Reklam

Vali Bilmez'den uyarı üzerine uyarı!

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, köy meralarının yabancı göçerlere kiraya verilmeyeceğini, aksi davrananlardan hesap sorulacağını söyledi.

Vali Bilmez'den uyarı üzerine uyarı!
19 Şubat 2018 - 00:49

Köylere gelecek çobanlarında seçilmesi gerektiğini belirten Vali Bilmez, sınır bölgelerinde güvenlik konusunda dikkatli olmak zorundayız. Köyünüzde, çevrenizde ister sakallı ister çoban kılığında yabancı kim görürseniz mutlaka ve mutlaka emniyet birimlerine haber veriniz” dedi.

Ardahan Valisi Bilmez, muhtarlar toplantısının 9’ncusunu Posof’ta yaptı.

Beraberindeki kurum müdürleri ile birlikte gittiği Posof’ta, Kaymakam Enver Yılmaz ve Belediye Başkanı Cahit Ulgar tarafından karşılanan Vali Bilmez, Posof İlkokulu Konferans Salonunda ilçeye bağlı mahalle ve köylerin muhtarları ile bir araya geldi.

Vali Bilmez, muhtarlarla sohbet etti, kendisine iletilen sorun ve talepleri dinledi.

Muhtarlar toplantısına katılan Vali Bilmez’e ilçenin sorunları hakkında bir brifing veren , ilçede yapılan ve devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Kaymakam Enver Yılmaz’dan ilçenin sorunları hakkında bilgi alan Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, muhtarın görev ve sorumlulukları ile köy kanunu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Vali Bilmez, “Muhtarlık iki boyutlu bir kurumdur. Bir yönüyle belediye gibi köyün mahalli idaresi, bir yönüyle de kaymakam gibi köyün merkezi idaresinin başıdır. Muhtar, köyünde Cumhurbaşkanının, Başbakanın, Hükümetin, Valinin, Kaymakamın izdüşümüdür. Bir yönüyle de köyde ki belediyedir. Köyün yoluyla, suyuyla ilgilenen kişidir. Muhtara karşı biri bir suç işlediği zaman, bu suç devlet memuruna karşı işlenmiş gibidir. Muhtar da bir suç işlediği zaman devlet memuru gibi bir cezayla karşılaşır. Muhtarlarımızın ekonomik durumlarında son zamanlarda iyileştirmeler yapıldı. 2002 yılında bir muhtarımızın ücreti 97 liraydı. Bugün muhtarlarımız bin 450 lira ücret almaktadır. Bundan daha güzeli SGK primleri de devlet tarafından ödeniyor. Muhtarlarımız görev süresi boyunca silah ruhsatı taşıyabiliyordu. Yeni yasa ile muhtarlık görevi sona erdikten sonra da silah ruhsatını taşıma imkânı tanındı. Muhtarlarla ilgili bakanlık merkezinde muhtarlık daire başkanlığı kuruldu, valiliklerde ve belediyelerde birer yardımcı muhtarlarla ilgilenilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla görevlendirildi. Sizler SYD Vakıflarında ve köylerimizin altyapısıyla ilgili faaliyet yürüten Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nde kendi aranızda seçtiğiniz kişilerle temsil ediliyorsunuz. Bir muhtarın temel görevi, hükümetin emirlerini köyde uygulamak, kanunları uygulamak, köyde birlik beraberlik, düzen ve asayişi sağlamak, köyde doğum, ölüm ve boşanmaları nüfus müdürlüklerine bildirmek, devlet görevlilerine her türlü yardımı yapmak ve işlerini kolaylaştırmak, vatandaşlara eşit davranmak, suç işleyenleri ve kaçakları güvenlik birimlerine bildirmektir. Biz muhtarlarımızla sürekli bir diyalog halinde olacağız. Köylerimizde ki mahallelerimizde ki sorunları, eksiklikleri, ele ele vererek çözüme ulaştıracağız. Çünkü biz, bu ülkenin vatandaşıyız ve devletimiz, sosyal hukuk devletidir. Posof’ta bizim sınır ilçemizdir. Dolayısıyla sınır bekçisi bu güzide ilçemize en iyi şekilde hizmet etme gayreti içerisinde olacağız. Bölgenizde yabancı kim görünseniz mutlaka emniyet birimlerinize bildiriniz.” ifadelerini kullandı.

Muhtarlar toplantısında kısa bir konuşma yapan Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ise, hükümetimiz eğitimden, sağlığa ve ulaşıma kadar her alanda yatırımları aralıksız devam ediyor. İlçemizde devam eden ve tamamlanan projelerde emeği geçen bütün kurumların personel ve müdürlerine kadar herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhtarlar “Mehmetçik Vakfı”na bağış yapacak
Muhtarlar toplantısında söz alan Günlüce köyü muhtarı Adil Önder, “Zeytin Dalı Harekatı’na destek olmak amacıyla Posoflu muhtarlar olarak Mehmetçik Vakfına bağış yapma kararı aldıkları söyledi.

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez ise, “Böyle günlerde Mehmetçik Vakfına bağış tatbikî çok önemlidir. Buraya ne kadar para yatırırsanız yatırın. Önemli olan Mehmetçiğe verilen manevi destektir” diye konuştu.

Haber: Alper Turgut/Posof

Bu haber 1896 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum