Reklam
Reklam

BAŞKAN TAŞTAN, CHP'NİN DAVETİ ÜZERİNE BRİFİNG VERDİ

BAŞKAN TAŞTAN, CHP'NİN DAVETİ ÜZERİNE BRİFİNG VERDİ
26 Mayıs 2022 - 18:52
Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Birliği Başkanı Burak Taştan, Başkentte Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Seyit Torun’un daveti üzerine CHP Genel Merkezinde ülkenin dört bir yanından gelen Kent Konseyi Başkanlarıyla toplantı yaptı.

Önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezinde kurulacak Kent Konseyi masasıyla ilgili görüş ve önerilerini dile getiren Başkan Taştan, Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin çalışmaları hakkında kapsamlı açıklamalarda bulundu.

TAŞTAN, “KENT DİPLOMASİSİ VE YEREL YÖNETİŞİM KOMİTESİNİN EŞ BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ”

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin eş başkanlığını yürüttüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Çevre Komitesi’nin 3’üncü Toplantısı ve kongresi Konya’da yapıldı.  

Kongrede 2022-2025 Dönemi için görev yapacak UCLG-MEWA Başkanı, Eş Başkanlar, Teşkilat Organları ve Komite seçimleri de yapıldı. Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Birliği Başkanı Burak Taştan, 'Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesinin Eş Başkanlığına seçildi.

2022-2025 Dönemii için görev alan Başkan Taştan, Eş başkan ve teşkilat organlarına başarılar dileyerek şunları söyledi: “Çevre Komitesi ile Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesinin Eş Başkanlığına seçilmemiz büyük bir görev ve önemli bir sorumluluktur. Yerel yönetimler; ulusal ve uluslararası düzlemde ortak sorunlara ortak çözümler bulmak, görev ve sorumluluklarına ilişkin konularda istişare yapmak ve bu süreci ortak akıl ile yönetmek maksadıyla farklı mekanizmalar aracılığı ile bir araya gelmeye başlamış ve kalkınmanın kilit aktörleri olarak süreç içerisinde varlıklarını göstermiştir.

Kentlerin ve kent yönetimlerinin artan önemi ile birlikte yönetim anlayışında da dönüşümler yaşanmıştır. Küresel politikada önemli bir yere sahip olan Orta Doğu ve Batı Asya (MEWA) Bölgesi’nde; savaş, çatışma, göç ve ekonomik kırılganlık gibi zorlu koşullar nedeniyle barış ve adalete erişim her geçen gün zorlu hale gelmekte, bu durum ülkeler arasındaki gelişmişlik farkını artırmaktadır. Gerek Binyıl Kalkınma Hedefleri, gerekse Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin işaret ettiği üzere barış ve adaletin her yerde erişilebilir hale getirilmesi ve kentlerin kendi gündemlerini oluşturarak küresel topluma entegre olması yönünde UCLG-MEWA Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi, kalkınmanın tüm kurumlara yüklediği sorumluluğu paylaşmaktır. Ülkeler arasında yaşanan mevcut sorunlara karşın, kentlerin siyaset üstü bir anlayışla, hizmet odaklı yönetilmesi gereken yerler olduğu bilincinden hareketle UCLG-MEWA Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi, tüm ulusal ve yerel yönetimlere, yerel yönetim birliklerine, finans kuruluşlarına ve uluslararası kuruluşlara harekete geçme çağrısında bulunacağız."

 
Reklam
Bu haber 1974 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum