Reklam

ARDA- FED: "ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ HESAP VERMELİ"

ARDA- FED: "ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ HESAP VERMELİ"
27 Eylül 2021 - 19:37
​Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) Genel Başkanı Orhan Çerkez, “2021-2022 eğitim ve öğretim yılında YKS yerleştirme sonuçlarına göre Ardahan Üniversitesinin 635 kontenjan için sadece 204 öğrencinin yerleşmesi ile yüzde 32.13 doluluk oranı ile Türkiye üniversiteleri arasında sonuncu olması, rektör ve yöneticilerin beceriksizliğidir” dedi.

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber’i sert bir dille eleştiren ARDAFED Genel Başkanı Çerkez, Ardahan’ın son yıllarda eğitim ve öğretimde Türkiye’nin sonuncu olması yetmezmiş gibi bacasız fabrikası olan Ardahan Üniversitesine atama yapılmaması nedeniyle bütün Ardahanlıları ve eğitim camiasını tedirgin ettiğini açıkladı.

Başkan Çerkez, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ardahanlı bunca üst düzey Prof. Doç ve Dr. öğretim görevlisi Ardahan'ı gönüllü olarak gitmek isterken, Devlet ve kamu üniversitelerinin büyük bir kısmında akademik personel yetersizliğinin giderilmesi için kılını kıpırdatmayan, Ardahan Üniversitesinde YÖK' ten personel istemeyen ve mevcut akademik kadroyu da oradan kaçıran Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber;

Üniversite Yönetim Kurulu Başkanı
Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar ile Teknokent Koordinatörü
Kurumsal Yazılı Koordinatörü
Anadolu Üniversite Açık Öğretim Fakültesi Ardahan İl Koordinatörü
Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ardahan İl Koordinatörü
Ardahan İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü vekili,

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı gibi 10 görevi birden yönetmeye kalkınca Üniversiteye öğrenci kazandırmaya zaman bulamadığı için 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Ardahan Üniversitesine 204 öğrenci ancak kayıt yaptırabildi.

​Yabancı öğrencilerin Türkiye'de okuması için Yök'ten izin çıkmasına rağmen Ardahan Üniversitesi neden öğrenci kayıt yapamadı,  yetkililer bunun cevabını vermelidir.
​Bir üniversite bir ilin bacasız fabrikasıdır. Üniversiteler, bulunduğu kent ve bölge için; insan kaynakları, bilgi, eğitim, iş ve sosyal hizmetler konusunda önemli kurumlardır.

​Kurulduğunda, Kafkaslarda nam salan ve Kafkas Üniversiteler Birliği’nin başkanlığını yaparak Ardahan Üniversitesini bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerlerken ve iyi tanıtımı yapıldığı için öğrenci kayıt sorunu yaşamazken geldiğimiz noktada Ardahan Üniversitesini 204 öğrencinin tercih etmesi ve öğrenci kayıt noktasında Türkiye sonuncusu olması Ardahan’ın itibarını yerle bir etmiştir. Ekonomisine zarar vermiş, geldiği durum ne yazık ki şehrimizi çok kötü etkilemiştir.

​Serhat İlimizin en büyük ümidi Ardahan Üniversitesinin iyi yönetilmediği her yönüyle ortadadır. Verilen zararların telafisinin mümkün olmadığı aşikardır. Bu nedenle Ardahan Üniversite yönetimi Ardahan halkına bunun hesabını verip Ardahan Üniversitesinin daha da geri gitmemesi, içinin boşaltılmaması ve Ardahan ilimizin maddi ve manevi zarar görmemesi için Yönetim kamuoyunu bilgilendirmeli ve gerekirse İstifa edilmelidir.”
 
Bu haber 969 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • gerçeği hiç bir yalan götüremez
    1 ay önce
    bir ya***a inanmış olmak kimseyi *** yapmaz ama, ya***a devam etmek ***lıktır. bu doğru bu haber değil, böyle habercilik te olmaz zaten. diğer bir konu ise Ardahanı yüreğinde hissedenler bu şehirde yaşayanlardır. uzaktan ahkam kesmek kolay geliyor sanırım. hiç bir kimse de Ardahanlılar adına konuşamaz çünkü bu şehir halkı ya***ı sevmez, herkes ancak kendi adına konuşabilir veya ya*** söyleyebilir.