Reklam
DAMAL’DA CİN ÇIKTI!

DAMAL'DA CİN ÇIKTI!

01 Aralık 2019 - 11:34 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 11:51

Her yıl 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında Atatürk siluetinin yansıdığı Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Ata Mahallesi'nde Cengiz Morkoç isimli vatandaşın ahırında çektiği görüntü kafa karıştırdı.

BUZAĞININ ARKASINDA GİZEMLİ BİR SİLÜET VARDI

Fotoğraf karesinde buzağının arkasında gözleri parlayan belli belirsiz bir insan silüeti vardı. Görüntü karşısında paniğe kapılan Morkoç, ahıra tekrar gidip baksa da fotoğraf karesinde beliren silüeti göremedi.

KİMSE NE OLDUĞUNU ANLAYAMADI

Fotoğraftaki silüetin ne olduğunu anlayamayan aile üyeleri, komşularını çağırarak ahırı ışıklandırdı. Tartışma yaratan fotoğraf karesindeki silüet için farklı yorumlar yapılsa da kimse ne olduğunu anlayamadı. 

ATATÜRK SİLUETİ HER YIL BELLİ DÖNEMLERDE ORTAYA ÇIKIYOR

Ardahan'ın Damal ilçesinde doğal mucize olarak nitelendirilen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk silueti, her yıl 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkıyor. Siluet havanın güneşli olması durumunda her gün 17.55- 18.10 saatleri arasında Ata Mahallesi'nden izlenebiliyor.

SİLUET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Atatürk silueti ilk olarak 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Siluetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi. Bu nedenle 23 yıldan bu yana Damal ilçesinde temmuz ayında 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' düzenleniyor.

Bu haber 6370 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 3 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GENÇ PARTİ’DEN ESNAFA MASKE VE ELDİVEN
GENÇ PARTİ’DEN ESNAFA MASKE VE ELDİVEN
ARDAHAN’DA KAÇ VAKA VAR!
ARDAHAN’DA KAÇ VAKA VAR!