Reklam

AZAT'TAN, FELAKET TELLALLARINA CEVAP

AZAT'TAN, FELAKET TELLALLARINA CEVAP
25 Eylül 2019 - 13:04

31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler seçiminde CHP’den Ardahan Belediye Başkanı seçilen Faruk Demir, belediyeye çeşitli kurum ve şahıslardan hibe araç alarak Belediyeyi kiralık araçlardan kurtardı.

Ancak bugüne kadar bu araçların kaydı ve trafik tescil işlemlerinin yapılmadığı konusunda bir çok dedikodu yaşanıyor.

 Eski bir belediyeci olarak bildiğime göre bu araçlar hibe yolu ile belediyeye verilmiş ise başka amaç ve işlerde kullanılamaz, satılamaz, değiştirilemez. Bir başkasının adına da tescil edilemez. Bugüne kadar bu araçlar belediye adına tescil edilmemiş ise ya prosedür bilmiyorlar yahut da belediye başkanının beklediği bir şey var. Belediyelere hibe araçların kabulü şu şekilde olur:

“Belediye kanununun 18’inci maddesinin g fıkrası ve 38’inci maddesinin birinci fıkrası gereğince bu araçlar belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere şartlı verilmiştir. Belediyeye hibe edilen araçlar belediye meclis gündemine alınır ve kabul edilip edilmeyeceği meclisin kararına bağlıdır. Şöyle ki ekonomik ömrünü doldurmuş belediyeye masraf açacak araçlar kabul edilmeyebilir. Kabul edilen araçlar hakkında meclis kararı düzenlenir bu karar doğrultusunda bir belediye çalışanına belediye adına trafik tescil işlemlerini yapabilecek bir memur görevlendirilir,  kanuni harçları yatırması için görevli memura avans verilir, bu işlemler bittikten sonra bu araçlar belediyenin envanterine demirbaş olarak kayıt edilir. Böylece felaket tellallığı yapanların da sesi kesilir. Bu ve buna benzer konularda eleştiri yapmak her vatandaşın demokratik hakkıdır, ancak nezaket kurallarını elden bırakmamak kaydı ile toplumda iki kesim çok tehlikeli ve zararlıdır. Bir sandık sonuçlarını hazmedemeyen devamlı iftiralar ile gereksiz algı yaratmak peşinde koşanlar, diğeri ise iktidara yalakalık edenler bunlarda o kadar zararlıdır.

Kahraman Azat

Bu haber 1236 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum