Reklam

Amerikan Baharı: Şehirler yanıyor, Trump sığınakta!

Amerikan Baharı: Şehirler yanıyor, Trump sığınakta!
02 Haziran 2020 - 12:35

Dünyanın dört bir yanında çıkardığı yangının kıvılcımları ABD’ye düştü. Siyahi vatandaşın boğularak öldürülmesi sonrası Beyaz Saray savaş alanına dönerken Trump sığınağa kaçtı.

Ortadoğu’dan Latin Amerika’ya, Afrika’dan Asya’ya kendi çıkarlarına aykırı politikalar izleyen hükümetlere karşı darbeleri ve ayaklanmaları tertipleyip destekleyerek ülkeleri yangın yerine çeviren ABD’nin dünyaya saçtığı bu ateş, kendi ülkesine de sıçradı.  Geçtiğimiz Pazartesi günü ABD’nin Minneapolis şehrinde siyahi vatandaş George Floyd, siyahilere yönelik ırkçı tavırları sık sık gündeme gelen ABD polisinin tutuklama sırasında uyguladığı şiddet nedeniyle hayatını kaybetmiş, bu olay ise kentte olayların başlamasına neden olmuştu. Ancak ABD’nin ırkçı anlayışına yönelik protestolar tek bir kent ile sınırlı kalmamış New York, Washington başta olmak üzere 40’tan fazla kente sıçramıştı.


BEYAZ SARAY ÖNÜNDE ÇATIŞMALAR YAŞANDI

Polisin sert müdahalesine rağmen adalet isteyen vatandaşlar, sokaklardan çekilmeyince protestoların olduğu kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilip Ulusal Muhafızlar ve hatta bazı yerlerde ordu güçleri sokaklara indi. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen protestolar önceki gece Beyaz Saray’a kadar taşındı. Beyaz Saray önünde toplanan ve ‘Floyd İçin Adalet’ sloganları atan binlerce protestocu ile polis arasında sert çatışmalar yaşanırken Beyaz Saray önünde yakılan ateşler geceyi aydınlattı.

ARAP BAHARI İLE BENZERLİKLER TAŞIYOR

Onlarca kente sıçramasının yanı sıra Kanada ve İngiltere’ye de taşınan eylemler, 2011 yılında başlayıp Ortadoğu’yu yangın yerine çeviren ve ‘Arap Baharı’ diye tanımlanan olaylarla benzerlikler de taşıyor. 2011 yılında ilk olarak Tunus’ta başlayan eylemler kısa süre içinde birçok Ortadoğu ülkesine taşınmış, ülkelerin büyük meydanları, hükümet binaları ve parlamentoları eylem alanları haline gelmişti. Eylemler arasında yaşanan bu benzerlik ise ‘ABD Baharı’ tanımlamasını gündeme getirmeye başladı.

TERÖR SUÇLAMASINA SARILDILAR

Bugüne kadar ABD politikalarına boyun eğmeyen hükümetlere karşı terör eylemleri gerçekleştiren örgütleri meşru olarak tanımlayıp onlarla diyalog kurup açıktan destek vermekten çekinmeyen ABD yönetimi, konu kendileri olunca terör suçlamasına sarıldı. Olayların başladığı ilk günden bu yana ayrımcı dilinden vazgeçmeyen Trump, ülkedeki ırkçı anlayışa karşı olan ‘Antifa’ hareketini terör örgütü olarak ilan edeceklerini belirtti.

TRUMP SIĞINAĞA İNDİ

Beyaz Saray önünde bugüne kadar binlerce eylem gerçekleştirilmiş ancak düzenlenen eylemlere yönelik polisin bu denli sert müdahalesi ise ilk defa görüldü. Yaşanan protesto ile ilgili ise ABD basını tarafından şok bir iddia gündeme getirildi. Beyaz Saray yetkililerine dayandırılan iddialara göre; ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray içinde yer alan ve olağanüstü durumlarda ABD Başkanı’nı korumak için yapılan sığınağa indirilip bir saat orada koruma altına alındığı kaydedildi.

Haber: Ahmet Sesli
 


Bu haber 960 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum