Reklam

TKDK DESTEĞİYLE ÇİFTLİKTE KADIN ELİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ardahan İl Koordinatörlüğü’ne 14. Çağrı döneminde süt üreten tarımsal işletmeler kapsamında başvuruda bulunan Hülya Dündar, Ardahan Merkez Tepeler Köyü’nde yatırımını hayata geçirdi.

 TKDK DESTEĞİYLE ÇİFTLİKTE KADIN ELİ
20 Ekim 2017 - 00:51

% 60 destek oranıyla 813.000 TL hibe alan faydalanıcının 30 dönüm arazi üzerine kurulu çiftliğinde 75 tane hayvanı bulunuyor. Hülya Dündar yatırımının tüm köye örnek teşkil ettiğini, hayvancılığın bu şekilde modern yöntemlerle de yapılabileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Dündar : “Hayvan sevgim dolayısıyla birkaç tane hayvan aldım. Sonrasında kendi imkanlarımla bir çiftlik kurabilir miyim diye düşünürken arkadaşlarımdan TKDK’yı duydum, İl Koordinatörlüğü’ne bilgi almaya geldim ve başvurdum. 2016 yılında yatırımımı tamamladım ve süt üretimine başladım. Maddi manevi kazanımların yanında çeşitli zorluklar da yaşadım. Örneğin geçtiğimiz yıl hava sıcaklıkları -40oC’leri gördüğü için hayvanların bakımında çok zorlandık fakat tecrübelerimizle bununla ilgili gerekli önlemleri aldık.

İşletmemde Iğdır’dan gelmiş olan bir aile ve bir de çobanım var. Onlarla aile gibi olduk. Ailemizin kızlarını da okula yazdırdık. Onları elimizden geldiğince destekliyoruz.

Hayvan sayısını arttırmak ve çevre düzenlemesi yapmak şuan ki ilk hedeflerim arasında. Ayrıca süt verimini arttırmak amacıyla bazı araştırmalar yapıyorum. Hayvanlarım benim için çok değerli. Aramızda duygusal bir bağ var. Güzel beslenmelerini istiyorum, farklı yem çeşitleri araştırıyorum. Çalışanlarımı da onlara tatlı dille güler yüzle yaklaşmaları konusunda uyarıyorum.

TKDK Ardahan İl Koordinatörü Yusuf Güder ve görevli uzmanlar sıcakkanlı tavırlarıyla karşılaştığımız sorunlara çözüm bulmaya çalışarak destek oldular. TKDK ilimiz açısından gerçekten büyük bir şans, bu destekler geleneksel yöntemlerden modern hayvancılığa geçişte çok önemli fırsatlar.“ dedi.

TKDK, 2.Çağrı ilanı kapsamında mandıralar, işleme tesisleri, kesimhaneler ve soğuk hava depolarından proje alarak başvuru dönemini sonlandırdı. Süt sığırcılığı, besicilik, kaz yetiştiriciliği, arıcılık, kırsal turizm, yeme-içme tesisleri, yenilenebilir enerji, su ürünleri yetiştiriciliği sektörlerinden başvuruların alınacağı 3. Çağrı ilanının, önümüzdeki aylarda yayınlanacağı belirtildi.

Bu haber 3832 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum