Reklam
Atatürk Damal Şenliğine gelmedi

Atatürk Damal Şenliğine gelmedi

Ardahan'ın Damal ilçesinde Karadağların eteğine yansıyan Atatürk'ün silüetini izlemek amacıyla düzenlenen ve bu yıl 22'ncisi gerçekleştirilen "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri"nde, havanın bulutlu olması nedeniyle silüet görülemedi.

15 Temmuz 2018 - 15:12

İl Jandarma Komutanı Garip Gümüğş ile birlikte Damal’a giden Vali Bilmez, İlçe Kaymakamı Vedat Yılmaz ve İlçe Belediye Başkanı Ergin Önal tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından Vali Bilmez, festival alanına geçerek etkinlikleri izledi. 

Vali Bilmez, birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları vererek başladığı konuşmasında, festival ve şenliklerin kaynaşmaya vesile olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu yıl 22’ncisi düzenlenen Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenliğimize hoş geldiniz. Bugün Damalımız da, Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenliği için sevgili dostlar, sevgili canlarla bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. Bu şenliğin amacı, insanlarımız arasında birliği, beraberliği, kardeşliği pekiştirmek, Türk kültürünün özünü teşkil eden Türkmen kültürünü yaşatmak, çocuklarımıza aktarmak, bölgemizin güzelliklerini insanlara tanıtmaktır. Biz bu değerleri yaşatmak için birbirimize daha sıkı sıkıya bağlı olmak durumundayız. Bu festivalle, Atatürk’ün bize hediye ettiği cumhuriyeti, çağdaş muasır seviyesine çıkarmak için el ele vermeliyiz ve toplumumuzu asla sevgisiz bırakmamalıyız. Sevgiden arınan insanlar canavarlaşıyor. Bunun örneklerini çevremizde görüyoruz. Onun için Ahmet Yesevi’nin, Hacı Bektaş Veli’nin, Mevlana’nın sevgi ruhunu bu bölgede yaşatmaya devam etmeliyiz, buna sahip çıkmalıyız. Bunlar bizim en büyük değerlerimizdir. Şenliğimizin hayırlı olmasını diliyorum, katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Damal festival alanında başlayan etkinlikte yöresel sanatçıların yanı sıra Grup Abdal konser verdi. Konser sonrası yağışların etkili olduğu anlarda vatandaşlar çadırlarda korunmaya çalıştı.
Daha sonra silüetin izleneceği seyir alanına geçildi. Seyir alanındaki uçurtma şenliğine ilgi yoğun oldu.
Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, gazetecilere yaptığı açıklamada, şenlikle Atatürk'ü dünyaya tanıtmayı ve insanları bölgeye çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Şenliklerin 22 yıl aralıksız başarılı şekilde yapıldığını dile getiren Önal, Karadağlar'ın eteklerine yansıyan silüetin yaz aylarında havanın açık olduğu 17.50 ila 18.10 saatlerinde izlenebildiğini aktardı.

Başkan Önal, şunları kaydetti:

"Bugün gölgeyi göremedik ama bir aya kadar izleniyordu. Her gün yüzlerce ziyaretçi gölgeyi görüyordu. Bugün şenlik günü olmasına rağmen havanın azizliğine uğradık ancak şenliğimiz gayet güzel geçti. Sadece Ardahan ve yurt içinden değil, Avrupa'dan da gelenler oldu. Binlerce insanımızı bugün misafir ettik. Atatürk bizim yüreğimizde yaşıyor. Bugün bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyoruz."

Önal, Damal Belediyesi hizmet binası önünde Atatürk silüeti ve Damal bebeğini sembolize eden maketlerin yapıldığını, bunları ölümsüzleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Damal'daki Atatürk silüeti

Atatürk silüeti, ilk kez 1954 yılında Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Erdoğan Kumru'nun 1975'de çektiği silüet fotoğrafını Genelkurmay Başkanlığına gönderilmesiyle bu doğa olayı Türkiye'de duyuldu.

Karadağlar eteğinde özellikle haziranda başlayarak temmuz ayı sonuna kadar havanın bulutsuz olduğu günlerde 17.50-18.10 saatlerinde izlenebilen Atatürk silüetinin oluşumu, 1995 yılından itibaren her yıl temmuz ayında düzenlenen "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" ile kutlanıyor.

Bu haber 2115 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLK KAR TRENİ, ÇILDIR’A GELDİ
İLK KAR TRENİ, ÇILDIR’A GELDİ
GENÇ PARTİ'DEN BAYDAR VE EVLİYAOĞLU'NA TEŞEKKÜR ZİYARETİ
GENÇ PARTİ'DEN BAYDAR VE EVLİYAOĞLU'NA TEŞEKKÜR ZİYARETİ