Reklam

CEZALAR BIKTIRDI, AVM'LER KÖYLERE GÖZ DİKTİ

CEZALAR BIKTIRDI, AVM'LER KÖYLERE GÖZ DİKTİ
30 Aralık 2019 - 23:25

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Yılmaz Kaya, 2019 yılının son yönetim kurulu toplantısında önemli mesajlar verdi.

Başkan Kaya, özellikle trafik cezalarında yaşanan yoğunluğa dikkat çekerek, bu konuda minibüsçü esnafın büyük zorluklar yaşadığını, her köşe başında açılan AVM’lerin küçük esnafı bitirdiğini, yaşanan zamlarla birlikte esnafın zorlu bir yılı geride bıraktığını söyledi.

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Yılmaz Kaya, yeni yılın esnaf ve sanatkarlara hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak, "Yeni yılın esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz için bereketli ve hayırlı bir yıl olmasını diliyorum" dedi.

Esnafın sorunları konusunda Ankara’da ciddi girişimlerde bulunduğunu aktaran Başkan Kaya, zincir marketler konusunda seslerini yükselttiklerini, süper marketlerin bundan sonra köylerde açılma ihtimalinin olduğunu dile getirdi.

Son yıllarda mantar gibi artan AVM’lerin önüne geçmek için bir dizi girişimlerde bulunduğunu aktaran AESOB Başkanı Yılmaz Kaya, “İlimiz ve İlçemizde bulunan küçük esnaflar, AVM’lerle rekabet edemiyor. Açılan her AVM küçük esnafı bitirirken, göçün de hızlanmasına neden oluyor. Biz bu konuyu Ankara’da ilgili mercilerle, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’a aktardık. Temennimiz inşallah bu sorunların çözülmesidir. Aksi halde bir iki yıl sonra Ardahan’da esnaf bulmak zor olacaktır. Çünkü yaşanan koşullar göz önüne alındığında küçük esnafın rekabet etme şansı kalmıyor” dedi.

Esnafın yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için Ankara’da da konuyu sürekli gündeme taşımaya çalıştıklarını aktaran Başkan Kaya: “Vatandaşlarımız yerel esnaflardan alış veriş yapsınlar” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşadığımız toplumda eskiden mahalle bakkallarıyla ve esnafları ile halk arasında anlatılamayacak derece güzel bir ilişki vardı. Bu iletişim sayesinde toplumda esnaf ve halk arasında diyalog, dayanışma ve samimiyet mevcuttu. Ancak AVM’lerin şehir merkezine alınması ile beraber başta küçük marketler, küçük dükkânlar olmak üzere birçok işyeri iflasın eşiğine geldi. Bu da toplumda büyük bir sıkıntıyı beraberinde getirdi. Bakkallar artık iş yapamaz duruma geldi. Bu nedenle binlerce esnaf iş yerini kapatmak durumunda kaldı.”

UMUDUMUZ 2020’DE

Esnafın 2018 ve 2019 dönemlerinde ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Kaya, 2020'de esnaf ve sanatkarları daha güzel ve umutlu günlerin beklediğini söyledi. Geçen yıllarda sosyal ve ekonomik alanlar başta olmak üzere esnaf ve sanatkarların, ülkenin ve milletin birçok zorluğa göğüs gerdiğini belirten Başkan Kaya, "2020 yılının teşvik ve desteklemelerle, birlik ve beraberlik içerisinde, eşit rekabet koşullarında, daha umutlu bir yıl olacağına inanıyorum" dedi.

Bu haber 1217 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ardahan
  6 ay önce
  Daha ne gördünüz hele lolo arkada.... bırakın bu işleri açıkça kral çıplak demeye cesaret edin...
 • 7575 sevda
  6 ay önce
  Niye zoruna gidiyor rekabet olsun halkın cebine yansısın Ardahan küçük düşünmesin sanayi de bile adamın yüzüne bakmıyorlar döver gibi konuşuyorlar kurumları kendi babasının malı gibi sahiplenenlerde ekip halinde gider vizyon adamlar gelir inşallah Ardahan büyüsün hepimiz mutlu olalım