Reklam
Reklam

ARDAHAN'DA DSİ TESİSLERİ, AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

ARDAHAN'DA DSİ TESİSLERİ, AÇILIŞA HAZIRLANIYOR
21 Şubat 2021 - 12:26
Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ardahan Ak Parti İl Başkanının kim olacağının tartışıldığı bu süreçte o boş durmayarak Ardahan için yeni projelerin hayata geçmesi için her kapıyı çalıyor ve ilin geri kalmış talihini kırmaya çalışıyor. Atalay, Devlet Su İşleri Genel Müdürünü ziyaret edip DSİ tesislerinin açılış programını, ikmal işlerini ve yeni yatırımları konuştu.

''Küçük ama Güzel Ardahan’a hayırlı olsun'' müjdesi ile sosyal medya hesabından şu duyuruyu yaptı. ''Devlet Su İşleri Genel Müdürümüzü ziyaret edip DSİ tesislerimizin açılış programını, ikmal işlerini ve yeni yatırımları konuştuk. Yeni yatırım programına alınacak DSİ Kampusu’nun eksiklikleri de 2021 döneminde tamamlanacaktır. Küçük ama Güzel Ardahan’a hayırlı olsun.''

DSİ, SON 18 YILDA ARDAHAN’DA 40 TESİSİ HİZMETE ALDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Ardahan’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır" dedi.

DOĞU’NUN MÜNBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Proje ve Planlama Safhasındaki 4 adet Sulama tesisi ile 344 Bin 860 dekar zirai arazinin sulanmasına imkân sağlayacağını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ “Böylece Ardahan topraklarımızı daha bereketli hale getirecek ve çiftçilerimize ilave zirai gelir artışı sağlayacak” dedi.

ARDAHAN’A 9 ADET HAYVAN İÇMESUYU GÖLET’İ KAZANDIRDIK.

18 yılda kente 9 adet Hayvan İçmesuyu Gölet Tesisi ile 1 Milyon m³ biriktirme hacmi olduğunu vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Ardahan’da son 18 yılda 9 Hayvan İçmesuyu Gölet’i inşa ettik. Proje ve Planlama Safhasındaki 3 Adet Baraj ve 2 Adet Gölet Çalışmaları devam ediyor. Diğer taraftan Ardahan’da Proje ve Planlama Safhasındaki 3 Adet Baraj ve 2 adet gölet ile 344 bin 860 dekar tarım arazisinin sulanmasına katkı sağlayarak vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Proje ve Planlama Safhasındaki 1 Adet Yeraltı Barajı (Akifer Suni Besleme) planlama, proje çalışmaları başladı. Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı (Akifer Suni Besleme) kapsamında Ardahan ilimizde 1 adet depolama tesisi Planlama ve Proje çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

ARDAHAN’DA TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ

Ayrıca; Ardahan İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 24 adet taşkın koruma tesisi ile 23 yerleşim yeri ve 100 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 2 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.
Bu haber 1110 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Serbülent Serdar
  2 ay önce
  Bir insanın varken değerini bilmek bencil ve çıkarcı olmayan, vefalı insanların işidir. Biz de maalesef insanlar olmayınca değerleri fark edilir durumda. Umarız ki Orhan ATALAY'ın kıymetini varken bilelim. Bir kısım insanımız , onca hizmetin arkasında ki çabanın sebebi Orhan ATALAY'dır dememek için gerçeği örtmek istemektedir. İsteriz ki yapı*** her güzel iş için şükredelim ve sebep o***lara da teşekkür edelim ki vefalı olduğumuz anlaşılsın.
 • Gurbetçi
  2 ay önce
  Göle nin dağlarından yaylalarından doğan kura nehrini malesef Gürcistan topraklarınında son damlasına kadar kul***ılıyor.niye Ardahan ovasında değerlendirilmiyor!!! Su akıyor biz bakıyoruz,kimyasal kirlilik olmayan Kura nehrini Gürcistanın kul***masını ardahanlı olmamama rağmen beni hep üzmüştür, yetkililere duyurulur.