Reklam

ARDAHAN'DA KORKUNÇ HAYVAN ÖLÜMLERİ

ARDAHAN'DA KORKUNÇ HAYVAN ÖLÜMLERİ
27 Aralık 2020 - 22:30
Büyükbaş hayvancılığın merkezi konumunda yer alan Ardahan’da Hacıali köyündeki son günlerde yaşanan esrarengiz hayvan ölümleri ürkütücü boyutlara ulaştı. Bir haftada doğumu yaklaşan 35 ineğinin sebepsizce, aniden öldüğünü kaydeden mağdur köylü Mustafa Kaya, 23 Şubat Gazetesi aracılığıyla devlete yardım çağrısında bulundu.

Halkın çoğunluğunun temel geçim kaynağını oluşturan ve bölge ekonomisinin atardamarı niteliği taşıyan hayvancılık alanında şu sıralar Ardahan’da olumsuz gelişmeler yaşanıyor.

Merkeze bağlı Hoçvan bölgesinde yer alan Hacıali köyündeki nedeni henüz belirlenemeyen hayvan kayıpları kentte tüyler ürpertti. Çok sayıda ağır gebe ineği telef olan Mustafa Kaya, iki evladını da yanına alarak ailece yaşadıkları derin üzüntüyü ve mağduriyeti 23 Şubat Gazetemizle paylaştı.

Devletin yardım elinin kendilerine uzanmasını isteyen Kaya, devamında şunları söyledi: “8-9 gündür bir anlam veremediğimiz şekilde yakında doğacak olan tüm ineklerim telef oldu. Kars Hayvan Hastanesine de gittim, başvurmadığım veteriner kalmadı. Geçmişte böyle bir durumla hiç karşılaşmadık. Bu zorlu kış günlerinde çoluk çocukla ortada kaldık. Ne yer ne içeriz. Lütfen devlet büyüklerim bir yol göstersin, yardım etsin bizlere!”

Akıllara durgunluk veren ve beraberinde birçok soru işaretini de getiren nedeni belirsiz bu hayvan ölümleri, İl Tarım ve bünyesindeki birimleri harekete geçirdi. 2020 yılıyla birlikte küresel ölçekte etkili olan koronavirüs salgını dâhil çok sayıda etkeni inceleyen yetkililerin önümüzdeki günlerde yapacağı açıklama merakla bekleniyor.
Haber: Özgür Evliyaoğlu Ardahan Haber

Bu haber 5043 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum