Reklam
Reklam

Acar Dağ'dan Orman Festivali önerisi

Acar Dağ'dan Orman Festivali önerisi
30 Haziran 2019 - 14:56

Merkezi İstanbul’da bulunan Göle Serinçayır Köyü Dernek Başkanı Acar Dağ, Göle’de, Kaşar Festivali yerine Orman Festivali yapılması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Başkan Acar Dağ, “Anlaşıldığı gibi bu senede Kaşar Festivali olmayacak. Mandıracılar destek vermiyor ise Kaşar Festivali ismi Orman Festivali olmalı” dedi.  

NEDEN ORMAN FESTİVALİ? 

Orman Festivali olmasının nedenleri üzerinde duran Başkan Dağ, “ Son günlerde çokça gündeme getirdiğimiz Göle'de orman katliamı demek, Göle'nin sonu demek. Festivalin adı Göle Orman Festivali iştirak edebilenler için ormanın anlamı ve önemini artırır, önemini artırdığı gibi herkesi duyarlı kılar ve ormanı katletmenin önüne geçilebilir, her yıl Göle orman festivalinde fidan dikim kampanyası başlayabilir. 

ORMAN DEYİP GEÇMEYİN YAŞAMIMIZDA EN KIYMETLİ UNSUR ORMANLARIMIZDIR

Ormanlarımızın önemi kısaca ormanlar ve iklim arasında çift yönlü bir ilişki vardır. Bunun anlamı, ormanın iklim üzerindeki etkilerine karşılık, iklimin de orman üzerinde etkileridir. İklim, orman ekosistemlerinin yapısı üzerinde önemli bir etkendir. Bununla birlikte ormanların tipleri ve özellikleri, yayılış bölgelerindeki iklim, bölge ve toprak durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ormanların bir parçası olan canlıların varlığı önemlidir. Bu canlıların yaşamalarını ve gelişmelerini sağlayan bir faktör olarak ormanlar, yaşamın dinamik unsurlarının bir parçası ve ekosistemi nedeniyle aynı zamanda bir bütünü olarak düşünülmelidir. Ormanlar, toprak kaybı, toprak kayması gibi toprak hareketlerine karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Ormanların, havadaki kirliliği emip tozu süzmektedir. Buna örnek alarak, 1 hektar çam ormanının yılda 30-40 ton, ladin ormanının 32 ton ve kayın ormanının 68 ton kadar bir tozu süzmesi gösterilebilir. 

Ormanların oksijen üretme etkinliği üzerine yapılan bir araştırmada, hektar başına olmak üzere, iğne yapraklı ormanların yılda 30 ton, geniş yapraklı ormanların 16 ton, tarım kültürlerinin ise 3-10 ton oksijen ürettiği saptanmıştır. Ormanlar, çevre ve doğa güzelliğine katkıları ile çok önemli bir rol oynamaktadır. Ormansız bölgeler le ormanı bol olan bölgeleri kıyaslamak bile mümkün değildir. Ormanların başlıca faydaları liste halinde de olsa yukardakilerle sınırlı değildir. Ormanların daha aklımıza gelen gelmeyen binlerce faydası bulunmaktadır. Bunun için Kaşar festivali değil, Göle Orman festivali olmalı” diye konuştu.  

Bu haber 2062 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum