Reklam

Ümit Kaftancıoğlu İzmir Bayraklı'da anıldı

İzmir'in Bayraklı ilçesinde, Ardahan Hanaklılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından Gazeteci-yazar Ümit Kaftancıoğlu'nu anma paneli düzenlendi. 

Ümit Kaftancıoğlu İzmir Bayraklı'da anıldı
10 Mart 2017 - 14:06

Dernek binasında düzenlenen panele konuşmacı olarak CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Araştırmacı-yazar Neşe Doster ve Ümit Kaftancıoğlu'nun gelini Canan Kaftancıoğlu katıldı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya ve eski Milletvekili Faruk Demir de anma panelinde yer aldı.

Panelde konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Önemli bir değerimiz katledildi. Belediye olarak Kaftancıoğlu gibi isimlere sahip çıkıyoruz, çıkacağız" dedi. Konuşmaların ardından dernek kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi. Dernek binasında düzenlenen panele konuşmacı olarak CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Araştırmacı-yazar Neşe Doster ve Ümit Kaftancıoğlu'nun gelini Canan Kaftancıoğlu katıldı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya ve eski Milletvekili Faruk Demir de anma panelinde yer aldı.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Kaftancıoğlu gibi değerlere her zaman sahip çıktıklarını belirterek, "Ozanımız Murat Çobanoğlu'nun ismini bir parka verdi. Yine bir başka ozanımızın olan Rüstem Alyansoğlu'nun ismini bir kütüphaneye vermiştik. Kars, Ardahan o civardaki topraklardan sanatçı, edebiyatçı, müzik, bilim insanı kısacası hepsi çıkıyor. Ama vatan haini çıkmıyor. Nasıl çıksın? Kars kalesinde iki şey var. Bir Türk bayrağı, bir de Atatürk resmi! Hanaklılar bizim canımız ciğerimiz. Gazeteci-yazar Ümit Kaftancıoğlu 1980'de katledildi. Kendisini rahmetle anıyorum" dedi.

Kaftancıoğlu’nun ismini taşıyan kütüphane Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya ise, Kaftancıoğlu’nun sadece bölgenin değil Türkiye’nin önemli bir değeri olduğunu söyledi. CHP Ankara milletvekili Bülent Kuşoğlu da Kaftancıoğlu’nun önemli bir değer olduğunu ve ona sahip çıkarak yaşatılması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından dernek binasında Kaftancıoğlu’nun ismini taşıyan kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Ümit Kaftancıoğlu kimdir? Ümit Kaftancıoğlu, Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Koyunpınarı (eski adı Saskara) köyünde doğdu. 1974’te TRT’de yapımcı olarak çalışmaya başladı. Dönemeç adlı hikayesiyle 1970 TRT Büyük Ödülü’nü aldı. Köy Odası programlarını hazırlayan ekibin sorumlusu oldu. Hakullah adlı röportajıyla 1972 Ali Naci Karacan Birincilik Armağanı’nı aldı.11 Nisan 1980 gününün sabahı evinden işe gitmek üzere dışarı çıktığında silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdi.

Bu haber 2053 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum