Reklam
Reklam

BAŞKAN ALİBEYOĞLU'NDAN ARDAHAN HABER'E YETKİ AÇIKLAMASI

BAŞKAN ALİBEYOĞLU'NDAN ARDAHAN HABER'E YETKİ AÇIKLAMASI
07 Aralık 2021 - 17:15 - Güncelleme: 07 Aralık 2021 - 18:03
Kars Ticaret Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu’nun girişimleri sonucu Karslıların Çıldır Aktaş sınır kapısı üzerinden sınır ticareti yetkisi verilmesiyle ilgili Gazeteci Özkan Karakaya’nın imzasıyla yayınlanan “Ardahan’a en büyük hakaret, istifa edin” şeklindeki habere Ardahan’dan değil Kars’dan açıklama geldi.

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Konu hakkında Gazeteci Özkan Karakaya’yı arayarak, yetkinin sadece Kars’da olmadığını, sınır ticareti yetkisinin Ardahan’da da devam ettiğini söyledi.

Başkan Alibeyoğlu’nun konu hakkında yaptığı açıklama şöyle:

“Ardahan kamuoyuna yansıyan Sınır Ticareti Yetkisinin Ardahan’dan alınıp Kars’a verildiği bilgisi doğruları yansıtamamaktadır. Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı üzerinden Sınır Ticareti Yetkisi 2018 yılından beridir Ardahan ili tarafından kullanılmakta ve bu yetki halihazırda devam etmektedir. Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı üzerinden Sınır Ticareti Yetkisine 03.12.2021 tarihli ve 31678 Sayılı karar ile Kars ili de dahil edilmiştir. Ardahan da bizimdir Kars da bizimdir. Bu yetkinin iki il tarafından da kullanılması başta bölgemize faydalı olacaktır. Sınır Ticareti Yetkisinin kullanılabilmesi için sınır ticaretine dahil olan il sınırları içerisinde en az 1 yıl faaliyet gösteren yerel firma şartı aranmaktadır. Bu şartın firmalarımıza ek maliyet getirmesi ve firmalarımız açısından zaman kaybı oluşturması sebebi ile Kars Ticaret ve Sanayi Odası(KATSO) olarak Kars iline de Sınır Ticareti Yetkisi verilmesini Bakanlığımızdan talep ettik. Bakanlığımız talebimizi uygun gördü ve Ardahan’ın yanında Kars iline de Sınır Ticareti Yetkisi verdi. Karar bölgemiz için hayırlı bir karardır. Bu konuda Ardahan ile rekabet şartlarında değil ortak hareket edip bölgemizin kalkınması için gayret göstereceğiz. Bu vesile ile Kararın bölgemize hayırlı olmasını temenni eder, saygılar sunarım.”
Bu haber 1391 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum