Reklam
Reklam

TKDK; 11. BAŞVURU ÇAĞRI İLANINA ÇIKTI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ardahan İl Koordinatörlüğü 14 Ocak 2022 tarihi itibarı ile IPARD 2 Programının 11. Başvuru Çağrı İlanına çıktığını duyurdu.

TKDK; 11. BAŞVURU ÇAĞRI İLANINA ÇIKTI
16 Ocak 2022 - 15:13
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ardahan İl Koordinatörlüğü 14 Ocak 2022 tarihi itibarı ile IPARD 2 Programının 11. Başvuru Çağrı İlanına çıktığını duyurdu.

TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada; “Başvuru çağrı ilanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecek. Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir. Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılıyor. Kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacak.

Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller; Ardahan, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Bu “Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecek.

Desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi şu şekildedir; Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi, Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi, Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Makine Parkları ve Yenilebilir Enerji Tesislerinde %55 ile %65 oranında destekleme yapılarak toplam bütçesi 40.000.000 Euro’dur.

Uygun ve Uygun Olmayan Harcama Kapmasında Yapım İşi İçermeyen Başvurular İçin; Başvurular 19.01.2022 tarihi saat 09.00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacak. Online Proje Başvuru Sistemi 09.02.2022 tarihi saat 21.00’da kapatılacak. Başvuruların son teslim tarihi 11.02.2022, saat 18.00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek.

Uygun ve Uygun Olmayan Harcama Kapmasında Yapım İşi İçeren Başvurular İçin; Başvurular 14.02.2022 tarihi saat 09.00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacak. Online Proje Başvuru Sistemi 09.03.2022 tarihi saat 21.00’da kapatılacak. Başvuruların son teslim tarihi 11.03.2022, saat 18.00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek.

On Birinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 12 (on iki) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır.

IPARD II Uygulama dönemi 31 Aralık 2023 tarihi itibari ile tamamlanmaktadır. Bu kapsamda başvuruların tamamlanmasına müteakip ödemelerin en geç bu tarih itibariyle tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin başvuru hazırlıkları sırasında ilgili tarihe dikkat edecek şekilde yatırım planlamalarını yapmaları önemlidir.” 
 
Reklam
Bu haber 1006 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum