Reklam

TAŞTAN: GAZETECİLER BEDEL ÖDÜYOR

TAŞTAN: GAZETECİLER BEDEL ÖDÜYOR
11 Ocak 2020 - 00:08 - Güncelleme: 11 Ocak 2020 - 00:13

CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan ve CHP Ardahan Merkez İlçe Başkanı Kadir Sinan Onay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetemizi ziyaret ettiler.

Türkiye’de özellikle yerel gazeteciliğin zor şartlarda yapıldığına dikkat çeken Başkan Taştan, “Gazeteciler düşük ücret, tutuklanma, haklarında açılan davalar ve işsizlik gibi birçok ciddi sorunlarla karşı karşıya gelmektedir” dedi.

Doğru ve tarafsız gazeteci, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır.  Eğer bir yerde Basın özgür değilse o ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değildir diyen Taştan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Basın emekçilerimize, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiği 1961 tarihinden bu yana ülkemizde 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kabul edilen basın emekçilerimizin ve bu kutsal görevi icra eden tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü içtenlikle kutlarım. Maalesef ülkemiz, dünya basın özgürlüğü sıralamasında son 15'lerde. İşsizlikte ise yüzde 28 ile tüm işkolları içinde basın sektörü birinci sırada yer alıyor. Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen, doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı ve hukukun evrenselliği ilkelerinden ödün vermeden çalışan ve kamuoyunu aydınlatmak için zamana karşı ve stres altında işlerini icra eden ve bu yolda her an haber peşinde koşan basın mensubu arkadaşlarımız düzenli bir mesaisi olmadan, doğru haberi halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmekte ve bu anlamda kamusal bir görevi yerine getirmektedirler. Bu sorumlulukların bilinciyle kamuoyunu aydınlatmak için her türlü olumsuzluğa rağmen büyük bir özveri ile toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren basın çalışanlarımızın tekrar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, kendilerine ve ailelerine sağlık ve mutluluklar dilerim. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizde ve ilimizde görev yapan basın-yayın kuruluşlarımızda çalışan tüm basın emekçisi arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar dilerim."

CHP Ardahan Merkez İlçe Başkanı Kadir Sinan Onay’da tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başarı diledi.

Onay, Dürüst ve özgür gazetecilik yapmak cesaret ve fedakarlık gerektiğini belirterek, özgür basının yaşadığı ekonomik ve siyasi baskı nedeniyle zor durumda olduğunu söyledi.

Bu haber 586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Burak75
    6 ay önce
    Gazeteci özgür olacak doğru haber yapacak,iftira atmayacak.hele hele en önemlisi taraf tutmayacak..hem terör örgütlerinin kalemşörlüğünü yapacanhem de adli işelm yapılınca da efendim özgür değiliz diyeceksin..yok öyle yağma..kanun kurallar herkes için geçerlidir.gazetecinin hiçbir ayrıcalığı olamaz..haa işinin dürüstçe yapan gazetecilere selam olsun onlar ayrı..ama değişik kesimlere kalemiyle hizmet etmek tek amacı o***lara biz gazeteci değil kalemşör diyoruz.bu ayırımı iyi yapın..
Günün Başlıkları