VE NİHAYET BAŞLADI

VE NİHAYET BAŞLADI
22 Eylül 2021 - 20:23
Gazetemiz ve internet haber sitemiz tarafından sık sık gündeme getirilen Posof Türkgözü Sınır Kapısı’nın modernizasyon çalışması nihayet başladı.

Ardahan'ın Serhat ilçesi Posof Türkgözü Sınır Kapısı yeniden inşa ediliyor. 1994 yılında açılan Gürcistan sınır kapısını şimdi yeniden düzenleniyor.

Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, geçtiğimiz aylarda kapıyı ziyaretinde "Bu Kapı Türkiye'ye yakışmıyor" diyerek kapının yeniden düzenleneceğini belirtmişti. Orman yangınları ve sel felaketlerinden dolayı Temmuz ayında başlanılması planlanan yenileme çalışmaları Eylül ayının ortasında başlatıldı.

Türkgözü Sınır kapısındaki binalar yıkılmaya başlandı. Türkgözü Sınır kapısı, yeni yapılan planlara göre yeniden yapılacak. Pandemi nedeniyle Gürcistan tarafından sadece tırların geçişlerine izin verdiği için şimdi inşaat çalışmaları kolaylıkla sürdürülüyor. Milletvekili Orhan Atalay ve Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, ekiplerle beraber sınır kapısında incelemelerde bulundular.

ATSO BAŞKANI DEMİRCİ: MODERNİZASYON ÇALIŞMASI 18 AYDA TAMAMLANACAK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Türkiye ile Gürcistan arasındaki Türkgözü Sınır Kapısı binalarında modernizasyon çalışması başladı. 

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, Türkgözü Sınır Kapısı hizmet binalarında modernizasyon ihtiyacının ortaya çıktığını söyledi. Kısa süre içinde modernizasyonun yapılması için TOBB tarafından çıkılan ihalenin tamamlandığını söyledi.

Demirci: "Biz TOBB olarak bu çalışmayı birçok kapıda gerçekleştirdik. Daha önceki yıllarda Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'nda gerçekleştirmiştik. Şu an ise Türkgözü Sınır Kapısı'nda bu duruma ihtiyaç duyuldu. Dolayısıyla yap-işlet-devret modeliyle yapılacak çalışmalarla Türkgözü Sınır Kapımız daha modern ve günümüz şartlarına daha uygun hizmet etmiş olacak. Çalışmaların 18 ayda tamamlanmasını hedefliyoruz. Türkgözü Sınır Kapısı hizmet binalarında modernizasyon çalışmasında emeği geçen başta Gümrük ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere herkese teşekkür ederim. Ardahan’ımıza ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.
Bu haber 3400 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ardahan75
    3 ay önce
    Modernizasyon yapılsa ne olur boş kapı ticaret yok giriş çıkış kapalı....