali Bilmez ve eşi Meral Bilmez, etkinlik alanında vatandaşlarla da görüşerek, bir süre sohbet ettiler.

DONMUŞ GÖL ÜZERİNDE NİKAH KIYDILAR

Çıldır'da memur olan Özgür Koçak ile Hilal Yaycı ise nikahlarını donmuş göl üzerinde kıydırdı. Gelinlik ve damatlık giyen çiftin, nikah şahitliğini, Vali Mehmet Emin Bilmez ve Milletvekili Orhan Atalay yaptı. Donmuş gölün ortasına kurulan nikah masasına müzik ve alkışlar eşliğinde gelen çift hayatlarını birleştirerek 'evet' dediler. Nikah sonrası çiftlere mutluluk dileyen Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu, evlenecek çiftleri Çıldır ilçesine davet etti. Azizoğlu, "Tüm evlenecek çiftleri ilçemize davet ediyorum. Gelen çiflerimize göl üstünde nikah kıyacağız. 5 günlük balayı masraflarını biz karşılayacağız. Kendilerini tüm tarihi ve turistik yerleri gezdireceğiz. Eskimo usulü balık tutacağız. Eskimo evlerinde misafir edip Gürcistan gezisine göndereceğiz" diye konuştu. 

Özgür ve Hilal çifti ise "Çıldır gölü güzel ve anlamlı bir yer. Nikahımızı da burda yaptık ki bizim için daha unutulmaz olsun. Böyle bir etkinlikte yer aldığımız için nikahımız daha iyi oldu. Çok mutlu olduk" dedi.

BAŞKAN AZİZOĞLU BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu’nun başarılı organizasyonu büyük alkış alırken, bu yıl 5'incisi düzenlenen ‘Çıldır Kristal Göl Uluslararası Kış Şöleni’nde karayolu üzerinde gelişi güzel park eden araçlar trafiğin aksamasına neden oldu. Uzun kuyrukların oluşmasına neden olan araçlar, olası acil bir duruma müdahalenin zor olacağı görüldü. Vatandaşlar, şölen alanında seyir tepelerinin yapılmasını ve önümüzdeki yıllarda bu sorunların çözülmesini istiyor.

Bu haber 4568 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum