Reklam
Reklam
Gamze İnci Türkoğlu Kozan

Gamze İnci Türkoğlu Kozan


ARDAHAN'IN EKONOMİK SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

18 Ocak 2019 - 21:30 - Güncelleme: 06 Aralık 2020 - 23:18

ARDAHAN’IN EKONOMİK SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Devletimiz, Kobileri desteklemek amacıyla birçok teşvik vermektedir. Peki, Ardahan bu teşviklerin ne kadarından faydalanabilmektedir?

Diğer illerden geçen proje sayısı Ardahan’dan geçen proje sayısından neden çok fazla?

Bu durumun sebebi nedir? Ardahan’ın önündeki aşılamayan sorunlar nelerdir?

Ardahan halkı neden kendi kendine çabalıyor ve yol alamıyor?

Devlet kurumları tüm Türkiye için ve bölgemiz için proje çağrıları açmaktadır. Ama Ardahan’da birçok firma maalesef başvuru şartlarını taşımamakta ve koşulları ağır bulduğu için başvuru yapmaktan vazgeçmektedir.

Ardahan’da her alanda imalat yapan firma bulunmaktadır. Bu firmalar kapasitelerini artırmak istemektedirler. Fakat 20 30 yıllık firmalar zamanında şahıs tipi olarak kurulduğu için KOBİGEL, CAZİBE MERKEZİ programları gibi limited şirket türü isteyen çağrılardan faydalanamadılar.Birçok firma çok eski makinalar ve el emeği ile ilin ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Maalesef bu durumda firmalar sadece günü kurtarmakta ve zor günler yaşayan Türkiye’nin ihracatı artırma hedefine katkı sağlayamamaktadırlar.

Sınır kapılarını değerlendirmek isteyen Ardahanlıların makine ekipman ihtiyacına şuana kadar bir çözüm bulunamadı. Yetkili kurum ve kuruluşların bu şehre ve bölgeye özel inceleme yapması, firmalarla istişare yaparak proje çağrı koşullarını belirlemesi, bölgeye şehre büyük katkı sağlayacaktır.Bu durum daha önce proje duyuru toplantılarında defalarca kez Ardahan halkı tarafından dile getirildi. Fakat bir sonuç alınamadı.

Ardahan’ın diğer büyük bir sorunu ise OSB’nin( Organize Saniye Bölgesi ) hala aktif hale getirilememesidir. 1960 yıllarında kurulmaya başlanan OSB’ler Ardahan’da neden hala kurulamadı? OSB için ayrılan alan da neden bir tane bile firma bulunmuyor? Ayrıca küçük sanayi sitesi büyümek isteyen firmalar için yeterli alana sahip değildir. OSB teşviklerinden yararlanmak isteyen üretici tek başına bir çözüm yolu bulamamaktadır. İlgili kurumların OSB ile ilgili süreci hızlandırması gerekmektedir. Hazırlanacak uygun bir program ile küçük sanayi sitesinden OSB’ye geçmek isteyen firmaların toplu geçişi için olanaklar sağlanmalı, süreç hızlandırılmalıdır.Türkiye’nin üretmekten başka çaresi olmadığının farkına varmalı, bu süreçte sorumlu herkes taşın altına elini koymalıdır.

Ardahan için başka bir çözüm önerisi ise TTO ( Teknoloji Transfer Ofisleri)’dir. TTO merkezleri incelenerek Ardahan’da bu alanla ilgili çalışmalar hızlandırılmalıdır. Üniversite; girişimcilik kültürünü aşılamalı, girişimciliği teşvik etmeli ve şirketleşme yolunda gerekli kaynakları ve danışmanlıkları, sunmalıdır.Kuluçka merkezi Ardahan’ın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Yıllardır iş imkansızlığı ile göç veren Ardahan için bu öneriler gerçekleştiğinde sistem kendiliğinden işleyecek üretim artacak, istihdam artacak, TTO ile yeni şirket kuruluşları desteklenecek ve şirketlerin büyümesine, markalaşmasına, ihracata başlamasına katkı sağlanacaktır.

Buradan milletvekillerimize, rektörümüze, sivil toplum kuruluşlarımıza, Ardahan’daki tüm kurumlara ve Ardahan’ı geliştirmek, değiştirmek isteyen herkese sesleniyorum. Sizi işbirliği içerisinde bu süreçlerin takipçisi olmaya ve hızlandırmaya davet ediyorum. Devletimiz şuan içinde bulunduğumuz nakit, dolar kuru ve faiz sıkıntısını kısa sürede çözecektir. Önemli olan bu süreç içerisinde bizim Ardahan olarak ihracata ne kadar katkı sağlayabileceğimizdir. Ardahan’dan kaç firmaya makine teçhizat alıp ihracata başlatabiliriz bunları ve tüm diğer sorunları konuşacağımız bir platform oluşturulması dileğiyle…

Gamze İnci Türkoğlu Kozan

Kobi Danışmanı

[email protected]

Bu yazı 43140 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İlyas ANAÇ
    3 yıl önce
    Gamze Hanım çok güzel yazıp belirtmişsiniz,elinize kaleminize sağlık.Ancak üzülerek belirteyim ki!Ardahan'da Sanayii ve Ticaret İl Müdürlüğünce belirttiğiniz konular ile ilgili yapılıp düzenlenen top***tıda koca salonda sadece 5-6 kişi gelip katılmış,yapı*** bu tip top***tılarda katı***lar çok olacak ki ilgi olsun,takip edilsin,insanda çalışma şevki olsun,sıkıntılara çözüm bulunsun sıkıntılar ve ihtiyaçlar tespit edilsin.En güzel sağlıklı neşeli huzurlu başarılı mutlu günler ile TÜM İLÇELERİYLE KÖYLERİYLE BİRLİKTE KALKINMIŞ BİR ARDAHAN dileğiyle esen kalın.ALLAH'a emanet olun