Reklam
Reklam

CHP İL BAŞKANI YALÇIN TAŞTAN'DAN JOE BİDEN'E SERT TEPKİ

CHP İL BAŞKANI YALÇIN TAŞTAN'DAN JOE BİDEN'E SERT TEPKİ
27 Nisan 2021 - 12:40 - Güncelleme: 27 Nisan 2021 - 17:18
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan Başkanlığında parti binasında bir araya gelen İlçe Başkanları, Türkiye ve Ardahan gündemini değerlendirdiler.  Toplantıda özellikle ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösteren CHP’liler, saha ve örgüt çalışmaları hakkında fikir alış verişinde bulundular.

Ardahan İl örgütü olarak seçime hazır olduklarını açıklayan CHP Ardahan İl başkanı Yalçın Taştan,  “yapılacak ilk seçimde Ardahan’da birinci parti olarak başarıyla çıkmak için durmak yorulmak yok, yolumuz uzun heyecanımız yüksek birlikte daha güçlüyüz’ diyerek ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Taştan, açıklamasında, Türkiye üzerinde baskı oluşturulmak istendiğine dikkati çekerek, "ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915'te yaşanan olayları "soykırım" olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu açıklama Türkiye-ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan halkı ile Türk halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır. 1915 olayları, Türklerin ve Ermenilerin hafızasında büyük travmaya neden olan bir trajedi, bir felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. Özellikle diğer ülkelerin devlet yetkililerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır.
Güney Kafkasya'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında 30 yıldır süren Yukarı Karabağ sorununun çözüm aşamasına yaklaşıldığı, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarının kurtarıldığı ve bölgede Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının barış, huzur, istikrar ve refah içinde geleceğe bakmaya hazırlandıkları bir sırada kullanılan sözde "soykırım" ifadesi bu sürecin zedelenmesine yol açacaktır" ifadelerine yer verdi. 
Bu haber 910 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • HALKIN SESİ
  3 ay önce
  Birinci parti olmak hayallerinden çıkalım artık parti starajik çalışmadı seçim kazanıldığı an itibari ile işe alımlarda olsun davranışlar olsun değişti beklenen olmadı halk bunu gördü artık sen benim dostumsun sen gel şöförüm ol temizliği bırak diğer aldığınız işçilerinde hakkı ozaman şoför olmak kayrılmak insan kayırmada bir numaralı belediye başkanı seçmişiz şayet ben o işçilerin yerinde olsam bu davranışa seçim de cvp veririm vereceklerdirde temizlik die başlat o insanlar ile beraber sonra ayrımcılık yap yazık yazık yazık gerçekten.
 • Süleyman Mert
  3 ay önce
  Delegelere kendi akrabalarını yazıp koltuğundan kalkmayan kişilerin Biden in konuşmasından bu kadar gün sonra cevap vermesi de ilginç.