Reklam

Vali Bilmez ve Milletvekili Atalay'dan önemli mesajlar

Posof ilçesinde bu yıl 9’ncusu düzenlenen Âşıklar ve Türkü Şöleni renkli görüntülere sahne oldu.

Vali Bilmez ve Milletvekili Atalay'dan önemli mesajlar
24 Temmuz 2017 - 22:00

Posof ilçesinde düzenlenen şölen, birlik-beraberlik ortamında geçerken, Vali Mehmet Emin Bilmez ile Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın yapmış oldukları konuşmalar ile vatandaşlarla kurmuş oldukları samimi diyaloglar taktirle karşılanmış ve güven verici oldu.

BAŞKAN ULGAR'DAN TEŞEKKÜR MESAJI

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Cahit Ulgar,”Bu yıl 9.sunu düzenlediğimiz Aşıklar ve Türkü Şölenimize yurt içinden ve yurt dışından gelen herkese çok teşekkür ediyorum. Her yıl bu tür organizasyonları devam ettirerek, gurbetçilerin memleketlerine gelmesine vesile olacağız” dedi.

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Ardahan AK Parti Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay, Posof Belediye başkanı Cahit Ulgar, Ardahan Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, Posof Kaymakamı Enver Yılmaz,  aslen Posoflu olan Bursa'nın Gemlik ilçesi Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Ardahan AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar, İlçe Belediye Başkanları ile çok sayıda kamu görevlilerinin katıldıkları şenlikte, birlik ve beraberliğin en müstesna örneğinin sergilenmesi güven verici olmuştur. Buna bağlı olarak şenlikteki coşku doruk noktasına ulaşmıştır.

VEKİL ATALAY, “EN ÇOK ŞEHİT VEREN ARDAHAN’DIR”

Şenlikte bir konuşma yapan Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, ''Atalarımız bu toprakları kolay kazanmadılar, canlarıyla, kanlarıyla ve de şehit düşerek kazandılar. Türkiye'de metrekareye düşen şehit sayısı hesaplanıldığında en çok şehit veren topraklar Ardahan-Posof  çevreleridir. Atalarımız bu cennet toprakları biz terk edelim diye kazanmadılar. Ne zaman ki doğup büyüdüğümüz toprakları kaybedersek aynı zamanda benliğimizi, kişiliğimizi de kaybederiz. Bülbülü altın kafese koymuşlar, yine de 'Ah Vatanım! 'demiş. Atalarımız 'torunlarımız bu memleketi terk edip yaban ellere gitsin' diye kazanmadılar, kendi çocuklarının gelecekleri için canlarını verdiler, çocukları bu toprakları daha da güzelleştirsin diye, bu toprakları canı pahasına korusunlar diye şehit oldular. Buralarda yaşasınlar diye, buraları cennete çevirsinler diye şehit oldular, biz onların çocukları olarak üstümüzdeki bu sorumluluğun bilincinde olmamız lazım. İnsanlar doğup büyüdükleri yerle vardırlar, doğup büyüdüğümüz yer bizim kişiliğimizi oluşturmada da en büyük etkendir. İnşallah yarınlarımız bu günümüzden çok daha güzel olur'' demesi halktan büyük taktir topladı ve sık-sık alkışlandı.

 VALİ BİLMEZ, “POSOF ÜLKEMİZİN CENNET KÖŞESİDİR” 

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez ise yaptığı konuşmasında, Posof İlçesinin doğudaki en şirin ilçelerden biri olduğunu vurgulayarak, “Kafkas arı ırkının gen merkezi olması nedeniyle zengin bir floraya sahip olduğunu ve çok çeşitli bitki örtüsü ile ülkemizin cennet köşelerinden biri olduğunu” söyledi.            

 Vali Bilmez, "Posof'a bu ikinci gelişim.  Ardahan'ı tanıyınca, bu coğrafyayı yeterince tanımadığımı öğrenmiş oldum. Ama Posof için bunun tersini söylemek zorundayım.  Posof gerçekten fazlasıyla bilinen bir yer. Ben Posof’a gelince sandım ki binlerce ton kırmızı elmamız, binlerce ton balımız var. Ama maalesef gördük ki ismi tanınmışlığı kadar üretimi yok ve öğrendim ki bölgemizde en çok göç veren ilçemiz. O yüzden bu şenliklere daha çok ihtiyacımız var. Tarih boyunca bu bölgenin insanı hep birlik ve beraberlik içinde yaşamış. Bunda aşıklarımızın payı çok ciddi boyuttadır. Onun için ben dışarıda yaşayan Posof’lularımızdan şunu rica ediyorum. Hiç olmazsa yılın birkaç haftasını Posof’ta geçirmelerini istiyorum. Devletimizin bu bölgede ciddi yatırımları var" şeklinde beyanda bulundu ve başlatılan yatırımlar hakkında ayrıntılı bilgiler.

Ardahan'ın kişi başına düşen yatırım oranında Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirten Vali Bilmez, "Posof'un sizin ilginize ihtiyacı var, sahip çıkmanıza ihtiyacı var.  Posof'un marka olmuş değerleri içinin doldurulmasına ihtiyaç var.  Posof balı konusunda devletin bu ilçeye sunduğu destek, hiçbir ilçemizde yoktur.  Ama burada ki üretim miktarı bizim arzuladığımız miktar değil. İçi ve dışı kırmızı olan elma bizim arzuladığımız düzeyde değil. Bunun artırılması için bir çaba var, onu da görüyorum. Onun için ben bu şenliğimizi düzenleyen, bu anlayışı egemen kılmaya çalışan Kaymakamlığımıza, Belediyemize, Derneklerimize, Federasyonlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu şenliğin, birliğimize, beraberliğimize katkı sunmasını, gurbet elde yaşayanların daha çok sılaya gelmesine vesile olmasını temenni ediyorum" beyanında bulundu ve hemşerilerimizin düzenlenen etkinliğe katılmalarını memnuniyet verici bulduğunu bildir.

Vali Bilmez ile Vekil Atalay ve beraberlerindeki protokol mensupları, stantları ziyarette bulunmaları, vatandaşlarla sohbet etmeleri memnuniyetle karşılandı. Posof’un meşhur deve oyunu şenliklerin ilgi odağı oldu ve Başkan Ulgar’ın deveye binmesi yoğun alkış topladı.

Bu haber 1342 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum