YOLSUZLUK İDDİALARI HAVADA UÇUŞUYOR!

YOLSUZLUK İDDİALARI HAVADA UÇUŞUYOR!
24 Ağustos 2021 - 00:27 - Güncelleme: 25 Ağustos 2021 - 13:29
ARDAHAN BELEDİYESİNE MÜFETTİŞ GELİYOR!

Gazetemiz ve internet haber sitelerimiz tarafından Karagöl Mahallesi Gençlik Caddesinde yola, kaldırıma ve yeşil alana yapıldığı iddia edilen inşaat firması ile ilgili Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’in makamında gazetecilere yaptığı açıklamada ilgili inşaat firmasını savunmuş ve her şeyin yasal olduğunu açıklamıştı.

Ancak Faruk Demir’in inşaatla ilgili yaptığı açıklamada Ardahan kamuoyu mutmain olmazken, gazetemiz Ardahan Belediyesinin 2019-2020 denetim raporlarına ulaştı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçiminde HDP ile iş birliği yaparak seçimi kazanan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, gazetemiz ve internet haber sitelerimiz tarafından gündeme getirilen iddialara yönelik gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Hiçbir resmi kurum tarafından her hangi bir uyarı ve ikaz almadıklarını ve ayrıca adli makamlar tarafından da soruşturma geçirmediklerini, kendisi hakkında Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı’na hiç kimsenin şikayetçi olmadığını ileri sürmüştü.

Gazetemizin aldığı bilgilere göre, Metin Ekmekçi’nin Ardahan Belediyesi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğu öğrenilirken, AK Partili Belediye Meclis Üyeleri ise Belediye’nin 2019 ve 2020 yılı Denetim Komisyonu Raporlarının incelenmesi için Müfettiş istedikleri  ve yapıldığı ileri sürülen yolsuzluk iddialarını yargıya taşıyacaklarını açıkladılar.  

İŞTE O İDDİALAR

Ardahan Belediyesinin 2019 ve 2020 Denetim Komisyonu raporlarını incelediğimizde, Başkan Faruk Demir’in imza attığı usulsüzlükleri kamuoyuyla gizleme peşinde olduğunu ortaya koyacağımız belgelerle paylaşıyoruz.

2019 ve 2020 denetim raporunda yaşandığı ileri sürülen usulsüzlüklerle ilgili AK Partili Belediye Meclis Üyeleri Müfettiş isterken, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’in nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyor!

ARDAHAN BELEDİYESİ 2019 DENETİM KOMİSYONU RAPORU

Belediye meclis ve denetim komisyonu üyesi olarak Belediyenin 2019 yılı hesapları denetimimiz esnasında; - Ardahan Belediyesi gelirlerini incelediğimizde Belediye Başkanın öğrencilere yardım amaçlı yapmış olduğunu söylediği konserlerin Ardahan Belediyesi geliri içerisinde tespit edilmemiştir. Buna istinaden özel kalem müdürü Duygu Şahin'i denetim salonuna çağırıp sorduğumuzda "Konser ücretleri Belediye başkanının kendisi ve eşinin hesabına yattığı "bilgisini vermiştir. Ardahan Belediyesi Başkanı yapacağı yardımları belediye hesabından yapması gerektiğini, kimlere ne kadar yardım yatırdığının resmiyet alınması gerektiğini bildirerek müfettiş incelemesi talebimizdir.

- Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde ödenen otel ücretlerinde kişi sayısı, otel ücreti yazılmayan faturalara ve kimlerin kaldığı bilgisi olmayan evraklar tespit edilmiştir (yevmiye no: 2365,2666,1320,2644,2481,4073,1156,4538),

- Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde ödenen uçak biletlerinde Ardahan Belediyesin de hiçbir görevi olmayan kişilere uçak bileti alındığı tespit edilmiştir (3214,2922,2556,1954)

- Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde 2019 yılında yapılan Ardahan Festivali ihalesinin; pazarlık usullü yapılıp istenilen firmalardan piyasa araştırması yapılması, ihaleye piyasa araştırmasına fiyat vermesine rağmen 1 adet teklif ile ihalenin bir kişinin katıldığı ortamda 1 kişinin insiyatifine bırakarak sonuçlandırılması, 270.000,00+ KDV ye ihale verilmesi de pazarlık şartlarının oluşmadığını tespit edilmiştir. Hizmet alımı ihalesinde iş bitip teslim edilmeden para yatmaması gerekirken ve itiraz süresi beklenmeksizin Ardahan Festivali hiç başlamadan ihaleyi alan firmaya para ödendiği tespit edilmiştir (yevmiye no: 2938,2939,2940).Söz konusu ihalenin müfettiş tarafından incelenmesi talebimizdir.

Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde Kura Markası Danışmalık Hizmet Alımı işinde Türk Patenti alımında yapılan doğrudan temin tutarının fazla olduğu tespit edilmiştir (yevmiye no : 4632), 

Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde alınan uçak biletleri ve il dışı gidişlerinde görevlendirme olmamasına rağmen Encümenler, Belediye personeli ve Belediye Başkanın ücretleri ödenmiş olduğu tespit edilmiştir (yevmiye no: 450l ,4502, 4422, 4246, 2996,4l59, 4246,4SS0,470S) ,

Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde Mimarlık Proje Hazırlatılması Hizmet Alımı, 3D Görsel hazırlanışı doğrudan temini işinde 3 adet tekliflinde Aydın ili Didim ilçesine verilmesi ve yaptığımız araştırma sonucunda yüksek fiyat ile ihalenin sonuçlandığını tespit ettik (yevmiye no :4547,4523) ,

Ardahan Belediyesi giderlerini ve gelirlerini incelediğimizde 2019 yılı Aralık ayında maaş ödemelerinde eksik yattığı tespit edilmiştir. Mali olarak personel maaşı ödenebilir durumdayken sırf personel maaşları eksik yatsın diye faturalara ödeme yapıldığı tepit edilmiştir.

Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde “Temsil ağırlama, tanıtım giderleri, Belediye gelen Bakan Milletvekili, Belediye Başkanı ağırlama “gibi genel cümleler ile belediyeye gelen misafirlerin harcama evraklarına eklendiği tespit edilmiştir. Bu şekilde hazır şablonlara istinaden yapılan ödemelerin kamu zararı oluşturduğu ve aynı şekilde devam etmemesini önermekteyiz.

Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde mal ve hizmet yapım işlerinin parçalanarak doğrudan temin sınırına çekilerek yapılması yapım işi usulüne uymamaktadır. Tek başına yapımı devam eden ihalelerin usulüne uygun yapılmasını önermekteyiz.

Denetim esnasında bilgi amaçlı çağırdığımız birim müdürleri içerisinden İmar Müdürü Başak Kamacı Budak ve Özel Kalem Müdürü Duygu Şahin Denetim Komisyonuna Belediye Başkanının İzin vermediğini bildirerek komisyona çağırmamıza rağmen gelmemişlerdir."

ARDAHAN BELEDİYESİ 2020 DENETİM KOMİSYONU RAPORU

Belediye Meclisi ve Denetim Komisyonu üyelerinin Belediyenin 2020 yılı hesapları ile ilgili yapılan denetim esnasında Ardahan Belediyesi giderlerinin incelediğimizde 2020 yılında yapılan Ardahan Kura Nehri Yaşam Projesi Fizibilite Raporu Hizmet Alımı ihalesinin; pazarlık usullü yapılıp istenilen firmalardan piyasa araştırması yapılması, ihaleye katılmak için teklif verilen 3 firmanın dışında katılım isteği olmasına rağmen teklif dosyası verilmemesi, ihale piyasa araştırmasına fiyat vermesine rağmen 1 adet teklif ile ihalenin bir kişinin katıldığı ortamda 1 kişinin insi hatifine bırakarak sonuçlandırılması, 83.562,50 + KDV ye ihalenin yaklaşık maliyetinin belirlenip ihaleye katılan 1 firmanın da 62,50 TL kırım ile 83.500,00 TL + KDV ye ihaleyi pazarlıksız alması pazarlık şartlarının ve rekabet ortamının oluşmadığı tespit edilmiştir.

Bununla birlikte ihalenin içeriğinde 2,5 km uzunluğunda Kura Nehri boyunca tek taraflı olarak Yaya Yolu, Bisiklet Yolu, Peyzaj ve sadece 2 adet köprünün yerlerinin belirlenme fizibilite raporu çizim işi ihale edilen bedelin çok fazla üstünde olduğu tespit edilmiştir.

En önemli detaylardan birisi de bu çalışmadan önce DSİ tarafından görüş alınmamış olup rapor hazırlanıp ödemesi yapıldıktan sonra DSİ tarafından iptal edilmiştir, ödenen para kamu zararı oluşturmuştur. (yevmiye no : 1766)

Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde Konut binasına yapılan Kombi alımı 17.405,00 TL 14/10/2020 (yevmiye no : 7622) , Elektrik Tesisatı 22.719,00 TL 20/08/2020 (yevmiye no : 3140), Dış Cephe Yapımı 36.108,00 TL 20.08.2020 (yevmiye no : 7322) , İnşaat malzemesi alımı 22.512,00 TL 24.07.2020. (yevmiye no : 3026), İnşaat yapımı 36.580,00 TL 25/06/2020 (yevmiye no : 3143)  harcamaları tek ihale yapılması gerekirken, bölünerek doğrudan temin ile yapılmıştır.

Ardahan Belediyesi giderlerini incelediğimizde alınan uçak biletleri ve il dışı gidişlerinde görevlendirme olmamasına rağmen Belediye personeli  ve Belediye Başkanın ücretleri ödenmiş olduğu tespit edilmiştir (yevmiye no :2160 ,69,71,2054,1918,)

Ardahan Belediyesi hayvan pazarında yaptığımız denetimde hayvan pazarına giriş yapan hayvan sayısı net olarak tespit edilemediği görülmüştür.

Ardahan Belediyesi hayvan pazarında yaptığımız denetimde sosyal tesis içerisinde işletilen çay ocağı ARBEL personeli tarafından işletilmekte olduğu denetime katılan encümenler tarafından görülmüştür. Söz konusu çay ocağı işletme geliri belediye gelirlerinde görülmemiştir.
Bu haber 2182 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Sarı Komutan
  3 ay önce
  Çamur at izi kalsın.
 • HERİFİN BİRİ
  3 ay önce
  ÖZKAN BEY YAZDIKLARINIZIN DIŞINDA SEÇİMDEN SONRA ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ NEDEN SÜREKLİ DEĞİŞİYOR, 2 BUÇUK YILDA 3 ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ DEĞİŞMİŞ. İŞ TECRÜBESİ OLMAYAN, ÖZEL HAYATI BOZUK OLAN KİŞİLER NEDEN BÖYLE BİR KURUMA ALINIYOR. ŞİRKET BÜNYESİNDE ÇALIŞAN KİŞİLERİN ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜNDE NE İŞİ VAR. ÖZEL KALEMDE ÇALIŞAN KİŞİLER NEDEN 1 MAAŞ KADARDA MESAİ ALIYOR. RESMİYETTE ÇALIŞIYOR GÖSTERİLİP MAAŞ ALAN 10'LARCA KİŞİ VAR. ZONGULDAKLI SELAHATTİN PARTLAK'IN O KURUMDA Kİ ASIL İŞİ SADECE MAAŞ ALMAKMI. FARUK DEMİR ZAMANINDA ARBEL ŞİRKETİNE ALINAN 44 KİŞİNİN AKIBETİ NE OLDU. ARBEL ŞİRKETİNDE 200'ÜN ÜZERİNDE ÇALIŞAN KİŞİ VAR BUNLARIN ŞİRKETE NE GİBİ BİR FAYDASI VAR. BUNLAR MAAŞ İŞÇİSİMİ. BUNLARIN ARAŞTIRILMASI VE KAMUOYUNUN BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR.