Reklam

ARDAHAN BELEDİYESİNDEN İDDİALARA YANIT

ARDAHAN BELEDİYESİNDEN İDDİALARA YANIT
28 Temmuz 2021 - 22:24
Ardahan Belediyesi, www.ardahanhaber.com.tr adlı haber sitemizde 08.07.2021 Tarihli “Kaldırım Rüşvete Peşkeş Mi Çekildi?”, “Çevre Şehircilik tarafından inceleme başlatıldı”  27.07.2021 tarihli “ Dikkat Kaldırımda Bina Var?’’ başlıklı haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Ardahan Belediyesinin Hukuk Birimi tarafından konu hakkında yapılan yazılı açıklama şöyle: “08.07.2021 Tarihli “Kaldırım Rüşvete Peşkeş Mi Çekildi?”, “Çevre Şehircilik tarafından inceleme başlatıldı”  27.07.2021 tarihli “ Dikkat Kaldırımda Bina Var?’’ başlıklı asılsız haberlere ilişkin olarak Ardahan Belediyesi nezdinde tüm Ardahan Halkına ağır ithamlarda bulunulmuş, gazetecilik ilkeleri ve hukuk fütursuzca çiğnenmiştir.
Yazı içeriğinde gerçekle alakası olmayan, kişilik haklarına ağır ihlal niteliği taşıyan beyanlarda bulunularak, Ardahan Belediyesi kamuoyunun husumetine maruz bırakılmıştır. Haberde yer alan satırların bir durum ya da olay anlatımından çok, Ardahan Belediyesini zan altında bırakmak maksadıyla kaleme alınmıştır.
İlimiz Merkez Karagöl Mahallesi Gençlik Caddesi, tüm imar revize planlarında (1999 yılı imar planı, 2011 yılı imar planı, 2914 yılı İmar Planı ve 2019 yılı revize imar planında) bitişik nizama müsait Ticaret+Konut alanında kalmaktadır. Bu durum yayınlanacak krokilerde de  açıkça gözükmektedir.
         Karagöl Mahallesinde imar planına uygun “bitişik nizama” göre birçok yapı ruhsatı belediyemiz İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN verilmiştir.
Söz konusu habere konu inşaatta mevcut teşekkül de göz önünde bulundurularak 3194 sayılı İmar Kanununa, imar planına, mevzuata uygun bir biçimde ruhsatlandırılmıştır. İddia edildiği gibi ilgili taşınmaz vatandaşın mülkiyetinde olup, kaldırıma yapılması gibi bir durum söz konusu değildir.         
Haberlerin tamamı, 5187 sayılı Basın Kanunu, basın meslek ilkelerine aykırıdır. Adalet ve tarafsızlığa saygılı olma, kişi ya da kuruluşları aşağılayıcı yalan haber yapma veya iftira niteliği taşıyan yayın yapma ve yayın yasağı ilkelerine uygun değildir. Söz konusu yazı ile ilgili tüm yasal haklarımızı hızlı, eksiksiz ve etkin bir şekilde kullanacağımızı da Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”
Ardahan Belediye Başkanlığı
Vekili Av. Gelturan Sinan YILMAZ

Bu haber 1279 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum