Reklam
Reklam

VALİ MASATLI'DAN BAKAN YARDIMCISI DEMİRCAN'A, ARDAHAN RAPORU

VALİ MASATLI'DAN BAKAN YARDIMCISI DEMİRCAN'A, ARDAHAN RAPORU
07 Şubat 2020 - 23:17

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, ilimizi ziyaret ederek çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

İlimizi ziyaretinde Vali Mustafa Masatlı’yı ziyaret eden Bakan Yardımcısı Demircan, Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra makama geçerek Vali Mustafa Masatlı ile bir süre görüşme gerçekleştirdi.

Vali Mustafa Masatlı, Bakan Yardımcısı Demircan’ın ilimizi ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ilimizin kültür ve turizm odaklı önemli değerleri olan; Tarihi Şehir Kulübünün kamulaştırılması ve Bedesten haline dönüştürülmesi, askeri kışla içerisinde ki tarihi binanın Kent Müzesine dönüştürülmesi, Şeytan Kalesinin restorasyonu, Yanık Caminin restorasyonu, Yalnızçam kayak merkezi turizm altyapısı iyileştirilmesi gibi taleplerin yanı sıra, Çıldır Yukarıcambaz’da Tren istasyonu ve gümrüklemenin yapılması,  Ardahan kalesi, Çıldır Gölü, Aktaş gölü, Damal bebeği, kaleler ve kuleler gibi kültür varlıkları ve değerler hakkında bilgi verdi ve buraların değerli hale gelmesi noktasında taleplerini iletti.

Vali Mustafa Masatlı’nın ilettiği konu ve talepleri not alan Bakan Yardımcısı Demircan, Ardahan’ın tarihi ve doğasının muhteşem olduğuna vurgu yaparak, bu bölgenin daha değerli hale gelmesi, turizm başta olmak üzere kültür varlıkları ve tarihi değerlerin yaşatılması noktasında çalışmalar yapılacağını söyledi.

Bakan Yardımcısı Demircan Valilik ziyaretinin ardından Vali Mustafa Masatlı ile birlikte, Esnaf ve Sanatkarlar Odasını ziyaret ederek, Oda Başkanı Mustafa Morkoç’tan bilgi aldı, ardından esnaf ziyaretinde bulundu. Ziyarete Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Şoförler Odası Başkanı Asim Özer ve Milletvekili adayı Halil İbrahim Dursunoğlu da eşlik etti.

Temaslarını sürdüren Demircan daha sonra Tarihi Kongre Binası, Yapımı tamamlanan Damal Bebek Evi, Tarihi Şehir kulübü, Tarihi kütüphane binası ve Ardahan Kalesinde incelemede bulundu. Kura nehri bölgesinde Valiliğe devri yapılan Askeri kışlayı da ziyaret eden Bakan Yardımcısı Demircan, kışla içerisinde Kent müzesi olarak düşünülen tarihi binaları inceledi.

Demircan, daha sonra Çıldır ilçemize giderek bir süre Karaçay Vadisinde yer alan Şeytan Kalesini izledi ve Çıldır gölüne geçti. Çıldır gölü üzerinde kısa bir gezinti yapan Demircan, hatıra fotoğrafı çektirerek, ilden ayrıldı.

Bu haber 635 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum