Reklam
Reklam

ARDAHAN KAZI MISIR MEDYASINDA

ARDAHAN KAZI MISIR MEDYASINDA
24 Kasım 2020 - 10:46

Ardahan ve Kars’ın Turizm Tanıtım Elçisi olan Ardahan Eğitim Vakfı Başkanı İlter Avşar, bölgenin yemek kültürünü tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyor.

Kaz etinin ömrü uzattığını ve koronaya deva olduğunu belirten Avşar, Kanal D ekranlarından sonra Uçankuş TV’de kaz etinin faydalarını sıraladı. İstanbul Maltepe Sahilinde bulunan Avşar Cafe Restaurant işletmecisi İlter Avşar, çalışmalarıyla bölgenin kalkınmasına ve tanıtılmasına ciddi katkı sunuyor.

Avşar, Ardahan yöresel yiyecekleri olan Kaz eti, Kaşar Peyniri, Tere Yağı, Kımı Turşusu, Kete, Feselli, Kesme Aşı, Ardahan Organik Balı, Çeçil Peyniri ve Kaz çorbasını tanıtarak bölgede yaşayan çiftçilerin ürünlerinde talep artışı yaşanmasına vesile oldu. İlter Avşar, ayrıca memleketi Ardahan’da Kaz yetiştiricisi Köylülerden alım garantisi ile her yıl sonbaharda köylülerden binlerce Kaz satın alıyor.

Sabah Gazetesi Haber Müdürü Hemşerimiz Erhan Öztürk’e teşekkürlerini sunan Başkan Avşar, Kanal D Ana Haber, Uçankuş Tv’de Ustalar Pişiriyor programının ardından Mısır’ın ana akım medyası olan Al Şark TV’ye konuk oldu.  Avşar, Ardahan’ın kazını Mısır’ın ana akım medyasından olan Al Şark TV’de tanıtırken, Ardahan kazı tanıtım seferberliği pandemiye rağmen sınırlarımızı aştı.

Bu haber 2089 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum