Reklam
Gönül Akın Karasu

Gönül Akın Karasu


DIŞIMIZ ( Yalnızlık)  İÇİMİZ ( Kalabalık )

16 Şubat 2019 - 15:14

Herkesin hayatı boyunca kendi içinde duygu yoğunluğunu yaşadığı dönemler olmuştur. Bu dönemlerde, dışa açılamamış, bazen yaşanmışlıklar içinde boğulduğunu hissedip bir türlü pozitif düşüncelere ulaşamamış, adeta kendini boşlukta hissetmiştir.

İçinde bulunduğumuz sosyo-ekonomik şartlar, sosyal medya ve sanal ortamdaki herkesin mutlu mesut görüntüsü, hep bir özgüven eksikliği yaratmıştır. Bunda toplumsal norm kurallar, çevre faktörü, yetişme tarzı ve okumadan uzak kalmak etkili olmuştur.

Belki de, en önemlisi gelir seviyesinin düşük oluşundan kaynaklı olarak, hep bir hesap fırtınası içinde olmak, gelecek kaygısı taşımak bu durumu katlayarak sorunları büyütmüştür. Kimimiz hayatının son noktasına gelmiş, kimimiz yeni başlangıçlar içinde debelenmiş;  bu da takıntılı obsesifliği ön plana çıkarmıştır.

Kendi adıma söylüyorum, yazmak belki biraz rahatlatıcı bir seçenek olabilir. Durumu kabullenip, “zaman en iyi ilaçtır” demek de bir seçenek olabilir. Fakat yazamayan biri için isim koymak zor olabilir, elbette herkes yazı yazacak diye bir kural yok, insan şair ya da yazar olmayabilir. Bence şairlerin farkı, sadece duygularını kaleme dökme şeklidir.

İçimizden geçenleri kaleme dökmek bence en iyi çözümlerden biri olsa da bu her zaman kolay olmayabilir. Bu durumda pes etmek yerine mücadele etmek, kitap okuyarak telafi etmek yolu da bir seçenektir. Kafamızın içindeki sorun ve kuruntulardan biraz uzaklaşıp, kitabın büyülü dünyasına dalmak bize iyi gelebilir.

Duygu yoğunluğunu bir kenara bırakarak, yazılanlara odaklanıp kendi sorunlarımıza farklı bir boyut kazandırabiliriz. Fakat öyle görünüyor ki, günümüzde artık kitap okumak da yavaş yavaş işlevini yitiriyor. Daha doğrusu uzun okumayı sevmiyoruz. Birde sosyal medya bağımlısıysak vay halimize! Her şeyi görsellerde resimlere bakarak geçiştirmek geri gitmemize sebep olmuştur. Hatta öyle ki okuyucu, sosyal medyadaki uzun yazılara, tahammül edemez hale gelmiştir. Buradaki sorun teknolojinin gelişmesi mi? Yoksa çocuk yetiştirirken ebeveynlerin sorumsuzluğu mu? Ya da okuma oranın seviyesinin düşmesi mi? Ya da hepsi birden de olabilir.

Duygu yoğunluğu ve hayatın baskısı altında kaliteli uyku uyuyamıyoruz. Çok okumadığımız ve dinlemediğimiz için, bir konu üzerine tartışırken herhangi bir olayın artı eksilerini görüp farklı boyuta getirip sonuca ulaşmak yerine, hep kendimizi haklı çıkarmaya çalışıyoruz. Bu da bizlerde hep ciddi karmaşıklık, isyankarlığa sebep oluyor.

Gayret ve hırsı birbirine karıştırıyoruz. Sonunda hırsa yenik düşüp, kırgınlıklara sebep oluyoruz. Saygıdan yana ne varsa hepsini bir kenara itmişiz. Düşündüğümüz profilleri acımasızca eleştiriyoruz. Hani önemli şairlerden biri demiş ya "Öyle büyümüş ki içimizdeki yalnızlık, sevilmeyi beklerken, beklemeyi sevmişiz." “Gönül” ister ki, radikal fikirlerden çiçek tarlası yetiştirmek fikri ön planda olsaydı. Ama amalar var ne yazık ki! Ellerimiz dokunarak, gözlerimiz gülümseyerek, alın çizgilerimiz yaşayarak konuşur. Mühim olan sen okuyarak konuşabiliyor musun? Uzun yazılardan şikayet ederken kendimin de uzattığımı fark ettim. Hepiniz sevgi ile kalın.

    Gönül Akın Karasu

Bu yazı 6635defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Atalay Yağmur
  3 ay önce
  Ankara'da yaşıyorum. İçimde Ardahan ve köy özlemi var. Bazen bu özlemle Ardahan gazetelerini gözden geçiriyorum. Çoğunlukla için yanıyor. Bu gazetelerdeki dil bozuklukları, ifade eksiklikleri, yazım (imla) hataları üzüyor beni. Nadir rastladığım, bu hataları en aza indirmiş yazı. İşin hoş yanı yazı altındaki bir kaç yorumda aynı düzgünlükte. İnsan böyle güzelliklerle mutlu oluyor. Yazının içeriği de çok güzel. biraz önce "facebook" da bir yazımı paylaşmak istedim. Fakat yazım uzuncaydı, aynen sizin gibi düşündüğüm için yazının çok kısa bir kısmını paylaştım. Çünkü tamamını kimsenin okuyamayacağını düşünmüştüm. Kaleminize sağlık. Tebriklerimle.
 • yasin KAYIKÇI
  10 ay önce
  Anlamlı ve güzel bir yazı teşekkürler
 • Ahmet Soylu
  1 yıl önce
  Bence hayatı anlamaya çalışmayın , kurallar , ihtiyaçlar , statüko her zaman değişebilir.Hepimizin yaptığı en büyük hata , gözardı ettiğimiz konu hayatta kalabilme mücadelesidir.beslenmek ve barınmak en önemli iki mücadele eğer bu iki mücadeleyi yapabiliyorsanız diğer sorunlar veya menfaatler abestle iştigaldir.Hergün sıcaklığın eksi 20 lerde olduğu Ardahanda sokakta değilseniz , eviniz doğalgazlı ve ısınabiliyorsanız.Yiyecek aşınız ve içecek suyunuz varsa Allah şükretmek ve mutlu olmak gerekir.
 • coşkun gül
  1 yıl önce
  çok doğru bir analiz gerçekten
 • Alpaslan Atalay
  1 yıl önce
  İnsan görünürde bir kişi ve kimlik olsa da içindeki sorunlarıyla ayrı bir dünya ve yığınlar bütünüdür. Bu sorunların bertarafı okumakla mümkün.
 • Özöz
  1 yıl önce
  Teşekkürler, tebrikler...
 • Özkan çelik
  1 yıl önce
  Kalemine ve yüreğine sağlık değerli gönül Akın karasu.. Gerçekten güzel bir yazı..