Reklam

AREV ÇALIŞIYOR

AREV ÇALIŞIYOR
26 Eylül 2019 - 23:19

İLTER AVŞAR, ARDAHAN’IN KOKUSUNU TÜRKİYE’YE HİSSETTİRECEĞİZ

Merkezi İstanbul Maltepe'de bulunan Ardahan Eğitim Vakfı (AREV) Ardahan'da başlattığı ''Robotik Kodlama'' projesi ardından, Türkiye'nin 81 ilinde başlayacak olan 'Şehirler ve Kokular' projesine sponsor oldu.

ŞEHİRLER VE KOKULAR

Ardahan’ın kokusunu Türkiye’de hissettireceğiz diyen Ardahan Ardahan Eğitim Vakfı Başkanı İlter Avşar, “Haziran ayının ilk haftasında başlayan ve Kasım ayının ortalarına kadar planlanan proje ile aynı anda Türkiye'nin 81 ilinde başlayacak olan 'Şehirler ve Kokular' projesine Ardahan Eğitim Vakfı (AREV) olarak Ardahan ilimizin projede yer almasını sağlayacağız. Ardahan’ın kendine has güzelim kokusunu, yöresel tatlarını, lezzetlerini ve coğrafi işaretli ürünlerini Antalya ilinde düzenlenecek sergi standında  tüm illerden gelecek katılımcılarla paylaşmayı  hedeflemekteyiz. Ardahan ilinden katılacak öğrenciler ve danışman öğretmenlere gerekli desteği AREV olarak sağlayacağız.  Antalya da açılacak sergiden sonra üç büyük şehirde yaşayan hemşerilerimizin de özlemlerini gidermeleri için özel sergi yerleri açacağız” dedi.

Ekim ayında Ardahan’dan 4 öğrenci ve 2 Öğretmenle birlikte projede yer alması için çalışmalara başlayan Ardahan Eğitim Vakfı Başkanı Avşar, Projenin tanımı hakkında şu açıklamalarda bulundu:

 “Tarihsel süreç içinde Anadolu topraklarında bulunan medeniyetlerin kokuları, kokuları elde ediş şekilleri ve kullanım yerleri gibi birçok farklı bilginin varlığı, Hitit uygarlığından başlayan koku serüveni Osmanlı’da bulunan buhurculara, oradan modern kentlerin kokularına kadar devam ediyor. Bu yolculuk sırasında her gün tükettiğimiz Türk kahvesinin kokusundan Osmanlı döneminde kullanılan Amber, Mür ve Misk kokularına kadar çok geniş bir yelpazede farklı kokuları deneyimlememiz mümkün. Tarihte bulunan güzel kokular kadar günümüz kent yaşantısının itici kokuları da Şehirler ve Kokular projemizi oluşturmamıza neden oldu.

PROJENİN GEREKÇESİ​:

81 ile ait kokulara ait farkındalık oluşturmak, bu noktadan hareketle 81 ilden öğrencileri ve öğretmenlerini bir araya getirerek kültür etkileşiminde bulunmalarına imkan sağlamak

PROJENİN AMACI​:

Türkiye’nin 81 iline ait; endemik bitkilerini, o yöreye özgü geleneksel yöntemlerle üretilen taze ya da kurutulmuş sebze ya da meyvelerini, yemişlerini, ilin bulunduğu şehre özel kokularını öğrencilere tanıtarak kokular aracılığı ile kültür etkileşiminde bulunmak.

PROJENİN HEDEFLERİ​:

 Yaşadığınız şehrin kokusunu bilir misiniz? Küçük, büyük eski ve yeni her şehrin kendine has bir kokusu vardır. İnsanların kokusuyla birbirine karışmış içinde yaşarken pek fark etmediğiniz kokulardır onlar. Ne zaman ki ayrıldınız, uzak bir şehre gittiniz hafızanızın sandığı açılır ve doğuştan beri solukladığınız aşina kokular burnunuzda tütmeye başlar. Her şehir farklı kokar. Bazısı o bölgede yetişen kendine has bitkilerden, bazıları yanından geçen bir nehirden ya da kıyısı olduğu bir denizden veya sahip olduğu iklimden, bazıları da yüzyıllara tanıklık eden tarihinden alır kokusunu. İşte bizde her şehrin kendine has kokularını araştırarak bu kokuları öğrencilerle birlikte bulmayı ve 81 ilin kokularını tanıtmayı hedefledik.

PROJENİN HEDEF KİTLESİ:

81 ilden öğrenciler ve veliler.

 PROJENİN İŞLEYİŞİ​:

-Proje ortakları her ile ait endemik bitkileri, taze yada kurutulmuş meyve yada sebzeleri ya da o ile özgü kokuları öğrencileri ile birlikte araştıracaklar.

- Öğrenciler kendi şehrinin kokusunu projeyi yürüten ildeki danışman öğretmenlerinin yardımlarıyla araştırırken diğer şehirlerin kokularını da öğrenecek.

- Öğrendikleri kokularla ilgili sergi çalışmaları yapacaklar ve tanıtım faaliyetleri yapacaklar

- Öğrenciler ve danışman öğretmenleri Ekim ayında 81 ilin katılımıyla Alanya’da bir araya gelerek sergi stantlarında şehirlerini ve kokularını tanıtacaklar ve farklı illerden arkadaşlarıyla bir araya gelecekler

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK KURUM VE KURULUŞLAR​:

Tüm illerde proje ortağı okulun bulunduğu; İl ve İlçe milli eğitim müdürlükleri,  İl ve İlçe belediyeleri, Okul Aile Birlikleri, Antalya Turizm İşletmecileri Derneği (ALTİD), Sponsor firmalar, Sivil Toplum Kuruluşları

KAYNAKLAR​:

İşbirliği yapılan kurum ve kuruluşların maddi, fiili ve bağış destekleri

RİSKLER​:

Yöreye özgü bitkilerin ya da taze sebze ya da meyvelerin ulaşım esnasında tahrip olması

 PROJENİN YENİLİKÇİ VE ÖZGÜN YÖNLERİ

Öğrenciler proje sürecinde kendi illerine özgü kokuları araştırırken bölgenin kültürel geçmişine yönelik geleneksel yöntemleri de öğrenecekler ve yepyeni bilgilerle karşılaşacaklar. Bu sayede kültürel zenginliklerimizi daha erken yaşlarda fark edecekler

Alanya ilçesinde yapılacak sergileme aşamasında hayatlarında ilk kez kendi şehirleri dışında başka bir ilde vakit geçirecek olan öğrencilerimiz için eşsiz bir deneyim olacak.

Proje daha önce farklı projelerde birlikte görev alan ancak henüz tanışma fırsatı bulamayan öğretmenleri de bir araya getirecek özgün bir proje olduğundan bu konu da örnek teşkil edecektir.”

Bu haber 1737 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Bilmem kim
    10 ay önce
    Ardahan da dışarıda onlarca dernek var. Fakat ciddi anlamda işe yarayan tek derneksiniz. Allah yar ve yardımcınız olsun. Kaz geceleri yapan derneklerimiz örnek alsın biraz