Reklam
Reklam

Taştan'dan Öğüt'e: Yolunuz Yolumuzdur

Taştan'dan Öğüt'e: Yolunuz Yolumuzdur
09 Temmuz 2019 - 11:13

Haziran ayında yapılan Kent Konseyi Genel Kurulu seçiminde yeniden Başkanlığı kazanan Burak Taştan’a tebrik ziyaretleri sürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi 22.23 ve 24 Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan’ı makamında ziyaret ederek görevinin hayırlı olmasını diledi ve tebrik etti. Öğüt, Taştan’ın rakibi Vural Badem’e ise gelecek dönemler için başarı diledi.

Öğüt ve Taştan görüşmesinde Ardahan sorunlarının yanı sıra Belediye Başkanı Faruk Demir’in kente katacağı yeni projelerle ilgili değerlendirmelerde yapıldı.

Ardahan’da yaşayanların aynı gemide olduğuna vurgu yapan Öğüt, “Hangi siyasi görüşte olursa olsun hepimizin birleşmesi lazım. Birleşmezsek eğer bir şeyi başaramayız, Ardahan’a neler yapa biliriz konusunda çeşitli toplantılar düzenlemeliyiz,  Ardahan’ın buna ihtiyacı var. Bazı insanlar geliyor egosunu tatmin etmek için şunu yapıyor bunu yapıyor, bunlara kanmayacağız. Ardahan’ın sorunları için kesinlikle birleşmesi lazım buna belediyenin öncü olması lazım. İnsanların çok yüksek beklentileri var dünde söyledim bunun için biraz sabretmemiz gereklidir. Başkan Faruk beyi de iyi niyetli görüyorum tüm belediye başkanları yeni seçildi.

İSTANBUL ELİMİZDE

Batıdaki belediyelerden yardım alınabilinir nitekim çalışmalar yapılır buradaki projelere katkı sunulabilinir. Buda zamana bağlı bir şey herkes yeni oturdu bizim en büyük şansımız İstanbul gibi bir metropolde üç tane belediye başkanımız var, Şişli, Bakırköy ve Esenyurt bunlar çok önemli bunların dışında Faruk beyin geçmişte Milletvekilliği yapması bir Milletvekilliği yapan arkadaşımızın Belediye Başkanı olması açısından baktığından çevre ve o çevrenin buraya kaydırılması onların buraya gelmesini sağlayabilecek bir ortam yaratabilir. Çünkü geçmişte herkesle bir diyalogu var. İzmir, İstanbul ve Ankara gibi belediye başkanlarıyla diyaloğu var, o yönden şanslı, Mersin belediye başkanı ile Sayın Demir ve biz görüşme sağladık. Ardahan ile Mersin kardeş belediye olacaktır. Yine Başkan Demir’in çok hoşuma giden yöresel doğal ürünler pazarı kurulacağını söyleyince gerçekten çok sevindim. iinşallah daha da iyi şeyler olur diye düşünüyorum. Belediyemizi yıpratmayalım, buradaki bütün partiler zaman zaman başkanla toplantı yapıp Ardahan’ın sorunlarını üzerinde istişare etmelidirler” dedi.

TOPLANTILAR YAPIP ORTAK AKILLA HAREKET ETMELİYİZ

Kent Konseylerinin yerel yönetimler için önemimin büyük olduğuna da değinen Cumhuriyet Halk Partisi 22.23 ve 24 Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt,  Ardahan Kent Konseyinde bir yarış olmuş Burak bey kazanmış, bence diğer aday Vural Badem beyle de zaman zaman onun ekibiyle de beraber bir araya gelip toplantı yaparak Ardahan için ne yapılabilir fikir alış verişinde bulunulması lazım” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

AVRUPA TÜRÜ HAYVANCILIK İŞLETME PROJELERİ

“Ardahan’ın planlarını iller bankası yaptı, Faruk beyle görüşüyorum o planlar tahmin ediyorum Ağustos veya Eylül ayları içerisinde burada netleştiği zaman Kent Konseyine önemli işler düşüyor. Ortak değerimiz Ardahan ise o zaman sizde buna katkı sunmalısınız. Geçtiğimiz haftalarda Avrupa’da bazı ülkelere çeşitli ziyaretlerim oldu. Ardahan merkezde birçok insan hayvancılık yapıyor. Hayvancılığın modern şartlarda ve ayrı bir bölgede yapılması için toplantı düzenlenip Avrupa şartlarında modern işletmeler hayata geçirilmelidir. Kentin bir vizyon kazanması lazım, bu çok önemli bir konudur çünkü kente yabancıda gelse adam evinin yanında ahır yapmışsa o kente farklı bir konum getiriyor. Onun için Kent Konseyi olarak belediye başkanıyla görüşerek hayvancılıkla uğraşanlarla görüşerek bu vatandaşları mağdur etmeyecek şekilde devletin teşvikleri kredileri alınarak bu olayı çözmek lazım.  Sorunlara profesyonel bir gözle bakıp vatandaşların da daha verimli işletmecilik yapabilecekleri konuma getirip profesyonel şekilde dönüştürmek lazım ki bu adam para kazansın.

KONSEYDEN ÖRNEK PROJELER BEKLİYORUZ

Şimdi adam kurbana hayvan götürüyor kurban iyi giderse para kazanıyor kötü giderse iflas ediyor. Buda yanlış üretime yönelik özellikle süt hayvancılığı çok önemli,  peynir ve tereyağı bunların tanıtımı önemli ama bence Kent Konseyi’nin kenti kent şekline dönüştüre bilmek için örnek projeler yapması lazım tabi bu o kadar kolay değil ama burada yeni bir kent kurabilmek çok zor ama bunların dışında yaşayan hemşerilerimize yeni bir kent oluşturulabilir. Bizde katkı sunarız proje anlamında, Kent Konseyi olarak belediyeye tasfiyelerde bulunup belediyede zaten çok iyi niyetli çalışıyor bu çalışmalar sonucunda Ardahan’ın kentleşmesi çok önemli hepimizin ortak yurdu Ardahan’dır. Nüfus cüzdanımızda Ardahan yazıyor o zaman Ardahan’daki trafik sorunundan tutun,  yolun temizlenmesine ve çöpüne kadar her şeyi hepimizi ilgilendiriyor. Buna hepimizin katkı sunması.”

BURAK TAŞTAN: YOLUNUZ BİZİM YOLUMUZDUR

Ziyaretten dolayı son derece memnun olduğunu ve nazik ziyaretinden dolayı Öğüt’e teşekkür eden Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, “ Bu ziyaretinizden dolayı çok büyük memnuniyet duydum, tabi aile dostluğumuzun dışında siyasette de örnek aldığım çok kıymetli büyüklerimden birisiniz ve yolunuz bizim yolumuzdur. Ardahan sevdalısı bir düşünce ile ilerliyoruz, bu üçüncü dönemimiz geçmiş dönemde de farlı bir yönetim anlayışı ile iki dönem iyi kötü çalıştık, şimdi daha aynı şeyleri düşünebildiğimiz aynı noktada buluşabildiğimiz bir belediye başkanımız var. Yeni dönemde daha ortak akılla dayalı bir çalışma prensibi içerisinde yürüyeceğiz. Bu anlamda sizin bilgi ve tecrübeleriniz çok kıymetli ve çok önemli her daim buna başvuracağız çünkü sizin Ardahan’la ilgili halen daha ciddi hedefleriniz var bunu biliyorum. Bireysel görüşmelerimizde de bunu biliyorum, yerel anlamda takip ettiğim içinde biliyorum, Ensar Öğüt bu kent için bir değerdir her zaman faydalanılması gereken bir değerdir, bizde bu bilinçle sizden her zaman faydalanacağız” dedi.

Hafta sonu Kars’ta İlhan Koçili’nin Anadolu Peynir Buluşmaları adında bir etkinliğine katıldığını da aktaran Taştan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZ İÇİN BİR HİKAYEMİZ OLMALI

“Buraya katılma sebebim kentle ilgili yapmak istediğimiz kooperatifleşme ve çevre çalıştayı öncesi planlama çalışmalarını sürdürüyoruz. İlhan Koçili bir marka olmuş, Kars gravyerini Avrupa’da çok iyi bir noktaya getirmiş onu gözlemledik. Avrupa’dan da birçok temsilci etkinliğe katıldı. Oraya gelen misafirlerimiz Ardahan kaşarını beğendi ve hediye olarak Ardahan kaşarını götürdü. Bizim kentimizin yöresel ürünlerine göre çok güzel hikayeleri var, sadece peynir değil şimdi bizde Kent Konseyi olarak bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapacağız.

ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ’NE GÖNDERME

İlhan Koçili’nin coğrafi keşfe kadar yaptığı lobi çalışmalarının hepsinde Ardahan Üniversitesi’nin imzası var. Ardahan Üniversitesi sen bu işe katkı sağlıyorsun Ardahan bu işin neresinde diye sormak lazım. Bizim kendimize has çok iyi ürünlerimiz var, bunların ön plana çıkması lazım. Kentleşme konusunda çalışma planlarımız var, bunların hepsini hayata geçireceğiz.  Sayın Vekilime bu ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum, kendisinin her daim fikirlerine başvuracağımızı da buradan belirtmek istiyorum.”

Bu haber 1177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ardahan lı
    1 yıl önce
    duyuyoruzki millet bahçesini belediye dükkana dönüştürecekmiş kent konseyinden tarihi parka sahip çıkmalarını bekliyoruz yapı*** kapalı otopark ucubesininde yıkılarak yeşil a***a dönüştürülmesini böylece pakın eski güzel haline kavuşturulmasını talep ediyoruz .