Reklam

TKDK'DAN MANDIRALARA ZİYARET

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 12.06.2017 tarihinde 2. Başvuru Çağrı İlanını yayınlandı.

TKDK'DAN MANDIRALARA ZİYARET
21 Haziran 2017 - 22:48

Çağrı ilanında başvuruların “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında 6 -28 Eylül 2017 tarihleri arasında alınacağı belirtildi. Bu tedbir kapsamında;

  • Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
  • Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
  • Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
  • Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
  • Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması sektörlerinden başvurular alınacaktır.

Destek oranı % 50 olup atık yönetimi ile alakalı kalemlere ayrıca ek %10 destek sağlanacaktır. Tedbir kapsamında Ardahan’da süt işleme tesislerine yönelik yatırımlar ilgi görmektedir. Ardahan’a 6 tane mandıra kazandıran TKDK, süt işleme tesislerine yönelik inşaat/modernizasyon/genişletme işlerini ve yeni süt işleme tesislerinin inşasına yönelik inşaat işlerini desteklemektedir.

Geçtiğimiz hafta ildeki tüm mandıralara ziyarette bulunan Ardahan İl Koordinatörlüğü uzmanları işletme sahiplerini yeni çağrı ilanı konusunda bilgilendirmiştir. Merkez, Göle ve Çıldır ilçelerinde kurum uzmanları tesislerle alakalı sıkıntıları dinlemiş ve mandıra sahiplerine çözüm önerileri sunmuştur.

Sağlıksız koşullarda olan işletmelerin iyileştirilmesi, tesislerin daha modern hale getirilmesi, üretim sistemlerinin geliştirilmesi konusunda potansiyel faydalanıcılar teşvik edilmiştir. Modernizasyon kapsamında tesislerin ihtiyaç duyduğu makine ekipmanların alımına ve inşaat işlerine verilen desteklerden, tesisin elektrik ihtiyacını karşılamak için kurulabilecek güneş enerjisi panellerinden bahsedilmiştir. Ek olarak atık yönetimi kapsamına giren peynir altı suyu işleme konusunda işletme sahipleri bilgilendirilmiş bu kapsamda yapılacak yatırımların bölge ekonomisine olumlu katkılar sağlayacağı ifade edilmiştir.      

Bu kapsamda yapılacak yatırımlara ek %10 destek sağlanmaktadır. Süt işleme konusunda bölgenin nabzını tutan TKDK, sağladığı %50 + %10 hibe desteği ve KDV muafiyetiyle bölgedeki yatırımcılar için bir fırsat olmaya devam edecektir.

Bu haber 1237 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum