Reklam
Reklam

27 YILLIK BARO HAYALİ GERÇEKLEŞTİ

27 YILLIK BARO HAYALİ GERÇEKLEŞTİ
23 Aralık 2019 - 19:20

1992 yılında il olan Ardahan'da Eylül ayında Olağan Genel Kurulunu yaparak kuruluşunu tamamlayan ve bünyesinde 42 avukat ve 8 stajyer avukat bulunduran Ardahan Barosu hizmet bürosu düzenlenen tören ile hizmete girdi.

Ardahan Barosu Başkanı Av. Osman Nuri Yıldız ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı Koray Keskin, Ardahan Adalet Komisyonu Başkanı ve Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Barış Durgun, Vali Yardımcısı Mehmet Kılıç, Hakim ve Savcılar, Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, Genç Parti Ardahan İl Başkanı Cihan Çoban, Küresel Gazeteciler Konseyi Ardahan İl Temsilcisi Özkan Karakaya, Sevdamız Ardahan Derneği Başkanı Levent Pehlivan,  Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Kaya, Şoförler Odası Başkanı Asim Özer, Kurum Müdürleri, STK Başkanları ve avukatlar katıldı.

Kaptanpaşa Mahallesi’ndeki bir iş merkezinde yer alan baronun hizmet bürosunun açılışı öncesi, Ardahan Barosu Başkanı Osman Nuri Yıldız ve avukatlar, Milli Egemenlik Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Ardahan Baro Başkanı Avukat Osman Nuri Yıldız burada yaptığı konuşmada, Sarıkamış harekâtının 105. Yıldönümü vesilesiyle tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığını belirterek, Ardahan’ın 1992 yılında il olması ile birlikte 27 yıl hayalini kurdukları Ardahan barosunun 15 Eylül 2019 tarihi itibari ile kurulduğunu söyledi.

Türkiye’nin 80. Barosu olan Ardahan Barosunun bugün itibari ile hizmet binasının açılışını yapacak olmanın mutluluğunu ve hâkli gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü; "Bu mutluluğumuzu Atamızın huzurunda bir defa daha sizlerle paylaşmak ve bu vesile ile onun kıymetli hatırasını anmak istedik. Atatürk, avukatlık mesleğini baskılardan ve bağımlılıktan arındırmanın ve bu mesleğin bağımsızca icra edilebilmesini sağlamanın Adaletin teessüsüne nedenli bir fayda sağlayacağını tahlil ve tespit etmiş ve bu anlamda Daha devletin temel normu olan anayasa dahi yapılmadan avukatlık mesleğini meslek olarak tertip eden Muhamat yasasını Meclisten geçirmiştir. Mesleğimizin özgür ve bağımsız olması için Cumhuriyetin ilanıyla bizlere en büyük desteği veren ve Avukatlık Kanununun çıkmasına önderlik eden Atatürk ve onun çalışma arkadaşlarına çok şey borçluyuz. Atatürk´ün de dediği gibi; “Her şey kanun yapmaktan ibaret değildir. Aksine her şey o kanunları uygulamak ve uygulattırmaktan ibarettir. Uygulayan, yerine getiren, daima karar verenden daha kuvvetlidir. Bizler bu onurlu mesleğin, üzerimizde taşıdığımız cübbenin anlamına yakışır şekilde adalet arayanların sesi olmaya gayret edeceğiz. Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku başlar. İşte biz avukatlar hukukun kuvvetini Göstermek adına mesleğimizi icra ediyoruz. Bizler bu kutsal mesleği onuruyla yaşatmaya ve Halkın hak arama özgürlüğünün sesi olmaya devam edeceğiz. Barolar da bu anlamda avukatlık mesleğinin onurunu yüceltmek ve halkın avukata, doğal olarak ta hakka ve hukuka Erişimini kolaylaştırmak için varlar. Biz Ardahan Barosu olarak Hukukun siyasetini yapacak, hukukun üstünlüğünden başka hiçbir güce boyun eğmeyeceğiz. Ardahan Barosu sayesinde, kazanmış olduğumuz bu kurumsal kimlik ile özellikle Ardahan´da yaşayan vatandaşlarımızın maddi kaygı hissetmeksizin hak aramasına vesile olacak, baronun ne denli önemli bir kuruluş olduğunu herkese hissettireceğiz. Kuruluş sürecimiz ve sonrasında kamu kurum ve kuruluşlarından beklediğimiz desteği görmediğimizi de burada üzülerek ifade etmek isterim. Her hak, bir mücadelenin sonucu olarak kazanılmıştır. Bizlerde Ardahan Barosu ve avukatları olarak, Adaletin bağımsız savunucuları olarak bu hak arayışlarının yılmaz savaşçıları olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Kaptanpaşa Mahallesi Kazımkarabekir Caddesindeki bir iş merkezinde bulunan Ardahan Barosu hizmet bürosuna geçilerek açılış kurdelesi kesildi.

Bu haber 2190 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum