Reklam

Yaya ulaşılabilir kayak merkezi olan tek ilçe 'Göle'

Yaya ulaşılabilir kayak merkezi olan tek ilçe 'Göle'
27 Ocak 2019 - 15:21

İlçe Kaymakamı Cevat Gün, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile birlikte, İlçede bulunan Göle Kayak Merkezini ziyaret ederek öğrencilerle kayak yaptılar ve yetkililerden bilgi aldılar.

Geçtiğimiz yıl hizmete açılan Göle Kayak Merkezi, 750 metrelik kayak pisti ve telesiyej hattı ile saatte 600 kişi taşıma kapasitesinin yanı sıra İlçe merkezine yürüme mesafesinde olan ülkemizin tek kayak merkezi olmasıyla da dikkat çekiyor. Kayak sporuna iklimsel açıdan oldukça elverişli olan Göle’de kayak merkezinin faaliyete başlaması bölgede önemli bir ihtiyacı karşılamakla kalmayıp kayak sporunda Milli takıma girebilecek sporcuların yetişmesine de zemin hazırlamıştır.

 Türkiye Dağcılık federasyonu faaliyet programında yer alan 13-14 Ocak 2019 tarihleri arasında Gümüşhane ilinde yapılan Dağ Kayağı Türkiye şampiyonası ve Milli Takım seçmesinde ilk üçe iki sporcu sokma başarısı gösteren ilçemizde dereceye giren sporcularımız Doğukan Kömür ve Halil Kömür kardeşler milli takıma girme başarısı göstermiş ve Göle’mizin haklı gururu olmuşlardır. Ayrıca Doğukan Kömür Genç Erkekler B kategorisinde 2. Olarak milli takım aday kadrosuna girmeye hak kazanmıştır. Sadece soğuk kış aylarıyla gündeme gelen görece küçük bir ilçede kısa zamanda kayak sporunda Milli Takıma sporcu verebilecek noktaya ulaşılması, hem kayak tesisine yapılan yatırım kararının isabeti hem de bölge halkının bu spora olan potansiyelini ve ilgisini göstermesi bakımından önem arz etmektedir.

Şimdiden göstermiş olduğu başarılarıyla gelecekte adından çokça söz ettirecek olan kayak tesisine ziyarette Ardahan Milletvekili Atalay, “Göle kayak merkezi kısa zamanda kayak sporunda ülke sporuna katkı verecek sporcuların yetiştiği bir tesis olmayı başarmıştır ve gelecekte daha büyük başarılara imza atan sporcular yetiştirmeye devam edecektir. Bu başarıların katlanarak devam etmesi adına tesisteki eksiklerin giderilmesi için çalışmalar yapılacaktır. Genç sporcularımıza her türlü desteği vererek bu sporun İlçemizde yaygınlaştırılmasını sağlayacağız” dedi.

Göle İlçe Kaymakamı Cevat Gün ise, “Türkiye’de birinci sınıf kar yağan yer sayısı bir elin parmak sayısını geçmez. Göle’de bu yerlerden birisidir ve aynı zamanda Türkiye’de şehir merkezine en yakın kayak tesisi de Göle’de bulunmaktadır. İlçe sakinleri yürüyerek tesise kolayca ulaşabilmektedirler. Kayak tesisi, ülkemizin kayak sporuna katkısı bakımından ve insanların boş zamanlarını geçirebilecekleri bir aktivite olması açısından önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. Gerekli koşulları sağladığımızda gençlerimizin neleri başarabileceklerine, kısa süre içerisinde kayak sporunda ülke çapında yapılan bir yarışmada ilk üçe giren iki sporcumuz örnektir. Evet, Göle ülkenin en soğuk yeri olabilir, zorlu iklim koşullarına sahip olabilir; lakin dezavantaj gibi gözüken bu durumu gerekli yatırımlarla avantaja dönüştürme yolunda önemli mesafeler alınmıştır. Göle Kayak Tesisi de buna çok güzel bir örnek teşkil etmektedir” dedi.

Ziyaretleri sonunda Milletvekili ve İlçe Kaymakamı öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirerek kayak merkezinden ayrıldılar.

Bu haber 1481 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum